Çin’den 70’inci yıl dönümü kutlamalarında dünyaya askeri güç gösterisi

Çin 70 Yaşında

Çin Halk Cumhuriyeti’ nin kuruluşunun 70’inci yıl dönümünü anmak amacıyla ülke genelinde kutlamalar yapılırken , başkent Pekin’de Tiananmen Meydanı’ndaki askeri törenler sırasında Çin’in üretmiş olduğu çok sayıda yeni silah ile dünyaya askeri bir gövde gösterisi yaptı. Her on yılda bir önemli törene sahne olan Tiananmen’deki geçit törenlerine 15 bin asker , 160 hava aracı , 580 askeri ekipman katıldı. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in izlediği geçit töreninde , Çin ‘in nükleer başlık taşıma kapasiteli kıtalar arası balistik füzesi Dongfeng-41 ile çeşitli füze sistemleri yer aldı.

Çinli lider  törende yaptığı konuşmada , karşılıklı olarak çıkarları gözetme uygulamasıyla açılım politikasını sürdüreceğini söyledi. Televizyonlardan canlı yayınlanan konuşmada Şi Cinping, “Çin ordusu, ülkenin egemenlik, güvenlik, kalkınma çıkarlarının ve dünya barışının korunmasının kararlı güvencesidir. Hiç kimse Çin’in statüsünü sarsamaz. Çin halkı ve ulusunun ileri yürüyüşünü kimse durduramaz.” dedi.

 

Hong Kong ile ilişkilere de değinen Şi Cinping, “Çin, Hong Kong’da kalıcı refah ve istikrarı sağlamak ve Tayvan ile ilişkileri geliştirmek, anavatanla tam bir birleşmeyi sağlamak zorundadır.” ifadesini kullandı.

Hong Kong’da gerginlikler devam ediyor, Tayvan’dan kınama

Bu arada Çin ile ilişkilerde gerginliğin sürdüğü Hong Kong’da bugün çok sayıda Pekin aleyhine gösteri düzenlenmesi bekleniyor.

Gösteriler öncesi kent merkezinde çok sayıda mağaza kepenk indirirken, metro istasyonları kapatıldı. Gösterileri yasaklayan polisin kent merkezinde barikatlar kurarak, yoğun güvenlik önlemleri aldığı gözleniyor.

Bu arada Tayvan hükümeti de yayınladığı bir açıklamayla, “Çin’deki 70 yıllık komünist rejim diktatörlüğünü kınadığını” bildirdi. Açıklamada, Çin’in askeri yayılmacı politikalarını sürdürdüğü ve barış için tehdit olduğu görüşü dile getirildi.

Euronews / Reuters / Thomas Peter


Merve alessia

Merve alessia

Sanat Tarihi okuyor.. Vaktinin çoğunu kahveyle ve kitap okumakla geçiriyor. Rönesans sanatçılarına özel bir ilgisi var.  Kedisever.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.