FBI’ın Yarım Asırdır Bulamadığı Uçak Korsanı: D.B. Cooper

Prison Break dizisini izleyenler bilir. Charles Westmoreland, Fox River hapishanesinde elinde Marilyn adını verdiği kedisiyle avluda oturan, hapishanenin en eski ve saygı görüldüğü mahkumudur. Michael Scofield, onun yıllardır aranmakta olan uçak korsanı D.B. Cooper olduğunu düşünmektedir fakat o, bunu inkar etmektedir.

Sonrasında kızının hasta olduğunu öğrenen ve onu ölümünden önce göremeyeceğini düşünen Westmoreland, Scofield’a kendisinin D.B. Cooper olduğunu söyleyerek kanıt olarak bahsi geçen uçak soygunundaki çalıntı paralarla aynı seri numarası olan parayı gösterir ve Scofield’ın hapishaneden kaçma planına dahil olmak ister.

Peki Gerçekte Kimdir Bu D.B. Cooper?

24 Kasım 1971 günü, isminin Dan Cooper olduğunu söyleyen koyu renk saçlı bir adam, Boeing 727 uçağına ABD’nin Portland kentinden Seattle’a tek gidişlik bir bilet aldı. Uçuş vakti koltuğuna oturdu ve kendine bir bardak viski alarak uçağın havalanmasını bekledi.

40’lı yaşlarının ortalarında, sessiz, sakin bir adamdı.

Uçak havalandıktan bir süre sonra yanına bir hostes çağırdı ve eline bir not verdi ve bunu pilota ulaştırmasını istedi. Bu notta, valizinde bomba olduğunu ve istedikleri yerine getirilmediği taktirde patlatacağı yazmaktaydı. İstediği şey ise; hepsi 20 dolarlık banknotlar halinde olacak 200 bin dolarlık nakit para ve 2 takım paraşüt…

Uçak Seatle kentine indikten sonra Cooper’ın istedikleri kule tarafından hemen temin edildi. Yolcuların inmesinin ardından uçak, Cooper’ın Mexico City’e gitmesini istemesi üzerine yeniden havalandı. Cooper, pilottan 10 bin feetin üzerine çıkmamasını istedi. Uçak, Kolumbiya Nehri üzerinden geçerken Cooper, almış olduğu paraşüt ve paralarla uçaktan atladı. Ardından pilotun yetkililere haber vermesi üzerine FBI hemen harekete geçti fakat Cooper’ın izine uçakta bırakmış olduğu kravat, kravat iğnesi, sigara izmaritleri ve yedek paraşütüne rağmen rastlanılamadı.

Olayın üzerinden yıllar geçti, o olduğuna inanılan birkaç kişiye rastlanılmış olsa bile gerçek Cooper bulunamadı ve ellerindeki birkaç kanıt sonuçsuz kaldı.

Aradan geçen 45 yılın üzerine, FBI 2016 yılında onu aramaya devam etmenin vakit kaybı olduğu gerekçesiyle dosyayı kapattı. Cooper’ın günümüzde dahi yaşayıp yaşamadığı, yaşıyorsa nerede olduğu ve ne yaptığı soru işaretleri arasında…

Meraklısına Küçük Bir Bilgi

Boeing uçaklarının arka kapılarının uçuş esnasında açılmasını önlemek amacıyla eklenen aparata ”Cooper” adı verilmiştir.


WİKİKÜLTÜR

WİKİKÜLTÜR

2019 Haziran ayında Paylaşmaya Değer Bilgiler! mottosuyla faaliyetlerine başlayan “wikikultur.com”, kendisine koymuş olduğu büyük hedefler doğrultusunda ilerleyen bir kültür/sanat platformudur.
https://wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.