Ang Lee

Ang Lee, (Ekim 23, 1954, Ping-tung Tayvan), Tayvan doğumlu Oscar ve akademi ödüllü yönetmendir. Lee, 2006’da Brokeback Mountain ve 2013’te Life of Pi filmleriyle en iyi yönetmen dalında Oscar ödülünü kazanmıştır.

Ang Lee at arrivals for BILLY LYNNÕS LONG HALFTIME WALK Premiere at 54th New York Film Festival, AMC Loews Lincoln Square, New York, NY October 14, 2016. Photo By: Kristin Callahan

 Lee liseden sonra oyunculukla ilgilenmeye başladı ve Tayvan Sanat Akademisi’ne girdi. 1978 yılında çalışmak için ABD’ye taşındı, tiyatro eğitimi için Illinois Üniversitesi’nde, sinema için ise New York Üniversitesinde eğitim gördü. İnce Çizgi yapımıyla, en iyi film ve en iyi yönetmen ödülleri aldı. 1984 yılında mezun olduktan sonra, altı yılını başarısızlıkla Hollywood stüdyo yöneticilerine fikirlerini anlatarak geçirdi. Sinirli karakterinden ve ABD’deki film kariyerinin ağırlığından dolayı bir süre ağır bir depresyona girdi.

Depresyondan çıkışı ise katıldığı bir senaryo yarışmasıyla mümkün oldu. Tayvan’da bir senaryo yarışmasında yazdığı iki senaryoyla başvurdu sonuç olarak senaryoları 1. ve 2. sıralara yerleşti.  Bu onur, iki bağımsız film prodüksiyon şirketine, filmlerini finanse etme ve yapım konusunda ilham verdi.

Lee’nin yazdığı ve yönettiği ilk üç eseri, Çinli ailelerdeki nesiller arası çatışmaları keskin bir şekilde inceleyen komedilerdi: Tui Shou (1992; Elleri İterek), Hsi Yen (1993; Düğün Ziyafeti) ve Yinshi nan nu (1994; Kadın Erkek İçki).

 Son iki film için uluslararası beğeni kazandıktan sonra, Lee bir Jane Austen romanı olan Anlam ve Duyarlılık Sense and Sensibility’den uyarlama olan  Aşk ve Yaşam için senaryo  yazarlığına seçildi. (1995) Emma Thompson , Kate Winslet ve Hugh Grant’in başrol oynadığı film, kariyerinde bir dönüm noktası oldu ve Lee bir İngiliz dönemi eseriyle başa çıkabileceğini kanıtladı.  İngilizce’yi sakar bırakmasına rağmen Lee, yönetmenlik tarzının bir özelliği olan gösterişli performansları ortaya çıkarmak için oyuncularla bazen tai chi chuan egzersizleriyle bile çalıştı. Film yedi Oscar adaylığı kazandı.

Lee bir sonraki filmi çekmek için Hollywood’a geri döndü. Buz Fırtınası (1997), 1970’lerde ruhsal olarak boşlukta olan üst-orta sınıf Amerikan aileleri hakkında yapılan trajik bir dramaydı. 2000 yılında Lee, uzun filmi Wo hu cang’ı yönetti (İlk Akademi Ödülü adaylığını aldığı Crouching Tiger, Gizli Ejderha). Muhteşem dövüş sanatları sahnelerine sahip olan gösterişli film, ABD’de yayınlanan en yüksek hasılatlı yabancı filmi oldu. Repertuarını genişleten Lee, çizgi roman hikayesini karakter ve kimliğin akıllıca araştırılmasına dönüştüren canlı aksiyon gerilim filmi Hulk’u (2003) yaptı. 2005 yılında yönetmenlik yaptığı, aşık olan iki kovboy (Heath Ledger ve Jake Gyllenhaal tarafından oynanan) konu alan filmi Brokeback Dağı. Film eleştirmence beğenildi ve Lee’ yi Oscar’a doğru hız kazandırdı.

(2000; Crouching Tiger, Kaplan ve Ejder film posteri)

 

 

Lee daha sonra ise jie (2007; Şehvet) adlı Japonların İkinci Dünya Savaşı’nda Şangay’ı işgalleri sırasında geçen erotik bir hikâyeyi yönetti.  2012’de Yann Martel’in, Pasifik Okyanusunda bir batıktan kurtulan Hintli bir çocuğun, Bengal kaplanı ile bir cankurtaranda mahsur kaldığı muhteşem romanından uyarlanan Pi’nin Hayatını yönetti. Görsel olarak muhteşem olan film, Lee’ye en iyi yönetmen dalında ikinci bir Akademi Ödülü kazandırdı. 

Suraj Sharma ve Ang Lee’nin yönettiği Life of Pi’de (2012) dijital olarak yaratılmış bir kaplan

 

Bir sonraki filmi, başka bir uyarlama oldu. Bu, Billy Lynn’in Irak Savaşı gazileri hakkında olan Uzun Devir Yürüyüşü (2016) romanıydı.

 

 

HIZLI BİLGİLER

 

DOĞUMU

23 Ekim 1954 (64 yaşında) 
P’ing-tung , Tayvan

DİKKATE DEĞER ESERLERİ

 • “Pi’nin yaşamı”
 •  “Düğün Ziyafeti”
 • “Billy Lynn’in Uzun Devir Yürüyüşü”
 • “İçki Kadın Erkek Yenir”
 • “Woodstock alarak”
 • “Şehvet, Dikkat”
 • “Brokeback Dağı”
 • “Çömelmiş Kaplan, Gizli Ejderha”
 • “Buz Fırtınası”
 • “His ve hassaslık”

ÖDÜLLER VE ONURLAR

 • Akademi Ödülü (2013)
 • Akademi Ödülü (2006)

MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.