Arıza Röportajı | 14 Soruda Arıza

Arıza Röportajı | 14 Soruda Arıza

Wikikültür ailesi olarak ARIZA grubuna; yeni çıkan şarkılarının şans getirmesini diliyor, yolları açık olsun dileklerinde bulunuyoruz ve Wikikültür’e verdikleri röportaj için de teşekkür ederiz.

SORU 1) Merhaba; öncelikle grup üyelerini tanımak isteriz, kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba biz özlenen ‘Rock’ müziğini geri getirmeyi hedefleyen eski ile yeniyi harmanlayan İstanbullu bir Rock grubuyuz. Grubumuzda vokalde ve gitarda Oğuz Kaan Kara ve bas gitarda Tan Cansın Koçlar bulunuyor. Bizler 20’li yaşlarda olan bir grubuz, müziği hayatımızın her anında, kendimizi bildik bileli dinleyip yapmaya çalışıyoruz.

SORU 2) Grup nasıl kuruldu? Hikayesini dinlemek isteriz.

Grup ilk olarak “Orta Yolda Buluşalım” adıyla Oğuz Kaan Kara, Sezer Gümüş ve Tan Cansın Koçlar tarafından kuruldu. Ekip ilk döneminde onlara ilham veren grupların parçalarını cover yapıyordu, zamanla kendi bestelerinin üzerine yoğunlaşan grup gitaristleri ayrıldıktan sonra besteleri düzenlemeye ve kaydetmeye başladı, şuanki adı ile Arıza, Oğuz Kaan Kara ve Tan Cansın Koçlar ile yollarına devam ediyor.

SORU 3) Grubun adı nasıl ortaya çıktı?

Arıza grubunun adı aynı zamanda şarkılarının ana teması olan günümüz dünyasının bozulmuş düzenini, artık dünyanın düzgün çalışmadığını şarkılarında da söylemek istemesinden geliyor yani dünyanın artık arızalandığını ifade ediyor.

Arıza Röportajı| 14 Soruda Arıza

SORU 4) İlerideki hedefleriniz nelerdir ve buna yönelik planlarınız var mı?

Yakın bir gelecekte yoğun bir konser takvimi planlamak istiyoruz, öncelikle tüm şehirlerdeki dinleyicilerimizle buluşup sonrasında dünyaya da açılmak ve müziğimizi dünyaya da duyurmak istiyoruz ve bunlar için yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Planlarımız var bunları zaman içinde gerçekleştirmek istiyoruz.

SORU 5) Müzikle tanışmanız nasıl oldu?

Grubun vokali Oğuz müziğe lise yıllarında okulun grubunun vokali olarak başladı ve lise sonrasında sahneler alarak müzik hayatına devam etti. Tan müziğe bateri çalarak küçük yaşlarda başladı ve daha sonra enstrüman değişerek bas gitarda yer aldı ekip şuanki halini aldı.

SORU 6) Bestelerinizi yazarken neyden/nelerden ilham alıyorsunuz?

Besteleri grubun vokali yani ben yazıyorum, günlük yaşamımda çok iyi bir gözlemci olmaya çalışıyorum yaşadığım her olaydan bir ders çıkartmak ve bunları sözlere dökmek beni rahatlatıyor. İlham dediğimiz şey aslında konu ne olursa olsun bir eleştiri yapma becerisi, yani konu aşk da olsa hüzün de olsa insanlar da olsa her zaman yanlış olan şeyleri susmak yerine eleştirmek ve bunu müziğe dökmektir benim için. Hayatın kendisi bir ilham kaynağı aslında, sadece bunu görmek ve bir şeyler söylemek yetiyor.

SORU 7) İlerlediğiniz bu kariyerde kendinize rol model olarak belirlediğiniz birileri vardır diye tahmin ediyoruz. Türkiye ve dünyada bu isim/isimler kimler?

Bizce iyi bir müzisyen olmanın yolu; iyi bir dinleyici olmaktan geçiyor. Bizim de örnek aldığımız müzisyenler var. Türkiyeden; Erkin Koray, Cem Karaca, Yavuz Çetin gibi isimleri örnek alıyoruz. Dünyada da BB King, Eric Clapton, Queen, Bon Jovi gibi isimleri dinleyerek büyüdük.

SORU 8) Peki bir albüm düşünüyor musunuz?

Bir kaç tekli çıkardıktan sonra yakın dönemde bir albüm çalışmamız olacak, dinleyicilerimize daha çok şarkı ulaştırmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz.

SORU 9) Şarkılarınızın söz ve müzikleri genelde kime ait oluyor?

Şarkıların söz ve müzikleri grubun vokaline ait. Söz ve müzik geldikten sonra Arıza grubu olarak beraber düzenleme yapılıyor.

Arıza Röportajı| 14 Soruda Arıza

SORU 10) Bildiğiniz üzere piyasada çok fazla grup var. Grubunuz açısından bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Evet çok fazla grup var ve bu bizi çok mutlu ediyor müziğin sevilmesi ve herkes tarafından ortaya bir şeyler çıkması çok mutluluk verici fakat bizim ‘diğer gruplardan farkımız’ ne derseniz biz özlediğimiz müziği şuanda sevilen müzik ile birleştirip dinleyicinin bu müzik gerçekten kaliteli demesi için çok fazla çalışmamız ve umarız iyi şeyler olur.

SORU 11) Pandemi bittikten sonra konser verme gibi planlarınız mevcut mu? Eğer mevcut ise nereleri düşünüyorsunuz?

Planlarımız arasında tabi ki sahneler almak ve müzik severler ile buluşmak var. Umarız bu süreç en yakın zamanda son bulur ve biz de insanlar ile buluşabiliriz. Mekan olarak bizim için bizi seven dinleyen her yerde sahne yapmak bize mutluluk verir.

SORU 12) Bugün itibariyle şarkınız çıkmış bulunmakta. Öncelikle hayırlı olsun ☺ Çevrenizden ve dinleyicilerinizden gelen geri dönüşler nasıl?

Çok teşekkür ederiz uzun zamandır çıkış parçamız olan Sahte üzerinde çalışıyorduk ve dinleyicilere iyi bir parça sunmak istedik. Şuan’a kadar aldığımız geri dönüşler bizi gayet mutlu ediyor böyle dönüşler oldukça çok daha iyileri bizi dinleyenleri bekliyor.

SORU 13) Son zamanlarda dinlediğiniz bir şarkı veya müzisyen var mıdır?

Son zamanlarda Pearl Jam’den ve Aerosmith’den çok fazla dinliyoruz, etkilendiğimiz isimler.

SORU 14) Son olarak bu röportajı kabul ettiğiniz için WİKİKÜLTÜR ailesi olarak çok teşekkür ediyoruz. Dinleyicilerinize ve Wikikültür’ü takip edenler için son olarak neler söylemek istersiniz?

Bizi tanımak ve destek olmak istediğiniz için biz çok teşekkür ederiz. Bu zor zamanlarda yaptığımız işleri daha güzel günlerde tüm dinleyicilerimizle beraber söylemek için gün sayıyoruz. Bizi seven destek olan herkese çok teşekkür ederiz Arıza’dan sevgiler…

 

 

Arıza grubu Instagram hesabı için tıklayınız.

Röportaj kategorisindeki diğer röportajlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Twitter hesabımıza ulaşmak için tıklayınız.


WİKİKÜLTÜR

WİKİKÜLTÜR

2019 Haziran ayında Paylaşmaya Değer Bilgiler! mottosuyla faaliyetlerine başlayan “wikikultur.com”, kendisine koymuş olduğu büyük hedefler doğrultusunda ilerleyen bir kültür/sanat platformudur.
https://wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.