Apollon ile Daphne | İmkansız Bir Aşkın Peşinde

Apollon ile Daphne

İmkansız Bir Aşkın Peşinde | Apollon ile Daphne Önceki yazılarımızda Güneş tanrı Apollon’u anlatmış aşıklarından birkaçının hikayesine değinmiştik. Şimdi bu yazımızda, daha çok ülkemizde yaygın olan bir efsaneyi, bir aşk hikayesini anlatacağız. Çoğumuzun bildiği gibi Apollon Yunan Mitolojisinde Zeus ve Leto’nun ikiz çocuklarından biri, Artemis’in kardeşidir.  Müziğin, şiirin, sanatın, ışığın, güneşin, ateşin tanrısıdır. Kehanet yapan, bilici bir tanrıdır. Tıp bilimini insanlara o öğretmiştir.  Sarışın, yakışıklı, biseksüel ve Anadolu kökenlidir. İkizi Artemis gibi çok iyi ok kullandığı için oklarında tanrısıdır. Sebepsiz yere ölen kadınlar Artemis’in oku, yine sebepsiz yere ölen erkeklerin ise Apollon’un oku vurduğuna inanılır.

Apollon ile Daphne | İmkansız Bir Aşkın Peşinde
Apollon ile Daphne | İmkansız Bir Aşkın Peşinde

İmkansız Bir Aşkın Peşinde

Apollon İlyada’nın ilk dizelerinde yaman bir okçu tanrı olarak karşımıza çıkar. İnsanlara iyilikler yapar ama sinirlendiğinde yeryüzüne oklarını gönderendir.  Kutsal ağacı ise Defne’dir.

Başında hep bir defne dallarından yapılmış bir taç ile betimlenilir nedeni ise elde edemediği güzeller güzeli Defne’dir ve hikayesi ise şu şekildedir:

Okçuluğu ile övünen, her fırsatta bunu dile getiren Apollon bir gün bir elinde ok ve yay olan afacan çocuk Eros’u görür. Eros’a küçümser bir tavırla “sen bana ait olan o silahları elinde ne gezdiriyorsun a çocuk? Sen ok ve yay taşıyacağına, bir meşale taşı, meşale ile insanların yüreklerini yak” diye azarlar. 

Eros “sen attığın ok ile her nişan aldığın yeri ustalıkla vurabilirsin ama benim gibi insanların yüreklerini yakıp kimseyi aşık edemezsin” der ve sinirlenip Apollon’dan sözlerine karşı öç almak niyetiyle çıkarıp oklarından birini Apollon’un kalbine saplar.

O sırada ormanda ağaçlar arasında gezinen ve Artemis’e ölene kadar bakire kalma sözü verip erkeklerden uzak duran nehir tanrısının kızı Daphne’yi görür ve görür görmez tutulur Apollon. Kıza doğru koşarken Daphne’nin saçlarının mis kokusunu çeker içine ve hızlandırır adımlarını “Daphne, Daphne” diye bağırarak.


Daphne fark edince Apollon’u yanına yaklaşmaması için o da kaçmaya başlar çünkü anlamıştır kendisine sahip olunmak istediğini ve söz vermiştir Artemis’e “hiç bir erkek eli değmeyecek bedenime” diye. Daphne kaçar Apollon tutku ile kovalar ama her saniye arada ki mesafe daha da kısalır. Apollon’a yakalanacağını anlayan Daphne çığlıklar atarak yardım ister babasından “baba baba tanrının arzusu yakıyor beni, beni kovalayan ateşin hızından kurtar! Yoruldum, kaçamıyorum, kurtar beni baba”

Apollon kızın çoktan yanına ulaşmıştır bile tam elini atıp ona sarılacakken birden Daphne’nin kök saldığını görür, çünkü babası yardım çağrısını duymuş Daphne’yi bir ağaca dönüştürmek üzeredir. Kızın ayakları toprakla birleşiyor, kalçasına doğru yerini bir ağaç gövdesi sarar, parmaklarından dallar uzayıp yeşil yapraklar çıkmaya başlar. Daphne bu sefer korkarak, ağlayıp Apollon’dan yardım ister, kendinin topraktan çekip çıkartmasını, eski haline döndermesini istese de artık çok geçtir çünkü Daphne orada bir Defne ağacına dönüşmüştür çoktan. 

Apollon ile Daphne | İmkansız Bir Aşkın Peşinde
Apollon ile Daphne | İmkansız Bir Aşkın Peşinde

Aşık olduğu kızın gözleri önende dönüşümünü gören Apollon hıçkırıklar içinde ant içer orada “Ey Dahphne artık bu geceden sonra tüm insanlar senden bir dal ve çelenk isteyecekler, bu çelenk bir tanrının bu gece göklere boşanan âhının ilahisinin nişanesi olacak” der ve dallarındaki yapraklardan bir taç yapıp başında taşır.

O günden sonra Delphoi’deki atletizm yarışmalarında gerek Apollon’la ilişkilendirilen sanat dallarında üstün başarı gösterenlere defne yapraklarından yapılma taç takılmaya başlanır. Günümüzde Defne dalı çelenginin ufak bir tunç halka şekline girdiğini ve subayların, okul öğrencilerinin veya bazı mesleklerde şapkalarının önlerine, apoletlerine takılan Defne yapraklarını görürüz. Bu hikaye Hatay/Harbiye’de geçtiğine ve orada akan şelalenin ise Daphhne’nin gözyaşları olduğu varsayılır. Alan bir vadi içerisinde mis kokulu Defne ağaçları ile yemyeşil bir yerdir. Defne yapraklarının yağından yapılan sabunlar satılır.

 

Diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

Görsel Kaynakları

https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/kent-bina-mimari-seyahat-4980525/

https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/sanat-heykel-yunanistan-sanat-eseri-3224223/

https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/cicekler-mor-bahce-tac-yapraklar-4083148/


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.