Büyük İskender Kimdir? Hayatı ve Savaşları

Büyük İskender Kimdir? 

Büyük İskender kimdir sorusu tarihle ilgilenen çoğu kişinin aklına takılmıştır. Bizde bu soruya bir cevap hazırlamak istedik

Peki Büyük İskender kimdir?

Daha 10 yaşındayken Pers büyük elçilerine doğudaki geçitler ve yollar hakkında sorular soran İskender gelecekte nasıl bir hükümdar olacağının işaretlerini vermişti… Makedonya kralı ve tarihin en ünlü komutanlarından biri olan İskender ilk defa dünyayı fethetmeye çalışan hükümdar olarak da tarihte ad bırakmış, aldığı geniş ülkelerden dolayı Büyük lakabıyla tanınmıştır.

Büyük lakabını tamamıyla hak eden İskender, Pers İmparatorluğunu 2 sene içinde dize getirdi. Pers İmparatoru 3. Darius‘ un sayıca üstün ordularını, usta taktikleri sayesinde defalarca yenilgiye uğrattı. Perslerin bir süreliğine aradan çekilmesiyle İskennder büyük bir hızla Mısır’ a yürüdü.

Yolundaki bütün şehirleri kolayca ele geçiren İskennder Mısır’ da bir kahraman olarak karşılandı. Bu fetihle bütün Doğu Akdeniz’in hakimi olan İskender, eski Kuzey Afrika Krallığının boyun eğmesi sayesinde Makedonya sınırlarını doğuda Kartaca bölgesine kadar genişletti.


Bundan sonra Pers imparatoru Darius’ un büyük bir ordu toplaması üzerine tekrar Pers toprakları üzerine yürüyen İskender, m.ö. 331 yılında Pers İmparatorluğuna tamamen son verdi. M.ö. 335-331 yılları arası süren sefer, fethedilen bölgelere bakıldığında oldukça kısa sürmüştür.

İlerleyen yıllarda Asya’ ya ilerleyen İskender, m.ö 327 yılına kadar Hazar Denizi’ nin güney kıyıları, Afganistan ve Batı Türkmenistan dahil olmak kaydıyla Orta Asya’ nın büyük bir kısmını ele geçirdi.

M.ö. 325 yılına kadar ordusuyla Basra Körfezine kadar inen İskender, yeni seferler için hazırlıklar yaptığı sırada Babil’ de hastalanarak öldü. Vasiyetinde ülkeyi en güçlüye bıraktığını açıklaması yarım yüzyıl boyunca büyük çatışmalara sebep oldu.


Büyük İskender’in bir general olarak eşi benzeri yoktur. Uyguladığı taktikler her zaman riskli ama dahicedir. En büyük özelliği ordularını çok hızlı bir şekilde hareket ettirebilmesidir. Bu sayede düşmanlarını hep şaşırtmış ve kısa bir süre içinde Makedonya sınırlarını inanılmaz ölçüde genişletebilmiştir.


Fethettiği yerlerde ordularına destek sağlamak için İskenderiye adıyla birçok şehir kurdu. Bu şehirler her zaman en verimli ve kaynakları bol olan bölgelere kurulurdu. Bunların en ünlüsü Nil Nehrinin ağzına kurulan ve zamanında bilim, teknoloji, ticaret merkezi haline gelen şehirdir. Buradaki İskenderiye kütüphanesi dünyada şimdiye kadar yapılmış en büyük kütüphane olarak bilinir. 


Dünya fethetme isteğinin arkasında bütün toplumları birleştirme ve uyum içinde yaşama düşüncesi vardır. Başka toplumların kültürleri saygı duyduğundan ele geçirdiği topraklardaki dini tapınaklara hiç zarar vermedi.

Mısır tanrılarını yunan tanrılarına eşit sayması, eşlerini pers kadınlarından seçmesi; onun Makedonya dışındaki topraklarda da sevilen bir hükümdar olmasını sağladı.
İskender’ in döneminde yunan kültürü, yunan dili çok geniş alanlara yayıldı. Bu sayede İskender, kendinden sonraki helenistik dönemin öncüsü olmuş ve Roma İmparatorluğunun temelini hazırlamıştır.

 

İskender devrinde Makedonya’nın sınırları Ege Denizi’nden Hindistan’ın kuzeyine kadar uzanıyordu. İskender Asya ile Avrupa’yı birleştirip bir tek ülke haline getirmek istiyordu. Çeşitli memleketlerden aldığı bitkileri başka başka yerlerde yetiştirmeyi denemişti. Adamlarını da aldıkları ülkelerden kadınlarla evlenmeye teşvik ediyordu. Kendisi de Asyalı bir kadınla evlenmişti.

Iskender büyük bir Arabistan seferine hazırlandığı sırada tehlikeli bir hastalığa tutuldu. Günden güne kuvvetten düştü. Son günlerinde sarayının kapıları herkese açık tutuldu. Büyük komutanı son defa görmek isteyen binlerce kişi sarayı doldurdu.

İskender’in ölüsü altın bir tabut içinde Mısır’a götürüldü, büyük bir törenle İskenderiye’ye gömüldü. İskender’in ölümünden sonra Makedonya İmparatorluğu parçalandı…

Meraklısına, Daha Fazla Ayrıntı

Doğum tarihi: M.Ö. Temmuz 356, Pella, Yunanistan
Ölüm tarihi ve yeri: M.Ö. Haziran 323, Babil
Tam adı: Alexander III of Macedon
Eş: Roksane (e. M.Ö. 327–M.Ö. 323), II. Stateira (e. M.Ö. 324–MÖ 323), Parisatis (e. M.Ö. 324–M.Ö. 323)
Kitaplar: Alexander: nach den drei Texten, DAHA FAZLA
Çocuklar: IV. Aleksandros, Herakles

Bir sonraki yazımızda görüşmek temennisiyle

Sağlıcakla…


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.