Asfaltlı Yoldan Düştüm Çukura

İlker Has’ın Asfaltlı Yoldan Düştüm Çukura adlı deneme yazısı;

Yürüyüşe başladın mı, güzellikleri gördün mü, çukurlar seni durduramaz. Kaldırım taşının eksik olması, çukurdan sıçrayan lağım suyu senin yürüyüşüne engel olamaz. Bilirsin, güzellikler senin yolunda, onlar her zaman daha ileride. Ben köşelerden dönüşleri ya da gidilen düz yolları kaderin birer oyunu gibi düşünüyorum. Bu oyunları da yolun asfaltsız oluşuna bağlıyorum. En iyi yol asfaltı yol diye diye bazı köşelerden dönüyor, asfaltlı yolu arıyorum.

Dümdüz bir yolda ilerlerken toprak yola sapıyorum. Toprak gidiyor, çamur geliyor. Onu aşıyorum. Çamuru nasıl aştığımı boş ver. Yeni yola girmişim asfalt yola ama burası da kırılmış. Asfalt bir kalp gibi kırılmış. Asfalt kırılmakla kalmamış yorulmuş. Yolunda ilerleyenleri aşağıya çekiyor. Düşüyorum, her zaman yaptığım şey diyorum. Düşerim, kalkarım.

Yolumu kaybetmişim. Hangi sapağa saptım, hangisi çıkış yolum, bu köşeden dönmeli miyim yoksa dümdüz ilerlemeli miyim, bilmiyorum. Düşüncemin hangi cadde olduğunun, aklımın hangi tabela da durduğunun, yol gösterici hislerimin nereyi gösterdiğinin önemi kalmamış. Kavşakları kaçırmışım, yanlış yola sapmışım, köprüden önce ki son çıkışı görmemişim; hep, yürümüşüm. Başımı öne eğip, durdurak bilmeden, nereyi gittiğimi umursamadan yürümüşüm. Asfaltın kırılışı gibi kırılmış, toprağın çamura bulandığı gibi kirlenmiş ve caddelerin yoğunluğu gibi düşüncelerimde boğulmuşum.

Asfaltlı Yoldan Düştüm Çukura
Asfaltlı Yoldan Düştüm Çukura

Şimdi bir durak adı söylense, kısa bir düz yoldan hiç yara bere almadan gidebileceksin dense, oturur ağlarım. Bütün yaralar, kanayan dizler, kırılan kalpler unutulacak, dün denen bu olaylar yarının ne getireceğini bilmediğim güzellikler uğrunda gidecek. Otobüsten indikten sonra geriye baktığımda hiçbir şey göremeyeceğim.

Oturup geçmişi düşünemeyeceğim. Hatalarımdan ders çıkarıp çıkarmadığımı, hayatımdan böyle böyle arabalar, şu yollardan geçti, beni bu yollarda indirdiler, yalnız başıma bıraktılar ama şimdi ben en güzel arabada en güzel yolları inşa ederek ilerliyorum, diyemeyeceğim diye oturur ağlarım.

Çünkü ben bütün çetrefilleri bırakıp, temiz olan yoldan düşe kalka gittiğim zaman ayağıma batan ilk çiviyi ayağımdan söküp de uzaklara fırlatamayacağım. Aksine yolumun üstünde hep o çiviler var diye yürümekten korkar olacağım. Aksine dünyayı iyi bir yer sandığım için ilk darbe, küçücük veya sert bir darbe beni yıkacak.

Caddeleri, tabelaları ya da kavşakları bilmeden, dünyanın her zaman kolay olduğunu düşüneceğim. Bu düşüncem, hangi caddeye atanırsa atansın, gerçeği bir kişiye dâhi öğretememenin ağırlığı altında ezilip kalacağım. Bu yüzden herkes bilmelidir ki yürüyen siz ya da otobüste olan sizler, asla düz bir yoldan gidemeyecek. Gitmemeli, küçük bir yanlış alışagelmişliğin dışına ittiği zaman toprağa ya da asfalta düştüğümüzde nasıl ilerleyeceğimizi ya da çamurdan nasıl yukarı çıkacağımızı bilemeyeceğiz.

Diğer denemelerim için tıklayınız.


Leave a Reply

Your email address will not be published.