Barış Kocatürk Röportajı | 16 Soruda Barış Kocatürk

İçerik gizle
1 Barış Kocatürk Röportajı | 16 Soruda Barış Kocatürk

Barış Kocatürk Röportajı | 16 Soruda Barış Kocatürk

Wikikültür için röportaj veren Barış Kocatürk’e çok teşekkür ederiz.

SORU 1) Merhaba; öncelikle sizi tanımak isteriz, kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Cevap 1; Merhabalar. Ben Barış Kocatürk. 1994’te İstanbul’da fakir aile çocuğu olarak doğup büyüdüm. Şimdilerde Balıkesir Akçay’da ailem ile yaşıyorum. Müzik yapmaktan çok dinlemeyi de seviyorum. 24 saat müzik susmaz evimizde

SORU 2) Müzisyenliğe nasıl ve ne zaman başladınız? Hikayesini dinlemek isteriz.

Cevap 2; Müzisyenliğe ilk davul ile başladım. Lise 1’de Heavy Metal grubumuz vardı. Borç alarak davul seti almıştım evime ama apartman dairesi olduğu için 1 kere çalabildim. 1 kere çaldıktan sonra bütün mahalle şikayetçi olmuştu. Sonra 15 yaşımda dayımın gitarını ödünç alarak gitara merak sardım. Çünkü davul çalabileceğim bir ortam yoktu. Gitarda akorları çözümledikten sonra şarkı coverlamaya başladım. Sonra yavaş yavaş mekanlarda çıkmaya başladım. 17-18 yaşlarımda ilk bestemi yazdım. Lise 4’te liseler arası müzik yarışmasında ikinci olunca çok sevdiğim müzik öğretmenim Kıvılcım hocam bana gitar hediye etti. Senelerdir ve hâlâ daha aynı gitarla müzik yapıyorum. Müzik yapmak hoşuma gidince buna devam ettim.

SORU 3) En sevdiğiniz parçanız hangisi?

Cevap 3; En sevdiğim parçam ‘Çirkin Olunca’ çünkü o şarkıyı söylerken kendimi umursamaz hissediyorum. Umursamaz hâlim benim en mutlu hâlim.

SORU 4) İlerideki hedefleriniz nelerdir ve buna yönelik planlarınız var mı?

Cevap 4; İlerideki planlarım arasında son nefesime kadar müzik yapmak var. Sevilsem de sevilmesem de… Müzik insanın ruhunda olmak zorundadır. Benim uyuşturucum gibi. Tabii her gün daha çok gelişiyoruz. Her gün yeni şeyler öğreniyoruz. Umarım insanlara kendimi daha iyi aktarabilirim. Bu güzel bir his.

Barış Kocatürk Röportajı | 16 Soruda Barış Kocatürk
Barış Kocatürk Röportajı | 16 Soruda Barış Kocatürk

SORU 5) Müzikle tanışmanız nasıl oldu?

Cevap 5; Müzikle tanışmam doğduğum ilk andan itibaren başlamış oldu. Babam çok sağlam bir dinleyicidir. Kulağı da iyidir. Çocukluğumdan beri her tür müzik dinlemeye teşvik etti beni. Gorillaz, Bob Marley, Nirvana, MFÖ vs. her şeyin en kalitelisini dinletti. Böylece aşina olmaya başladım.

SORU 6) Bestelerinizi yazarken neyden/nelerden ilham alıyorsunuz?

Cevap 6; Bestelerimi yazarken geçmişimden ilham alıyorum daha çok. Hayatın ve insanların bana yaşattıkları. Kafamdakileri olabildiğince saf bi şekilde aktarmaya çalışıyorum

SORU 7) Müzisyenliğe adım atarken çevrenizden nasıl tepkiler aldınız?

Cevap 7; Beni müzisyen yapan şey aslında çevrem ve bana gönül verebilen, anlayabilen insanlardı. Benim hiç böyle bir hayalim olmadı. Müzik yapacaktım tabii ama bunun dinlenmesi gerekmiyordu. Sevdiğim için yapacaktım. Bu ülkede sanatkar olmanın gerçekten zor olduğunu düşünüyorum. Beni hep itekleyen ailem ve destekleyen dostlarım oldu. Onlar sayesinde oluştu şuan ki kariyerim.

SORU 8) İlerlediğiniz bu kariyerde kendinize rol model olarak belirlediğiniz birileri vardır diye tahmin ediyoruz. Türkiye ve dünyada bu isim/isimler kimler?

Cevap 8; Karakter olarak her zaman babamı örnek alırım. Şu dünyada bana dürüstlüğü en iyi yansıtan kişi o. Ama müzisyen olarak soruyorsanız Bill Withers, Bob Marley’in karakterlerinden öğrendiğim çok şey var. ‘Marley’ diye bir film var izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

SORU 9) Peki yeni bir albüm düşünüyor musunuz?

Cevap 9; Düşünüyorum. Şu sıralar bir anlaşma imzaladım. Yakında çalışmalara koyulacağız. Sanırım ben ölene dek albüm, single yapmaya devam edeceğim.

SORU 10) Şarkılarınızın söz ve müzikleri genelde kime ait oluyor?

Cevap 10; Müzikleri ve sözleri bana ait oluyor. Sözlerde bazen annemden yardım istediğim oluyor. Annem iyi bir şiir yazarı.

SORU 11) Bildiğiniz üzere piyasada çok fazla müzisyen var. Sizin açınızdan bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Cevap 11; Ben herkesin müzik yapabilmesini isterim. Desteklerim. Fakat müziğin amaç değil de araç olarak kullanılmasına katiyen karşıyım. Bu şeyi para ve ünvan için yapıyorsanız eksiksinizdir. Ve maalesef bu algıda çok fazla insan var. Bu benim çok üzüldüğüm bir konu. Müziği müzik için yapınca para ya da ünvan kendi geliyor. Baya yavaş oluyor ama oluyor yani. Sanat sanat içindir.

SORU 12) Pandemi bittikten sonra konser verme gibi planlarınız mevcut mu? Eğer mevcut ise nereleri düşünüyorsunuz?

Cevap 12; Pandemi bittikten sonra konser her yerde yapabilirim. Doğu Batı Kuzey Güney her yere tamamım. Hem gezip hem müzik yapmak eğlenceli. Tabii ki bir o kadar da yorucu. Şu an belli bir yer yok ama umarım bütün ülkemi gezebilirim.

SORU 13) Çevrenizden ve dinleyicilerinizden gelen geri dönüşler nasıl? İstediğiniz gibi mi?

Cevap 13; Başlarda bir kaç sevmeyenim ‘Müziği bırak ya’ diyenler vardı. Sonrasında hep olumlu tepkiler aldım. Geliştikçe her şey yerine oturdu. Övülmeye doydum ve artık yapıcı eleştirilere odaklanmaya başladım. İnsan sürekli övülmeye odaklanırsa gelişemiyor maalesef. Olduğu yerde sekiyor.

Barış Kocatürk Röportajı | 16 Soruda Barış Kocatürk
Barış Kocatürk Röportajı | 16 Soruda Barış Kocatürk

SORU 14) Son zamanlarda dinlediğiniz bir şarkı veya müzisyen var mıdır?

Cevap 14; Dediğim gibi ben her zaman şarkı dinliyorum. Genelde bu ruh halime göre değişiyor. Çok sert müzikte dinliyorum hatta bazen kilise müzikleri bile dinlediğim oluyor. Tam bir müzik ya da müzisyen ismi veremeyeceğim.

SORU 15) Barış Kocatürk‘ü bir de menajeri Çağlar Tavşanoğlu’ndan dinlemek isteriz. Görmediğimiz Barış nasıl?

CEVAP 15) Çağlar Tavşanoğlu: Barış çok özel bir yetenek. Bazı insanlar vardır, ruhları onları yönlendirir. Barışın da ruhu çok derin. Uzun yıllar isminden söz ettirecek eminim ki.. Görmediğiniz Barış’a gelince; gördüğünüzden bir farkı yok. İçi dışı birdir. Deliliği, zekası, kendine has yaşam biçimini görüyorsunuz paylaşımlarında. Görmediğiniz kısımda da her şey aynı.

SORU 16) Son olarak bu röportajı kabul ettiğiniz için WİKİKÜLTÜR ailesi olarak çok teşekkür ediyoruz.  Dinleyicilerinize ve Wikikültür’ü takip edenler için son olarak neler söylemek istersiniz?

Cevap 16; Ben teşekkür ederim röportajınız için. Benim tüm insanlara anlatmaya çalıştığım şey ve sonunda kadar arkasında olduğum bir konu var. Herkesin saygılı ve sevgili olmasını dilerim. Hayvanlara, bitkilere, din, dil, ırk, cinsel yönelim demeden hepimiz birbirimizi sevelim, sayalım isterim. Kendinize dikkat edin, bol bol su için. Gününüz güzel olsun.

 

Barış Kocatürk’ün instagram hesabına ulaşmak için tıklayınız.

Bir önceki röportajımıza ulaşmak için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.


WİKİKÜLTÜR

WİKİKÜLTÜR

2019 Haziran ayında Paylaşmaya Değer Bilgiler! mottosuyla faaliyetlerine başlayan “wikikultur.com”, kendisine koymuş olduğu büyük hedefler doğrultusunda ilerleyen bir kültür/sanat platformudur.
https://wikikultur.com


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.