Astronomik Gözlem | Işık

Önceki yazımızda Astronomi ve Astronominin tarihi hakkında konuşmuştuk. Hepimizin bildiği gibi Astronomi bilimi gözleme dayanır. Bu yüzden Gözlem olayını iyi kavramamız gerek, işte bu yazımızda Astronomik Gözlem’den bahsedeceğiz…

Bir önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz: Astronomi Nedir? Geçmişten günümüze Astronomi

Şimdi yazımıza geçelim. İlk olarak ışıktan bahsedeceğiz.

Astronomik Gözlem | Işık

Işık, hem parçacık davranışı sergiler, çarptığı nesnelere ivme kazandırır, hem de dalga davranışı sergiler, bir mercek veya prizmanın yüzeyini geçerken bükülür. Işık, elektromanyetik dalgalar veya “fotonlar” adı verilen parçacıklar olarak tanımlanabilir.

Dalga Boyu

Herhangi bir türde bir dalganın dalga boyu, birbirini izleyen iki zirve arasındaki mesafedir.

Görünür Işık ve Renk


Tüm dalga boylarının görünebilen kısmı, tüm ışık aralığının sadece küçük bir kısmıdır. Görünür ışığın rengi dalga boyuna bağlıdır. Görünür ışık 400 ila 700 nm dalga boylarına sahiptir.

Hız

Yıldızlararası boşluk gibi bir vakum ortamında, tüm dalga boyları için ışığın hızı 3.108 m / s’dir. Işık hızının sembolü c ‘dir. Işığın cam veya hava gibi saydam malzemelerden yayıldığı hız c’den küçüktür: Havadaki ışığın hızı c’den 90 km / s daha yavaştır, Suda ışık hızı 2.25 x 108 m / s Camdaki hızı ≈ 2 x 108 m / s.

Frekans

Dalga hareketi dalga boyu cinsinden tanımlanabildiği gibi frekans cinsinden de tanımlanabilir.
Bir dalga hareketinin frekansı, saniyede devir/döngü (cps) olarak ölçülen belirli bir zamanda bir sabit noktadan geçen dalgaların sayısıdır. Görünür ışık dalgalarının frekansı kırmızı için 4.3 × 1014 cps, mor için 7.5 × 1014 cps, ve diğer renkler için bu aralıkta olacak şekilde değişir.

Radyo dalgaları için, saniyede bir döngü genellikle bir laboratuvarda ilk radyo dalgalarını üreten Alman fizikçi Heinrich Hertz (1857-1894) anısına hertz (Hz) olarak adlandırılır, Bir AM radyo, 550 ila 1650 KHz (kilohertz) frekanslarına sahip radyo dalgaları alır. FM bandı 88 ila 108 MHz (megahertz) arasında değişmektedir.

O halde frekans (f), hız (c) ve dalga boyu (λ),
arasındaki ilişki aşağıdaki denklemle verilir:
λ = c / f

Yansıtabilirlik (Albedo)

Bir nesnenin yansıtabilirliği , üzerine düşen ışığın ne kadarını yansıttığını gösterir. Bir nesnenin albedosu, 0 ile 1 arasında bir değer olabilir, burada 0, tüm ışığın emildiğini ima eder ve 1, tüm ışığın geri yansıtıldığını gösterir. Dünyanın ortalama albedo ortalaması (gezegensel albedo) 0.30 – 0.35 ‘tir, yani güneşten alınan ışığın% 30- 35’i uzaya geri yansır.

Effective. Temperature [ºC] Now for the infrared (IR)…

Luminozite (ışıklılık, parlaklık)

Luminozite (Parlaklık), bir yıldızın uzaya her saniye yaydığı ışık miktarıdır. Güneş’in luminozite değeri: 3.85 · 1026 watt. En parlak yıldızlar Güneş’ten bir milyon kat daha parlaktır. En sönük yıldızların parlaklığı Güneş’in parlaklığının 0.0001‘inden azdır.

Görünen Parlaklık

Bir gökcisminin görünen parlaklığı, Dünya’dan gözlenen parlaklığının bir ölçüsüdür. Parlak yıldızlar ya çok fazla ışık yayıyordur ya da Dünya’ya nispeten yakındırlar. Nesnelerin parlaklığını ölçmek için bir fotometre kullanılır. 1 kadir (görünen parlaklık) fark, yaklaşık 2.5 kat daha parlak
anlamına gelir.

Örneğin, Deneb 1. kadirden bir yıldızdır, Vega 0. kadirden bir yıldızdır, aralarındaki 1 puan fark dünyaya Vega’dan Deneb’e göre 2.5 kat daha fazla ışık geldiğini gösterir.

Mutlak Parlaklık

Mutlak parlaklık, ışık gücünün bir ölçüsüdür, diğer bir deyişle bir yıldızın aslında uzaya ne kadar ışık yaydığını gösterir. Bir yıldızın mutlak parlaklığı, yıldız bizden 10 parsec’lik standart bir mesafede olsaydı görünecek olan parlaklığına eşittir. Mesafenin etkisi böylece giderilmiş olur ve mutlak parlaklık yıldızların gerçek ışık yayma güçlerini karşılaştırmada kullanılabilir.

Sonraki Astronomi yazımızda uzayda mesafe kavramını inceleyeceğiz…

Şimdilik sağlıcakla bilimle kalın…

Görseller/ İmage Credits


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.