Son Zamanlarda Adını Duyduğumuz Clubhouse Nedir?

Son Zamanlarda Adını Duyduğumuz Clubhouse Nedir?

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Clubhouse bir sosyal medya uygulamaları arasında yer alıyor. Diğer sosyal medya uygulamalarının çoğunda olduğu gibi kullanıcılar video veya fotoğraf paylaşamıyor. Uygulama, sohbet odalarından oluşuyor ve kullanıcıların birbirleri ile ilgi duydukları konular hakkında konuşma yapmasına izin veriyor. Sadece IOS platformunda hizmet veren uygulamanın Android platformu için ise çalışmalar sürüyor. Uygulamanın bu kadar ses getirme sebeplerinden biri hiç kuşkusuz sadece davetiye ile üye olunabilmesi. Davetiyeyi alan kullanıcıya bir veya iki kişiyi davet etme hakkı veriliyor.

Böylece uygulamanın kullanıcı sayısı kendine has bir şekilde artıyor. Hatta son zamanlarda karaborsada Clubhouse davetiyesi satılan birçok ilan görülüyor. Eğer davetiyeniz yoksa sistem sizi sıraya alıyor ve sıranız geldiğinizde ise üyelik işlemleriniz tamamlanıyor. Uygulamayı birçok ünlü isim kullanıyor ve bu kadar konuşulmasının sebeplerinden biri de bu ünlü isimler. Normal bir kullanıcı olarak ünlü isimlerle aynı odada düşüncelerinizi sesli olarak paylaşabilmek başka sosyal medya uygulamalarında olmayan bir özellik. Günümüzde sosyal medya fenomenlerinin ve ünlülerin kitlesel hareketlere neden olduğunu çok iyi öngören Alpha Exploration, uygulamanın reklamını çok iyi yaptığını ve takdir edilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Uygulamanın bir başka dikkat çekici özelliği ise logosu diyebiliriz.

Son Zamanlarda Adını Duyduğumuz Clubhouse Nedir?
Son Zamanlarda Adını Duyduğumuz Clubhouse Nedir?

Uygulamanın logosu değişken. Uygulamaya gelecek olan her büyük güncellemede uygulamanın logosu da değişecek. Uygulamanın ilk yüzü “Bomani X” ( Twitter @iambomanix ). Daha sonra ilk büyük güncellemesinin yayınlayan Clubhouse, uygulamanın yeni simgesinde bulunan sanatçıyı “Alex Mansoor” ( Twitter @iamaxelm ) yaptı. Clubhouse, az popülariteye sahip sanatçılara destek vermek, onları daha da tanınır hale gelmesine yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Son olarak Android işletim sistemine sahip bir telefon kullandığım için uygulamayı yükleyemedim. Ancak bir arkadaşım sayesinde uygulamayı kullanma imkanım oldu. Ünlü futbol yorumcularıyla maç öncesi konuşma, burç yorum odalarına, teknolojik gelişmelerin konuşulduğu odalara hatta izdivaç yapılan odalara bile katılıp, konuşma fırsatım oldu.

Son Zamanlarda Adını Duyduğumuz Clubhouse Nedir?
Son Zamanlarda Adını Duyduğumuz Clubhouse Nedir?

Özellikle yaklaşık bir yıldır yaşadığımız pandemi dönemini de dikkate alırsak, sanırım böyle bir uygulamaya gerçekten gerek vardı. İnsanların birçoğu da öyle düşünmüş olacaklar ki Clubhouse uygulaması bugün sadece tek bir platformda çıkmasına rağmen en popüler uygulamalar arasında.

Gökhan Has

 

KAYNAKLAR:

İlk kaynak için tıklayınız.
İkinci kaynak için tıklayınız.
Üçüncü kaynak için tıklayınız.

İlk görsel kaynağı için tıklayınız.
İkinci görsel kaynağı için tıklayınız.

Öne çıkan görsel için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.


Gökhan

Gökhan

Bilgisayar Mühendisi, yaklaşık beş yıldır kod yazıyor ve daha önce yaklaşık iki yıl yarı zamanlı olarak savunma sanayi alanında çalıştı.
https://wikikultur.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published.