Belçika Koronavirüsü Durdurdu!


SarsCov-2 veya yeni adıyla  Covid-19(coronavirüs 2019)  Belçikalı bilim insanları tarafından yok edilecek gibi gözüküyor.


Geçtiğimiz ay Belçika antikor ürettiğini duyurdu. Antikorun tanımını yapmamız için öncelikle antijenin tanımını yapmalıyız. Antijen , organizmaya dışarıdan giren ve vücudumuzun bağışıklık sisteminin onu algılayıp onunla savaştığı yabancı moleküller olarak tanımlayabilriz.

Buradaki savaşçılar en basit haliyle antikorlardır.  Bu başarıyla vücudumuz kendi antikorlarını üretmesine gerek kalmayacak zaten hastalığa yakalanan insanların hastalığı yenememesinin nedeni kendi antikorlarımızın yetersiz olması. BBC’ye yapılan açıklamalarda , Flaman Biyoteknoloji Enstitüsü uzmanlarından Prof. Dr. Xavier Saelens, laboratuvar ortamında Covid – 19 virüsünü etkisiz hale getirdiklerini ve bu çalışmalarını, “fantastik bir ekip çalışmasının zaferi” dedi ve  bu önemli adım sayesinde virüsün insan hücrelerine bulaşmasının önlenebileceğini belirtti.

İlaca yaklaşılmasının ardından WHO’nun açıklamalarına göre henüz 10 ay daha aşı bekleyeceğiz. COVİD-19 ‘dan ölenlerin ve yakalananların sayısını buradan öğrenebilirsiniz.

 

DÜNYA’DA NELER OLUYOR? | Belçika ve diğer ülkeler

Covid-19 Küresel salgınını her geçen gün öldürmeye devam ediyor malesef. Salgın Çin’de kontrol altına alındığı duyuruldu ancak avrupanın başı dertte.

Türkiye’ de gün itibariyle 0 numaralı hasta 5 kişiye bulaştırdı. Virüs kontrol altına alınmazsa geometrik olarak hasta artışına neden oluyor. Örneğin 1 kişiden 5’e , 5 kişiden 25′ ve sonra 625 …Türkiye 18’i Avrupa ülkesi olmak üzere Çin, İran ve Güney Kore ile sınırlarını kapattı. İtalya’ya maddi yardımda bulunuldu.

En fazla vaka ise İspanya’da görüldü. İran’da ölenlerin sayısı 600’ü  geçerken aşı çalışmalarında pozitif bir sonuca varmaya yaklaştıklarını duyurdular. Ölenlerin gömülememesi ise üzücü ve çarpıcı bir olay. Dünya’nın birçok yerinde sosyal faliyetler durduruldu , spor müsabakaları ise seyircisiz oynanmaya devam ediyor.

ABD başkanı ise el sıkışmaya devam ederken son yaptığı açıklamayla OHAL ilan ettiğini duyurdu. Türkiye’ye umreden dönen vatandaşlar ise karantinaya alındı. Aşağıdaki haritada Türkiye’de artık kırmızı…

 

VİRÜS & BAKTERİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Virüsler öncelikle yaygın kanıya göre cansız varlıklardır, çoğalabilmektedirler ve bunu bulaştığı canlının enzimleri sayesinde yaparlar. DNA veya RNA’ sahiptirler. Organellerden yoksun olan bu cansız varlıklar bakterilerden daha küçüktür ,ortalama metrenin milyon ile milyar katı  arasında değişen küçüklükleri vardır (Birçok türünün ışık mikroskopu altında görülmesi bir hayli zor olduğundan elektron mikroskopları kullanılmaktadır.)

Bakterilere gelecek olursak bakterilerin ilkel, prokaryot  canlılar olduğunu hepimiz biliyoruz. Fiziksel yapıları dıştan içeri doğru hücre duvarı>hücre zarı>sitoplazma şeklindedir. 0.2-2 mikro metre arasında büyüklüğündedirler.

Bazı bakteriler her türlü ortamda yaşayabilmektedirler aynı şekilde virüslerde. Bakteriler bir canlıya ihtiyaç duymadan yaşayabilirler ancak virüslerin hayatlarını sürdürmeleri için bir canlıya tutunmaları gerekir.

Bir virüs bu yüzden fazla hayatta kalamaz ve hatta corona virüs bilindiği üzere 3 saat boyunca havada asılı kalabilmektedir. Bakterilerin heryerde olduklarını duymuşuzdur ancak bir bakteri başına 10 virüs düşecek kadar virüslerin yaygın oldukları pek bilinmez.

Bazı bakteriyel hastalıklar şunlardır :

-Pnömoni , Bakteriyal  menenjit , Yara enfeksiyonları , Larenjit ve otitin bazı türleri…

Virüslerin neden olduğu bazı hastalıklar:

-Soğuk algınlığı,Akut bronşit,Grip,Larenjit ve otitin pek çok türü,Kızamık,Kızamıkçık ,Viral hepatit,AIDS…(her yıl yeniden grip aşısı olmamızın nedeni grip hastalığına yol açan influenza A,B  tipli virüslerin geçirdikleri evrimdir. Bunun başka bir örneğini corona virüs ve yeni tip corona virüs arasında görmek mümkündür. Araştırmacılar yeni koronavirüsün evrimine dayanarak alt türleri arasında yayılma kabiliyeti ve hastalığın şiddetinde ciddi farklılıklar olabileceğini işaret etti.

 

Bazı Doğru Bilinen Yanlışlar

1-)Corona virüsün öldürme oranı %3.4 tür bazen spekülasyonlara inanıp %80-90 sanılmamalı. Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda hastalık daha ağır seyreder ve bundan dolayı yaşlılar daha çok hisseder. Solunum yollarına etki ederek son raddede ölüme yol açar.

2-)Maske fiyatları aldı başını gidiyor …Toplumumuz hasta olmamak için maske kullanılıyor oysa doğrusu hastalığı bulaştırmamak için kullanılmasıdır. Hasta kişilerin kullanıp bulaştırmaması sağlanmalıdır.

3-)El dezenfektanları tüm sorunumuzu çözmez. Sosyal mesafelendirme de uygulanmalıdır.Sirke,limon ve tuzlu su tamamamen engellemez veya kellepaça çorbası,turşu,sıcak içecekler hastalığı engellemez.

4-)Çekik gözlü insanlardan veya siyahi bireylerden uzak dururken dikkatli olmak gerekir çünkü bunu onur kırıcı olabilecek düzeyde yapanlar var aslında  herkesle mesafemize dikkat etmeliyiz. Bir vatandaşın etrafındaki 1-2 metre kare onun kendi alanını oluşturuyor.Ayrıca sağlık bakanlığı 184 nolu hattı coronadan endişe ediyorsanız arama ve bilgi almak için oluşturdu. son olarak kriz fırsatçılarını ihbar etmekten korkmayın.

Yazımızın burada sonuna geldik. Daha fazlası için siteyi gezebilir ve güncel yazılarımızdan bildirim almak için e-postanızla kültür bültenimize kayıt olabilirsiniz.

sağlıkla kalın 🙂

 


Paradigma

Paradigma

Kimya mühendisliği öğrencisiyim. astronomiyle ve tıpla ilgilenmek, satranç ve masa tenisi oynamak hobilerim arasında.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.