Bilim Kurgu ve Dune Üzerine

Bilim Kurgu ve Dune Üzerine

‘’Ve Paul, Bene Gesserit ayinlerinde okunan, annesinin öğrettiği Korkuya Karşı Dua’yı hatırladı:

-Korku katilidir aklın. Korku, mutlak yıkım getiren küçük ölümdür. Korkumla yüzleşeceğim. Onun etrafımdan ve içimden geçip gitmesine izin vereceğim. Ve geçip gittiğinde, onun izlediği yolu görmek için iç gözümü kullanacağım. Korkunun geçtiği yerde yalnızca ben kalacağım.’’

İçerik: Bilim Kurgu ve Dune Üzerine
Bilim Kurgu ve Dune Üzerine

Yaklaşık bir senedir Kaan’ın aşırı övgüleri ve benim de başlamama olan istikrarı ile okunacaklar listemde sabırsızlıkla beklediğim kitap serisi Patrick Rothfuss’un Kral Katili Güncesi idi. Kitabı sipariş edeceğim gün geçtiğimiz haftalarda gelip çatmıştı ki, güne Dune filminin 10 ay ileri ertelenme haberiyle uyandım. Oysa Frank Harbert’ın Dune serisini listeme koymamın tek sebebi filmin önümüzdeki birkaç hafta içinde çıkacak olmasıydı. Bu haberle birlikte ani bir karar değişimiyle girdim siteye girdim ve Dune’un ilk kitabını sipariş ettim.

Şimdiyse kitabın üçte ikisinin ‘su gibi’ geçip gitmesinden dolayı biraz daha yavaşlayarak ikinci kitabın da siparişini verdim ki bittiğinde devamı için beklemek zorunda kalmayayım. Aslında yazının amacı Dune serisini tanıtmak değil çünkü ben de daha tanışma aşamasındayım. Lakin her bir bölümü öncekinden daha da içine çeken ilk 450 sayfada en çok hoşuma giden ve zihnime kazınan yeri yukarıda alıntıladığım kısım oldu. Öyle ki sadece güzel bir alıntı değil günlük yaşamda bazı korkularla başa çıkmak için dahi ezberlenip korku anlarında tekrar edilebilir kalitede bir parça.

Bilim kurguları fantezi evrenlerden ayıran yegane detay, yazılanların bir yerlerde, belirsiz bir gelecekte gerçekleşme ihtimali olan çoğunlukla somut ve kanıtlanma potansiyelinin olduğu sonuçlardan doğmuş olmaları. Ve Frank Herbert’ın bilim kurgunun en büyük isimlerinden biri olarak anılmasındaki ihtişamını da fazlasıyla hak ediyor bu noktada (bkz: damıtıcı giysi).

Bilim Kurgu ve Dune Üzerine
Bilim Kurgu ve Dune Üzerine

Yalnızca bu seri değil, günümüz bilim kurgu dünyası öylesine yüce zihinler tarafından inşa ediliyor ki; hayallere bile sığamayacak evrenler satırlar arasında ve ya dijital ekranlar ardında yüzlerce yeni hayat buluntuları misali keşfedilmeyi bekliyor. Peki bu karşılaştığımız beyin ötesi fikirleri bizim kurgulamamızdan uzak tutan nedir? En son ne zaman uçsuz bucaksız, doğaüstü hayallerde kaybolmuşken buldun kendini? Her insanın içinde az ya da çok hayal gücü olduğuna inansam da çok büyük bir kitle bunu ya tamamen söndürüp yok etti ya da gerçeklerden ördüğü duvarların ardına hapsetti. Bu bizler için kaçınılmaz bir sondu.

Yirmilerine geldiğinde hayal körlüğün giderek belirmeye başladı. (Ki bu bizim jenerasyonumuz için geçerli, bugün her çocuk telefon-tabletlerle büyüyor. Böyle sürüp giderken bir jenerasyon sonra hayal ürünü diye bir şey kalacak mı acaba?) Bunun sebebi de gerçeklik denen olgunun maneviden ziyade maddi şeylerden oluşmuş oluğunu fark etmenle oldu. Her hangi bir hayalin sonu ‘Yeterince param yok’ ile bitmeye çok açık, hele ki hiç ismini geçirmesen bile tam ortasında bulunduğumuz ekonomik kriz sürecindeyken. Sonra ne mi oluyor? Kendi kalbini kırmayı bırakmak için hayal kurmayı bırakmak zorunluluğunda olduğunu hissediyorsun.

Bu süreci tamamen tersine çevirmek mümkün müdür bilmiyorum ama bu ölü ruhlar giderek artarsa bilim kurgu senaryolarının ancak distopik olanlarına dönüşeceğimizi öngörmek neredeyse kaçınılmaz bir son olarak önümüzde duruyor. Elimizden gelecek olan ise hayal gücümüzü diri tutmaya çalışmaktan geçiyor. Kitap-filmleri okumaya (ve okutmaya) devam ederek, maddi dünyadan engellere takılmadan hayallerimizle zihnimizi özgür kılma savaşına devam etmek kim bilir belki de büyük değişimlerin öncüsü olacak küçük kıvılcımlara neden olurlar.

Bilim Kurgu ve Dune Üzerine
Bilim Kurgu ve Dune Üzerine

Ek olarak, kitap okurken arkada bir şeyler çalmasından sen de hoşlanıyorsan ve Dune serisine başladıysan / başlayacaksan spotify üzerinden hazırladığım koca bir liste:

Fatih Aras’ın diğer yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

 

Resim Kaynakları:

https://www.wallpaperflare.com/dinosaur-wall-paper-science-fiction-desert-sand-dune-series-wallpaper-hvaoe

https://tr.pinterest.com/pin/147633694022891608/

https://tr.pinterest.com/pin/58054282685388122/

https://tr.pinterest.com/pin/294563631871232063/

 


Fatih Aras

Fatih Aras

Yazmaktan daha çok çizer bir resim öğretmeni adayı.
https://wikikultur.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published.