Amerikan Rüyasının Sonu

Amerikan Rüyasının Sonu Geldi

Amerika’daki orta sınıfın yaşantısına bir zamanlar bütün dünya (haklı olarak) imreniyordu. Çünkü bir fabrika işçisi filmlerde gördüğümüz iki katlı, bahçeli evlerde oturabiliyor, eşi çalışmasa da iki çocuğunu yüksek öğrenime gönderebiliyor, kendine ait bir arabası olabiliyordu.
Bu rüyanın nasıl sağlanmış olduğu oldukça ilginç, bir siyaset tarihi konusu.  Ancak günümüzde söz konusu rüyanın tamamen bittiğini çok farklı yerlerden görebiliyoruz. Bunlardan bir tanesi de Social Progress Index (www.socialprogress.org). Bu çalışmada ülkeleri Gayri Safi Milli Hasıla gibi bir, iki parametre ile değil, 60 civarında farklı parametre ile ölçüp 163 ülkenin yıldan yıla gidişatını takip ediyorlar, ayrıca ülkeleri de birbirleriyle karşılaştırıp bir liste hazırlıyorlar. Çalışma 2011 yılında bir grup Nobel ödüllü ekonomistin gayretleriyle başlamış ve her yıl bu ölçümleri yapmışlar.

Amerikan Rüyasının Sonu
Amerikan Rüyasının Sonu

Youtube’de uzun zamandır takip ettiğim Prof. Dr. Richard Wolff bu çalışmada üç ülkenin net olarak gerilediğini (Yani sadece ülkeler arasındaki sıralamada değil, kendi puanının da azaldığını) aşağıdaki videoda anlatıyor;  Bu ülkeler: Macaristan, Brezilya (ve) Amerika Birleşik Devletleri
Prof Wolff bu gerilemenin nedenleri incelerken bazı ilginç verilerin de altını çiziyor. Örneğin, Çalışmada ABD 163 ülke arasında üniversitelerinin kalitesi açısından “1”. sırada yer alırken, temel eğitime erişim hakkı açısından “91” sırada yer alıyor.
Benzer bir şekilde ABD Tıbbi teknolojiler konusunda dünyanın en ileri ülkesiyken ancak vatandaşlarına sağladığı kaliteli sağlık hizmetlerine erişim açısından “97” !!! (Türkiye 95’inci.).

Amerikan Rüyasının Sonu
Amerikan Rüyasının Sonu

Bu verilerin anlamı zengin ve imkanı olan en iyi sosyal gelişme imkanlarına ulaşabilirken geniş halk kitleleri 3. Dünya koşullarında yaşama zorunda bırakılıyor. Eğer İngilizce’niz yetiyorsa bu kısa videoya göz atmanızı öneririm. Ayrıca www.socialprogress.org’da çok ilginç veriler var. Mutlaka bir karıştırın. Temel raporlarına erişim için kar amacı gütmeyen bu kuruluş belli bir bağış istiyor ama yeterince kurcalarsanız çok ilginç verilere ulaşabiliyorsunuz.

Twitter hesabımız için tıklayınız.


Haldun Aydıngün

Haldun Aydıngün

Mühendis, arkeolog (Dr), yazar (19 yayınlanmış kitap), fotoğrafçı, dağcı, ultra maratoncu
https://wikikultur.com/


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.