Asgard | İskandinav Mitolojisinde Aesir Tanrılarının Yurdu

Asgard | İskandinav Mitolojisinde Aesir Tanrılarının Yurdu

Asgard ( Eski İskandinav dilinde Ásgarðr ) İskandinav Mitolojisinde Dokuz Dünya’dan biri olup, Tanrıların iki kabilesinden biri olan  Aesir Tanrılarının kalesi ve meskenidir. Diğer tanrı kabilesi ise Vanir kabilesi olup Vanaheim’da yaşarlar.

Dokuz Dünya olarak bilinen bu dünyalar arasında tek görünür olan ölümlülerin yurdu olan Midgard’dır Geri kalan dünyalar görünmez olup ruhani yerlerdir. Tahmin edeceğiniz gibi Aesir tanrılarının yurdu olan Ásgarðr’da bunlardan biridir ve görünmez lakin bazen ve bazı yerlerde görünür olabiliyordu. Tanrıların yaşadığı âlem olarak bilinen Ásgarðr, savaş tanrılarının kralı Odin tarafından yönetilmektedir. Gökte bulunan Tanrılar diyarı Ásgarðr insanlık dünyası Midgard’a , gökkuşağı köprüsü Bifrost ile bağlanır.

Bu diyarda saraylar ve evler altın ya da gümüşten yapılmıştır. Bu yapıların en meşhuru Odin’in sarayı Valhalla’dır. Savaş alanında ölen kahramanlar Valkyrie (Odin’in yardımcıları) tarafından buraya taşınmaktadır. Asgard, barış tanrısı Balder, bereket tanrıçası Freyja, şiir tanrısı Bragi, kış tanrısı Hod, deniz tanrısı Njord ve zaman tanrısı Rynkar gibi bir sürü tanrı ve tanrıçanın yanında elfler ile trollere de ev sahipliği yapmaktadır. İskandinav (Nors) mitolojisine göre Asgard’ın bir de koruyucusu vardır. Heimdall adlı bu koruyucu dokuz âlemi birden korumaktadır ve olup bitenleri izlemektedir. Andhrimnir ise tanrı ve tanrıçaların aşçılığını yapmaktadır. Bu bilgiler üzerine kurulu çeşitli İskandinav efsaneleri bulunmaktadır.

Asgard
Asgard ve Bifrost Köprüsü

 


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.