Ankara’nın Kurulmasının Mitolojik Hikayesi

Ankara’nın Kurulmasının Mitolojik Hikayesi

Bugün itibarı ile Ankara’da 5 milyonu aşkın insan yaşıyor. Bu kalabalık şehir aynı zamanda ülkenin başkenti olmak gibi çok önemli bir görevi de yerine getiriyor. İlk yazımda benim ve diğer milyonlarca insanın yaşadığı şehrin mitolojik kaynaklarda nasıl kurulduğunu anlatmak istedim.

Uzatmadan başlayalım. Keyifli okumalar dilerim.

Vaktiyle Gordios adlı fakir bir köylü varmış. Fakir bir köylü olan Gordios, bir gün yaşlı öküzlerin çektiği arabasıyla evine dönerken o güne kadar hiç görmediği büyüklükte bir kartal gelerek arabasının okuna konar. Gordios yaşadıklarına bir anlam veremez, zira kartal bir türlü konduğu yerden uçmuyor kendisini izliyordur. Bunun üzerine bir kahine danışmaya karar verip, kahinlerin olduğu şehre doğru yol alır. Tam şehir kapısından içeri girecekken genç bir rahibe ona kartalın tanrılara ait olduğunu ve hemen Zeus’a kurbanlar sunması gerektiğini söyler.

Rahibe bununla da kalmayıp, Gordios’a: Ey fakir köylü. İzin ver de seninle gelip Zeus’a sunman gereken kurbanları doğru seçip seçmediğinden emin olayım,” der.

Ankara'nın Kurulmasının Mitolojik Hikayesi
Ankara’nın Kurulmasının Mitolojik Hikayesi

Elbette gelebilirsin,” der Gordios ona ve “Çok akıllı ve nazik birisine benziyorsun. Benimle evlenmeye ne dersin?” diye de sorar.
Zeus’a kurbanlar sunulur sunulmaz seninle evlenmeyi kabul ediyorum” diye cevaplar genç rahibe. (Evet olaylar çok hızlı gelişir:) )

Tam bu sırada Phrygia (Frigya) Kralı kimsenin bilemediği bir sebepten dolayı aniden ölmüştür. Ülkenin ileri gelenleri kralın kim olacağı konusunda tartışırken, danışılan kahin onlara; “Ey Phrygia halkı. Yeni kralınız şu anda eşi ile beraber ülkeye öküz arabasıyla yaklaşıyor,” diyerek gelen yabancının kimliğini açıklar.
Gerçekten de az sonra, orada bulunanların hayretler içerisinde kaldığı olay gerçekleşir. Gordios ve rahibe, öküzlerin çektiği araba ile meydanına gelmiştir. Üstelik arabada tanrıların bir işareti olduğunu düşündükleri kartal da vardır. Phrygialılar hemen Gordios’u kral ilan ederler. Yeni kral Zeus’a minnettarlığını göstermek için arabayı öküzlerle beraber ona adar. Kartalın gelip konduğu oku da kendisine özgü bir biçimde kaleye bağlar. Kahinin söylediğine göre oku kaleye bağlayan düğümü çözen kişi, bütün Asya kıtasının kralı olacaktı. Yüzyıllar boyu Gordios’un kurduğu Gordion adı verilen şehirde, Zeus’un sadık hizmetkarları olan rahipler tarafından konan bu ok ve boyunduruk, en sonunda Makedonyalı Büyük İskender tarafından bir kılıç darbesi ile kesilir.

Ankara'nın Kurulmasının Mitolojik Hikayesi
Ankara’nın Kurulmasının Mitolojik Hikayesi

Evlatlığı olan Midas’dan başka çocuğu olmayan Gordios, ölümünden sonra tahta Midas’ın geçmesini vasiyet eder. Midas da bu ülkede Dionysos kültünü yerleştirerek, burada Ankyra (Ankara) adını verdiği bir şehir kurar.

Kaynak: RobertGraves/Yunan Mitleri

İlk görsele kaynağı için tıklayınız.

İkinci görsele ulaşmak için tıklayınız.

Öne çıkan görselin kaynağı için tıklayınız.


Edanur Özkan

Edanur Özkan

Bilim, arkeoloji ve tarih. Üçünün karışımıyım...
https://wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.