Cad Programları

Cad Programları

Çizim alanında geliştirilen CAD programları, 2D ve 3D yapılar tasarlamamızı sağlar. Bu programlar herhangi bir yapı veya kalıp tasarlamada önde gelen programlardır. Üretim aşamasına geçmeden önce kafamıza takılabilecek tüm soruları cevaplar ve çok daha farklı, efektif ve özgün şeyler ortaya çıkarmamıza yardımcı olur. Bu yazımda sizlere yine CAD programları olan AUTOCAD ve SOLİDWORKS çizim araçlarından bahsedeceğim.

SOLİDWORKS ÇİZİM PROGRAMI

Solidworks, çizim araçları olarak geliştirilen CAD (bilgisayar destekli dizayn) yazılımlarından biridir. SolidWorks şirketi, Kasım 1995 tarihinde ilk resmi ürünü olan SolidWorks95’i piyasaya sürdü. 2 yılın ardından ise 310 milyon dolara Dassault Systeme firmasının bünyesine giren bu fevkalade program o yıldan bu yana kendisini sürekli geliştirmesiyle genel mânâda alanının gözdesi haline gelmiştir.

2D ve 3D katı modellemenin çok etkin ve hızlı bir şekilde yapıldığı solidworks çizim programı alanında tek olmamakla beraber Windows işletim sistemleriyle çalışan ilk 3D modelleme programı olma özelliğine sahip. Solidworks programının desteklendiği ve en uyumlu olarak çalıştığı işletim sistemi ise yine Microsoft Windows’tur.

Solidworks çizim programının rakiplerini geride bırakmasının asıl sebeplerinden biri basit çizimler ve çok yönlü komutlar ile en karmaşık geometrik yapıları bile kolayca tasarlayabilmemizi sağlamasıdır. Ayrıca bu program, katı parça modelleme, simülasyon, hareket, montaj, gibi modülleri içinde barındırıyor.

Solidworks ile tasarlanan yapının tüm adımları rahatlıkla kontrol edilebiliyor. Bu program, RealWiew ve PhotoView 360 program içi eklentileri ile üretim aşamasına geçmeden önce tasarımınızın gerçekte nasıl göründüğü hakkında size tatmin edici bir gerçeklik sunuyor.

PhotoView 360;

Solidworks tasarım modellerini fotoğraf gerçekliğinde sunan bir eklentidir. Tasarımda var olan görünümleri, ışıklandırmayı ve yapıştırmaları montaj eder.

RealWiew;

RealView işleme gereği duymadan tasarımlara gerçeklik ve dinamiklik kazandırır. Ayrıca grafik kartınız RealView uyumlu olması ve RealView eklentisinin varsayılan olarak etkin halde olması çok önemli bir husustur.

Sizlerle Solidworks programında tasarladığım basit bir montaj çalışmamı paylaşayım;

Cad programları
Cad programları

 

 AUTOCAD ÇİZİM PROGRAMI

Autocad çizim programı, 20. Yüzyılın sonlarına doğru (1980) ABD’de geliştirilmeye başlanmış bilgisayar destekli dizayn (CAD) programlarından biridir. Autodesk firmasının öncü olarak geliştirdiği dünyadaki ilk vektörel tabanlı tasarım programlarından biri olan Autocad’te yapılan çizimler görüntüde kalite kaybı yaşamadan rahat bir şekilde büyültülüp küçültülebilir ve yaptığımız çizimin detaylarına istediğimiz gibi ulaşmamızı sağlar.

Autocad çizim programı, amacına uygun olarak özellikle teknik resimleri ve 3d yapı tasarımını rahatlıkla ve hızlı bir şekilde yapabildiğiniz vektörel tabanlı programlardan biridir. Ölçülendirmeyi ve 2 boyutlu çizim tekniğini ön planda tutarak kapsamlı projeler elde edebileceğiniz veya kolaylıkla 3 boyutlu çizimler yaparak ortaya dijital ortamda somut bir yapı vs. çıkarabileceğiniz bir programdır diyebilirim.

İzometrik çizim;

Yine Autocad programında yaptığımız izometrik çizim (İsodraft) tekniğinden de kısaca bahsetmek istiyorum. Ekranın alt kısmında bulunan durum çubuğundan veya çizim ayarlarına girerek “snap and grid” kısmından “İsometric snap” seçeneğini seçip izometrik çizimi aktifleştirerek çizime başlayabiliriz. Çizmek istediğimiz parçanın veya herhangi bir cismin 30 derecelik bir açı ile düzlem yüzeye aktarımı bu işlemi neredeyse özetliyor. Bildiğiniz üzere “X,Y,Z” olacak şekilde üç eksen kullandığımız Autocad programında izometrik çizim tekniği ile çizim yaparken “Z” eksenindeki boyutu kullanmıyoruz.  Isoplane Right, Isoplane Left, Isoplane Top olmak üzere üç çeşit düzlem kullandığımız bu çizim tekniğinde, klavyedeki “F5” tuşu ile düzlemler arası geçiş sağlayarak teknik olarak doğru ve kesin bir çizim ortaya çıkarıyoruz.

Aslında izometrik çizim tekniği 2d ekranda yaptığımız, herhangi bir katısal işlemin olmadığı, sadece çizgilerle parçaya 3 boyut kazandırdığımız bir çeşit çizim tekniği diyebiliriz.

Tek bir alanla sınırlı kalmayarak birçok meslek dalında önemli rol oynayan bu program, çalışanların işini büyük ölçüde kolaylaştırıyor ve en zor işlerin üstesinden kusursuz veya telafi edilebilir hatalarla gelmelerine yardımcı oluyor.

Cad programları
Cad programları

Kullanım alanları;

Bilgisayar destekli tasarım (CAD) programlarının en değerli üyelerinden biri olan Autocad çizim programının kullanıldığı alanlara örnek verecek olursak; doğalgaz tesisat planı teknik çizimleri, mimari proje teknik çizimleri, yerleşim yeri planı çizimleri ve inşaat sektöründe herhangi bir konutun projelendirilmesinde kullanılır.

 

Görsel Kaynakları İçin Tıklayınız.

Görsel Kaynakları İçin Tıklayınız.

Teknoloji kategorisindeki diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

Bizi İnstagram’dan takip etmek için tıklayınız.


Leave a Reply

Your email address will not be published.