Bir Zarafet ve Asalet Timsali: Audrey Hepburn

Audrey Hepburn Kimdir?

 

“Nasıl yaşanacağını, kenarda durup izlemeden dünyanın nasıl hem içinde hem dışında olunacağını öğrendim. Bir daha asla ama asla hayattan kaçmayacağım. Aşktan da…”

Zarafeti, güzelliği ve şıklığı ile hafızalarımıza kazınan, azmi ve çalışkan oluşu ile de birçok kadına ilham kaynağı olan, Oscar ödüllü oyuncu AUDREY HEPBURN‘ün hayat hikayesi sizlerle…

 

Audrey Hepburn, 4 Mayıs 1929’da Belçika’nın Brüksel şehrinde dünyaya geldi. Ailesi ona Audrey Kathleen Ruston adını vermişti. Audrey’in annesi Ella van Heemstra, Hollanda soylusu bir baronez, babası ise; Joseph Victor Anthony Ruston, bir İngiliz bankacısıydı. Babası Audrey’in doğumundan kısa bir süre sonra o dönemde ikinci bir soyadına sahip olmak soyluluğu temsil ettiği için Hepburn’ü soyadlarına ekleyerek Rouston ile birlikte kullanmaya başladılar. 1935 yılında Audrey henüz 6 yaşında iken babası bir daha geri dönmemek üzere aniden Londra’ya gitti ve o zamandan sonra babasını uzun bir süre hiç görmedi. Audrey için babasının aniden çıkıp gitmesi travmatik bir olaydı.

Audrey Hepburn ve babası.
Audrey Hepburn ve babası.

 

İngiltere Eylül 1939’da 2.Dünya savaşının başladığı o dönemde Almanya’ya savaş ilan etti. Audrey’in annesi 1.Dünya savaşında olduğu gibi Hollanda’nın tekrar tarafsız kalarak olası bir Alman saldırısından kurtulacaklarını düşünüp İngiltere’den Arnhem’e taşındılar. 1940 yılında gelişmeler planladıkları gibi gitmemişti ve Almanya Hollanda’yı işgal etmişti.

Audrey 2.Dünya savaşının sona erdiği 1945 yılına kadar işgal altında geçirdiği 5 yıllık dönemde sayısız trajik olayla karşılaşmıştır ve yetersiz beslenip birçok hastalıkla mücadele etmiştir. Savaşın bitmesi ile Audrey annesi ile Amsterdam’a taşındı ve balenin önde gelen isimlerinden Sonia Gaskell eşliğinde bale eğitimi aldı. Dans etmek Audrey için her şey olmaya başladı. Ve 19 yaşına kadar 3 yıl durmadan çalıştı. Audrey 1948’de bale eğitimini burslu almak için İngiltere’ye taşındı.Burda çok zor günler geçirdi. Ve geçimini sağlamak için part-time olarak modellik yaptı. Eğitim aldığı okul zayıf ve uzun oluşundan ötürü balerin olmasının olanaksız hale geldiğini söyleyince bu duruma çok üzüldü. Savaş onun hayallerini çalmıştı.

Audrey yılmadı ve kariyerine oyuncu olarak devam etmeye karar verdi. Audrey iki soyadının oyunculuk kariyerinde olumsuz etki yaratacağını düşünüp Hepburn soyadını tercih ederek Ruston soyadını sildirdi. 1951 yılında Audrey, Monte Carlo Baby filminde küçük bir rol almak için Monaco’ya gitti. Audrey Gigi‘de sergilediği rolle yeteneği, zarafeti ve masumiyeti ile tüm dikkatleri üzerine çekti.

Audrey sinemaya her zaman ilgi duydu. Bunun neticesinde 1951 yılında ilk sinema filmi olan One Wild Oat‘da ufak bir rol alarak bir otel resepsiyonistini canlandırdı. Bu rol sayesinde aynı yıl Young Wives’ Tale filminin önemli bir parçasında rol aldı. 1952 yılında Audrey Londra’ya taşındığı dönemde tanıştığı James Hanson ile nişanlandı. İlk görüşte aşk olarak nitelendirdiği ilişkisi için evlilik tarihlerini belirlemelerine rağmen, oyunculuk kariyerinin evliliğini olumsuz etkileyeceğini düşünüp evlenmekten vazgeçti.

Audrey Hepburn ve nişanlısı James Hanson
Audrey Hepburn ve nişanlısı James Hanson

Audrey oynadığı birkaç sinema filminden sonra ilk baş rolünü 1953 yılında Roman Holiday adlı filmde prenses Ann’i canlandırarak gerçekleştirdi. Filmin yapımcıları bu rol için başta Elizabeth Taylor’ı uygun gördüler. Fakat yönetmen William Wyler Audrey’in deneme çekiminden çok etkilenince başrolde kendisini uygun gördü. Film beklentilerin üstünde bir gişe başarısı elde etti ve Audrey filmde sergilediği rolü ile ‘En iyi kadın oyuncu’ dalında Oscar Ödülü, ‘En iyi İngiliz kadın oyuncu’ dalında Bafta Ödülü, ‘En iyi kadın oyuncu’ dalında Altın Küre Ödülü, ve son olarakta New York film eleştirmenleri tarafından verilen ‘En iyi kadın oyuncu’ ödülünün sahibi oldu. Bu ödüller Audrey Hepburn’ü bir anda yıldız oyuncu seviyesine ulaştırdı.

Daha sonrasında bir çok başarılı yapıma imza atmıştır. 7 Eylül 1953 tarihinde TIME dergisine kapak olarak dikkatleri daha da üstüne çeken Audrey kişisel tarzı ile modaya da yön vermeye başlarken sinema sektöründe farkını ortaya koyarak Hollywood’a da yeni bir soluk kazandırdı. Audrey Hepburn ortak arkadaşları vasıtası ile bir projede oynamaları için tanıştırılan Amerikalı aktör Mel Ferrer ile 25 Eylül 1954 yılında İsviçre’de evlendi. Bu evliliğinden 17 Temmuz 1960 yılında Sean Hepburn Ferrer adında bir oğulları oldu.

Audrey Hepburn ve eşi Mel Ferrer
Audrey Hepburn ve eşi Mel Ferrer

Audrey Hepburn 1961 yılında rol aldığı Breakfast at Tiffany’s ile Amerikan sinema tarihinde unutulmazlar arasına girdi. Audrey oynadığı Holly Golightly karakteri için kariyerinin en cazibeli rolü olduğunu belirterek “Ben içe dönük biriyim. Dışa dönük bir kızı oynamak şimdiye kadar yaptığım en zor şeydi.” sözlerini sarf ederek itirafta bulundu. Filmde gösterdiği performans ile En iyi kadın oyuncu dalında Oscar Ödülü’ne aday gösterildi. Audrey Hepburn aynı zamanda yapımcı da olan eşi Mel Ferrer’ın kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmesi ve kontrolcü yapısının artık zarar verici boyuta gelmesi ile ayakta tutunmak için çok çaba sarf ettiği evliliği 1968 yılında sona erdi.

Audrey Hepburn İtalyan psikiyatr Andrea Dotti ile arkadaşları ile çıktığı bir Akdeniz seyahatinde tanışarak 18 Ocak 1969 tarihinde evlendi. Bir oğulları olmuştu. Audrey ailesine daha fazla vakit ayırmak için oyunculuğu bıraktı. Ancak eşi Andrea Dotti’nin çapkınlıkları ile alakalı dedikoduları daha fazla görmezden gelemedi. Ve 1980 yılında ayrıldılar.

Audrey Hepburn’ün son olarak Hollandalı aktör Robert Wolders ile birlikteliği oldu. Audrey 1989 yılında Always adlı filmde rol alarak sinemalara veda etti.

Sinema kariyerini noktaladıktan sonra, Alman işgali sırasında aldığı uluslararası yardım sayesinde hayatta kalabildiği için duyduğu minnettarlığı göstermek adına 1989 yılından sonra UNICEF’in iyi niyet elçisi olarak görev aldı. 1992 yıllarının sonuna doğru UNICEF adına görev aldığı Somali’den İsviçre’ye döndükten sonra şiddetli bir karın ağrısı yaşamaya başladı. Los Angeles’ta yapılan testlerde nadir görülen bir karın kanseri türü belirlendi. Cerrahi müdahaleler sonrası kemoterapi görmeye başladı. Aldığı kemoterapiler bedenini güçsüzleştiriyordu. 20 Ocak 1993 tarihinde bedeni artık bu sürece dayanamadı ve İsviçre’deki evinde uykusunda hayata gözlerini yumdu.

İçerik: Bir Zarafet ve Asalet Timsali: Audrey Hepburn

Zarafetin Simgesi Audrey Hepburn Hakkında Bilinmeyenler

1)İngilizce, İtalyanca, Fransızca, Almanca ve İspanyolca olmak üzere 5 dili akıcı bir şekilde konuşabiliyormuş.

2)Sigara kullanan Hepburn, 1960 yapımı ‘Affedilmeyen’ isimli filmin çekimleri sırasında günlük sigara sayısını 60’a çıkartmış.

3)Audrey Hepburn, kendisini güzel bulmuyormuş.

4)Tarzı sayesinde “Audrey Look” denilen bir stil akımı başlamış.

5)40 numara olan ayak ölçüsünü hiçbir zaman sevmemişti.

6) Oyuncu olmadan önce diş hekimi asistanlığı eğitimi almıştı.

7)’My Fair Lady’ (Benim Tatlı Meleğim) isimli filmde giydiği kostüm, satılan en pahalı 10 film kostümü arasında yer almaktadır.

8)Audrey, kolon kanseri nedeniyle değil apandisit kanseri nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

9)1952 yılında yer aldığı Savaş ve Barış isimli filmle, döneminin en çok kazanan oyuncusu olmuştur.

10)Green Mansions isimli filmin çekimleri için evine götürdüğü yavru ceylandan ayrılamayan Hepburn, ona Pippin adını vererek ceylanı sahiplenmiş.

11) Babasının soyağacını araştırması üzerine ismine eklediği Hepburn soyadından sonra bu ismi almıştır.

12)1963 yapımı Kleopatra rolü için düşünülmüş ancak karakteri Elizabeth Taylor canlandırmıştır.

13)Audrey, Breakfast at Tiffany’s’de canlandırdığı Holly Golightly rolünün ona uygun olmadığını düşünmesine rağmen, bu en çok sevilen karakterlerinden biri olmuştur.

14)1959 yapımı The Diary of Anne Frank’te rol alması teklif edilen Audrey Hepburn, filmi daha önce yaşadığı savaş tecrübelerini tekrar tekrar yaşamak istemediği için kabul etmemiştir.

15) Sanatçının 5 filmi, Amerika Film Enstitüsü tarafından 2002 yılında en iyi aşk filmleri arasına alınmıştır.

Audrey Hepburn Filmleri

Aşağıdaki listede Audrey Hepburn’ün en çok ses getiren filmlerinden kısaca bahsedeceğimi ancak zarafet timsalinin bunlardan başka bir sürü filmde de yer aldığını hatırlarım.

İşte Audrey Hepburn filmleri izlemek isteyenlerin bir kenara not etmesi gereken harika liste:

ROMAN HOLIDAY (1953)

İçerik: Bir Zarafet ve Asalet Timsali: Audrey Hepburn

SABRINA (1954)

İçerik: Bir Zarafet ve Asalet Timsali: Audrey Hepburn

BREAKFAST AT TİFFANY’S (1961)

İçerik: Bir Zarafet ve Asalet Timsali: Audrey Hepburn

WAR AND PEACE (1956)

İçerik: Bir Zarafet ve Asalet Timsali: Audrey Hepburn

MY FAİR LADY (1964)

İçerik: Bir Zarafet ve Asalet Timsali: Audrey Hepburn

THE UNFORGIVEN (1960)

İçerik: Bir Zarafet ve Asalet Timsali: Audrey Hepburn

Ve son olarak bir Audrey Hepburn sözü ile yazımı bitirmek isterim. İyilik ve wikikültür ile kalın efendim…

“Güzel gözlere sahip olmak için, karşındakinde iyilik görebilmen şart. Güzel dudaklar için, iyi kelimeler söylemen gerek ve güzel bir duruş içinse öyle bir yürü ki, hiç yalnız kalmayacakmış gibi….”


Halime Uyğurlar

Halime Uyğurlar

Wikikultur.com'da editörlük yapıyorum ve sosyal medya içerikleri üretiyorum. Eğitim hayatımda ve şu an'a kadar ki edindiğim tecrübeler doğrultusunda takım çalışmasına ve birlikte üretebilmeyi öğrenme fırsatına wikikültür'de ulaştım.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.