Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

Bugün sizlerle Quenn müzik grubunun ortaya çıkardığı ‘’Bohemian Rhapsody’’ şarkısının içeriği, hikâyesi ve en azından bana hissettirdiklerinden bahsedeceğim. Hikayeye geçmeden önce şarkının kelimelerine göz atalım.

Bohemian Rhapsody
Resim David Mark tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bohemian, yani bohem hayat yaşayan daha çok göçebe ve çingene hayatı yaşayan anlamına gelmektedir. Rhapsody ise müzikte bir beste şeklidir, doğaçlama ve serbest dizi varyasyonlar ile oluşan beste türüdür. İlk önce bu kelimeleri açtım çünkü hikayeden bahsettiğimde kelimelerin anlamı daha güzel anlaşılacağını düşünüyorum.

Gelelim hikayeye…

Şarkı;

“Is this the real life? Is this just fantasy?” / “Bu gerçek hayat mı? Bu sadece fantezi mi?”

ile başlıyor. Hayatın bir gizemden ibaret olduğunu ve yaşadığı hayatın sahne şovu gibi bir his mi yoksa yaşama amacı ile her gün çabaladığımız bir kurgu olduğunu anlamlandıramadığını görüyoruz. Şarkının devamında şu sözler beliriyor.

’’Mamaaa, Just killed a man, Put a gun against his head, pulled my trigger, Now he’s dead. Mamaaa, life had just begun.’’ / Anne, Az önce bir adam öldürdüm, Kafasına silah dayadım ve tetiği çektim, şimdi o öldü.

Sözlerin yarattığı etki bir yana dursun bu şarkı ilk kez Live Aid bağış konserinde canlı bir şekilde söylenmiştir. Live Aid konserinde, Afrika ülkelerine yardım için 127 milyon dolar toplandı ve Batı uluslarını Afrika’daki açlık krizini sona erdirmek için tahıl sağlamaya teşvik etti. Kara kıtada yaşananlara dikkat çekmeyi başardı ve kamuoyu oluşturdu, yani asıl amacını gerçekleştirdi. Tüm bunların üstüne pek çok sanatçıyı öne çıkardı ve o zamanlar henüz dünyada olmayan bizlere bile çok değerli anlar bıraktı.

Bohemian Rhapsody
Bohemian Rhapsody

Peki Freddie Mercury hangi düşünceler ile bu şarkıyı yazdı?

Bu bilgiyi size tamamen araştırmalarım ve gözlemlerim doğrultusunda oluşan görüşümle belirteceğim. Netflix sitesinde ‘’Bohemian Rhapsody’’ filmini izledikten sonra bu yazıyı yazmak istedim. Size fazla spoiler vermeden film ile ilgili bir şeyler anlatacağım. Asıl söylemem gereken ana karakterin Freddie Mercury olduğu ve onun yaşamının değişimi ile oluşturduğu şarkıları anlatıyor. Freddie Mercury şarkısında da bahsedildiği gibi bohem hayat yaşayan birisi. Şarkılarını Queen grubu ile birlikte ortaya çıkardığı ve sahnelediği için ne kadar başına buyruk bir yaşam ve yaratıcılık şekli olsa bile bu tam manasıyla bir ekip işi. Hatta şarkıya ufak bir geri dönüş yapalım, ses tekrarlarının olduğu bölümler vardı, hatırlayalım bunu. Neydi?

Gallileo, Gallileo,
Gallileo, Gallileo,
Gallileo Figaro

Gallileo, kendisine “Modern Fiziğin Babası” ve “Bilimin Babası” gibi isimler takılmıştır. Gözlemsel astronomi alanında Venüs’ün evrelerinin teleskopik kanıtını yapmış, Jüpiter’in en büyük dört uydusunu keşfetmiş ve Güneş lekelerinin analizini yapmıştır. Figaro ise bir tiyatro karakterinin ismidir. Aşk çıkmazı ve dengesiz şehvetten dolayı oluşan yanlış anlaşılmalar ve kavganın komedileştirlilmesini konu alır.

Bohemian Rhapsody
Bohemian Rhapsody

Queen grubu bu şarkıdan bahsederken Freddie her Gallileo eklemesi yaptığında şarkının ahengi bozuldu ama yine de eklemeye devam etti diye söyler. Şarkıda bu kelimelerin varlığının bu kadar ısrarcı bir şekilde kalmış olmasını ben şöyle yorumluyorum:

Güneş lekeleri dedik. Güneşi konu aldığımızda enerjinin kaynağı olduğunu zaten biliyoruz, peki Güneşe neden Güneş denir, hiç düşündünüz mü?

Ben düşündüm.

Gün doğduğunda insan yeniden var olur ve insan bu dünyada her gün kalbi nasıl yorulmuyorsa işte o enerji ve istikrarla yine ve yeniden eşini arar. Güneş lekelerinin izi Freddie’nin hayatını, filmi izlediğinizde daha bir net anlayacaksınız, bence bu yüzden bu kadar önemli.

Ve Figaro.

Dengesiz şehvet ve aşk çıkmazı dedik bu tiyatroya, bence bu da Freddie’nin hayatında önemli bir nokta. Hayat denge ile ilerlediğinde bohem olmaktan çıkıp monoton olmaya terfi ediyor, bu seferde monotonluktan sıkılıp hayata enerji katacağımız senaryolar kuruyoruz ve bu birlikte olduğunda doğaçlama bir ritme kavuşuyor.

Adım attığımız her an hem var edip hem de yok ediyoruz var olanı ve varlığımızı, enerji tüketip ve ürettiğimiz her an. Freddie gibi baş kaldırdığımız ve yanlış bir adım attığımızı sezsek bile doğru ile ahenk kurabileceğimiz ortamlarla üretip, var etmemiz ve yine ahenk ile yanlışı yok edebilmemizi temenni ederim.

Peki senin doğru ve yanlış gördüğün varlıklar ve yok etmek istediklerin nelerdir? Kendi doğru birliğin ve yanlış ayrılığında ne denli bütün ve ahenk sağlayıp denge kurabiliyorsun?

Bohemian Rhapsody
Bohemian Rhapsody

Yazar Berfin Derya Akcan’ın bir önceki yazısını okumak için tıklayınız.

Teknoloji kategorisindeki yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Bizi Instagram’dan takip etmek için tıklayınız.

Bizi Linkledin’den takip etmek için tıklayınız.

Son görselin kaynağı için tıklayınız.

Quenn grubunun fotoğraf kaynağı için tıklayınız.

Sinema kategorimizdeki yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Testlerimize ulaşmak için tıklayınız.Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.