Astroloji Nedir? | Astrolojide 12 Ev

Astroloji Nedir?

Astroloji, yıldızların ve gezegenlerin insan üzerindeki etkilerini araştıran ve yorumlayan bir bilim dalıdır(!). Astroloji,bilinen en eski bilim dallarından bir tanesidir. Astroloji insanlık tarihi kadar eskidir. Neredeyse bütün büyük uygarlıklar bir dönem astrolojiyle ilgilendiklerine dair kanıtlar bırakmıştır. İlk astrologların kimler olduğuna dair bir kanıt yok ne yazık ki. Astrolojiyle ilgili ilk bulduklarını kaydedenler Kaldeliler(şimdiki Irak)dir. Bu M.Ö.3000 yılında uygarlıklarına özgün bir sembolle ortaya çıkmıştır.

Astrolojide Zodyak yani burçlar kuşağını ise Yunanlılar günümüzdeki şekline getirmiştir. Zodyak ilk etapta günümüzden çok farklıydı.

Günümüzde birçok alanda astrolojiden faydalanılıyor. Örnek vermek gerekirse;insan kişiliği ve motivasyon, aşk ilişkileri, evlilik, çocuklar, kariyer, iş arkadaşları, eğitim ve seyahat vb.

Peki astrolojinin insan üzerindeki etkileri nasıl oluyor, astroloji insanı nasıl etkiliyor?

Gezegenlerin ve yıldızların yükselen burçla yaptığı açılar insan üzerindeki etkileri belirlememizi sağlar.İnsanlar doğduğu gün yıldız ve gezegenlerin yaptığı açılar bize o kişi hakkında bilgiler verir.Bununla ilgili haritaya doğum haritası(yıldız haritası,horoscope) denir.Bu haritayı çıkarabilmek için doğum yer,tarih ve saati bilinmelidir.Bu harita insanın kişiliğini,özelliklerini,yeteneklerini,gelecekteki durumunu ve başarı derecesini,şanslı zamanları,kişiyi kısıtlayan ve zorlayan alanları,gecikmeleri gösterir.Doğum haritası parmak izi kadar kişiye özeldir.Doğum haritasıyla evler de öğrenilebilir.Her yeteneğin ait olduğu bir ev vardır.Her burca ait evler vardır.Aslında bu evler on iki takım yıldızını simgeler.On iki takım yıldızı ise Zodyaktaki on iki burca karşılık gelir.

Şimdi bu on iki ev neymiş ve neleri yorumlamamıza yardımcı olurmuş onlara bir göz atalım:

1.Ev: Kişiye özgü olan özellikleri belirler(Kişilik,amaçlar,öncelik gibi.)Aynı zamanda yükselen burcu da gösterir.Mars gezegeni ve Koç burcu tarafından yönetilir.

2.Ev: Maddi kazanç ve kayıpları belirtir kısaca finans evimiz diyebiliriz.Aynı zamanda özgüven ve güven duygusu da bu evin yönettikleri arasındadır.Venüs gezegeni ve Boğa burcu tarafından yönetilir.

3.Ev: Zeka,akıl ve mantığı yönetir.Bu ev problemleri analiz etme ve bilgiyi değerlendirme yeteneğimizi belirler.Öğrenme isteği ve yeteneği kapsar.Aynı zamanda bu ev kısa yolculukları,ulaşım ve oturduğumuz mahalleyi de kapsar.Merkür gezegeni ve İkizler burcu tarafından yönetilir.

4.Ev: Yuvayı temsil eder.Bu ev ebeveynlerinizi ve onlarla olan ilişkilerinizi yönetir.Aile yaşamı ve emlakla ilgili aklınıza gelebilecek tüm işler bu evin kapsamındadır.Ay ve Yengeç burcu tarafından yönetilir.

5.Ev: İlişki evidir yani aşk hayatı,romantizm,eğlence,çocuklar,hamilelik ve doğum,sosyal olaylar gibi konuları bu ev yönetir.Güneş ve Aslan burcu tarafından yönetilir.

6.Ev: Sağlıklı kalmak için bilinçli olarak yapılanları ve alınan önlemleri,günlük işleri,evde ya da işte sizin altınızda çalışan insanları yönetir.Aynı zamanda evde beslenen tüm evcil hayvanları da kapsar.Merkür ve Başak burcu tarafından yönetilir.

7.Ev: Evlilik,ortaklık,bağlı olunan birliktelik evidir yani bu evde resmiyet esastır.Resmi olan her şeyi kapsar.Evlilik statüsünün en belirgin işaretidir.Hayatınızdaki önemli kişiyle aranızdaki ilişkiyi ve o kişiden ne beklediğinizi tarif eder.Venüs gezegeni ve Terazi burcu tarafından yönetilir.

8.Ev: Partnerinizin maddi durumunu,hediyeler ve her türlü para alışverişini yönetir.Fiziksel aşk (cinsellik ve üreme de) bu evin konusudur.Mars gezegeni ve Akrep burcu tarafından yönetilir.

9.Ev: Uzun yolculuklar,uzak akrabalar,yüksek eğitim ve uluslararası ticaret bu evin yönettiklerindendir.Bu ev bizi cesur düşünmeye teşvik eder.Jüpiter gezegeni ve Yay burcu tarafından yönetilir.

10.Ev: Mesleği,başarılı olunan alanları,toplum içerisindeki statüyü gösterir.Satürn gezegeni ve Oğlak burcu tarafından yönetilir.

11.Ev: Arkadaşlık,herhangi bir grup veya kulüp üyeliği ve tüm platonik ilişkiler bu evin kapsamındadır.Dilek ve umutlarla ilgilidir,rüyaların ve hayallerin gerçek olduğu yerdir.Bu evde meydana gelen önemli bir etki olduğunda herhangi hoş bir sürprizle karşı karşıya kalabilirsiniz benden söylemesi 🙂 Uranüs gezegeni ve Kova burcu tarafından yönetilir.

12.Ev: Bilinçaltı,hayaller,rüyalar,sezgi,içgüdü ve sırlar bu ev tarafından yönetilir.Tüm gizli saklı aktiviteleri ve anlaşmaları yönetir.Bu evde oluşan hareketlilik içgüdülerimizi ve sezgilerimizi arttırır.Yani içgüdülerinize ve sezgilerinize her zaman güvenebilirsiniz 🙂 Neptün gezegeni ve Balık burcu tarafından yönetilir.

 

KAYNAK/SOURCE:

 

 


Moonlight

Moonlight

Biyoloji ve çocuk gelişimi bölümü öğrencisiyim. Boş zamanlarımda kitabımı yazıyorum. Astroloji, bilim, genel kültür, moda konularını takip etmeyi ve bu konularda araştırmalar yapmayı seviyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published.