Ludwig van Beethoven Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Ludwig van Beethoven Kimdir?

Beethoven’ın hayatı bize acı çekerek ne kadar ileri gidebileceğimizi gösteriyor aslında. Buyurun hep beraber bakalım.


17 Aralık 1770’te Almanya’da doğdu. İlk müzik eğitimini babasından aldı. Bunun yanında Gilles van den Eeden’den organ ve Tobias Friedrich Pfeiffer’den klavye dersleri aldı. Keman ve viyola derslerini ise Franz Rovantini’den aldı. Daha çok küçük yaşlardayken çok yoğun müzik dersleri alıyordu. Hatta Pfeiffer’in onu geceleri yatağından kaldırıp zorla ders verdiği bile oluyordu. Daha 7 yaşındayken ilk halka açık konserini verdi. 1779 yılında Christian Gottlob Neefe’den ilk bestecilik derslerini almaya başladı. 1783’te ilk bestesini yayınladı. Sonra da Neefe’nin asistanı olarak çalıştı.


1787 yılında Mozart ile beraber çalışma umuduyla Viyana’ya gider ama daha 2 hafta olmadan annesinin rahatsızlandığını öğrenir ve hemen geri döner. O sene annesini kaybeder. Annesinin ölümünden sonra babası alkol batağına daha da saplanır. Kardeşlerinin sorumluluğu ise Beethoven’a kalır. Bu dönemlerde bilinen ve zengin ailelerden biri olan Breuning ailesi ile tanışır. Bu şekilde biraz maddi açıdan rahatlayan Beethoven daha sonralarda bu aile için bir sonat yazacaktır. Ailesinin geçimini daha rahat sağlayabilmek için yasal yollarla babasının maaşının yarısının kendisine verilmesini sağlar.


1792 yılında Viyana’ya giden Beethoven burada Haydn ile beraber çalıştı. Haydn’in Beethoven’a buradaki yardımları gözardı edilemeyecek kadar çoktur. İlk başlarda besteci olarak değil piyanist olarak tanınan Beethoven daha sonralar da yaptığı bestelerle 19.yüzyılın sonuna kadar yaşayan bütün müzisyenleri etkilemeyi başarmıştır.


Dokuz senfoni, bir keman konçertosu, beş piyano konçertosu, piyano,keman ve çello için bir üçlü konçerto, otuz iki piyano sonatı, birçok oda müziği eseri ve bir opera yazıp bestelemiştir. Eserleri genelde uzun ve duygusaldır. Op.109 piyano sonatıyla klasik müziğin romantik dönemini başlattı.


Hayatı boyunca bir sürü sağlık problemi yaşadı. 1801 yılında işitme problemleri çekmeye başladı ve 1817’de tamamen işitme duyusunu kaybetti. Bu kayıp azimli Beethoven’ın çalışmalarını hiçbir şekilde etkilemedi. Hepimizin duyduğu 9.senfoniyi sağırken besteledi.
1827 yılında dünyaya ün salmış bir müzisyenken siroz hastalığından dolayı yaşamını yitirdi. Dünyaca ünlü bestecinin cenazesine otuz bine yakın insanın katıldığını biliyoruz.


Mozart, küçük Beethoven’ı tanıdığı çok kısa süre içinde bile şu cümleyi kurabildi. ‘Bu çocuğa iyi bakın, bir gün tüm dünya onu tanıyacak…’
VAR OLUN…


Hanzala Dakes

Hanzala Dakes

Felsefe, müzik ve matematik üçlüsünü kendine yol kabul eden bir genç.

Leave a Reply

Your email address will not be published.