Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

Takvimlerde yıllar 2009’u gösterirken Satoshi Nakamoto kulanıcı adına sahip anonim birisi tarafından oluşturan bir para birimidir. Alım satım işlemleri aracı olmadan yapılır. Yani banka kullanılmaz. Bitcoin ile normal kağıt para ile yapılan alışverişler yapılabilmektedir. Ancak kullanıcılar Bitcoin alım-satımı (ticareti) yaparak zenginleşmeye çalışırlar.

Neden Bitcoin?

Anonim olarak mal satın almak için Bitcoin kullanılabilir. Herhangi bir ülkeye bağlı olmadığı için uluslararası ödemeler diğer para birimlerine göre çok daha ucuzdur. Bu özelliği bankalara özellikle
kredi kartları için komisyon ödemekten usanan küçük işletmelerin Bitcoin’i sevme sebeplerinden biri olarak gösterilebilir. Sadece yatırım amacıyla kullanan insanlar da bulunur. Bu insanlar Bitcoin’in artacağını düşünerek satın alırlar.

Bitcoin Nedir?
Bitcoin Nedir?

Bitcoinler Nasıl Alınır?

Bitcoin satın almak için genelde kullanıcılar kripto para borsalarını kullanırlar. Bunlar Binance, BTCTürk, Bitexen gibi kripto para borsalarıdır. Borsalar her ne kadar güvenli olduklarını vurgulasalar da 2016 yılında Bitfinex borsası hacklenmiş ve bir sürü Bitcoin çalınmıştı. Kullanıcılar aynı mobil cihazlar veya internet bankacılığından günümüzde yaptığımız dijital para transferi gibi birbirlerine Bitcoin transfer edebilirler. Günümüzde farklı kripto para birimleri için madencilik tercih edilse de eskiden Bitcoin madenciliği yapılarak da kullanıcılar Bitcoin kazanabiliyordu.

Bitcoinler Nerde Saklanır?

Bitcoinler; bulutta veya bir kullanıcının bilgisayarında saklanan cüzdanlarda tutulmaktalar. Cüzdanlar sayılardan ve harflerden oluşur. Bir tür sanal banka hesabı şeklinde düşünülebilir. Ancak ortada bir problem vardı. Bitcoin cüzdanlarına sigorta yapılamıyordu. Bu eksiklik özellikle bulutta bulunan Bitcoin cüzdanları için olumsuzdu. Sunucular saldırıya uğradı ve şirketler kullanıcıları mağdur etti. Bilgisayarda bulunan cüzdanlar için de riskler mevcuttu. Kullanıcı yanlışlıkla silebilir, virüsler bu cüzdanları yok edebilirdi. Hatta geçtiğimiz yıllarda yabancı ülkede çöplükte Bitcoinlerin bulunduğu diski aramak için izin isteyen bir kullanıcı haberlerini duyduk.

Bitcoin Nedir?
Bitcoin Nedir?

Anonimlik Bitcoin işlemleri halka açık kripto para borsalarında yapılsa da alıcı ve satıcıların adları açıklanmaz. Sadece cüzdan kimlikleri bellidir. Yani Bitcoin kullanıcılarının işlemleri gizli tutulur. Bu nedenle daha çok yasadışı faaliyetleri internetten satın alan kişiler tercih eder. Artık çağımızda bir Bitcoin kripto para biriminin olduğu gerçeğini kabullenmek gerekiyor. Özellikle ülkelerin para birimleri karşısında değer kaybetmesi ve para birimi üzerindeki kontrol eksikliğinden endişe duyan hükümetlerin bunun farkında olduğu inkar edilemez bir gerçek.

 

Teknoloji kategorisindeki diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Görsel Kaynakları İçin Tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.


Gökhan

Gökhan

Bilgisayar Mühendisi, yaklaşık beş yıldır kod yazıyor ve daha önce yaklaşık iki yıl yarı zamanlı olarak savunma sanayi alanında çalıştı.
https://wikikultur.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published.