Dedublüman Röportajı | 15 Soruda Dedublüman


Dedublüman Röportajı | 15 Soruda Dedublüman

Wikikültür için röportaj veren Dedublüman’a çok teşekkür ederiz.

SORU 1) Merhaba; öncelikle grup üyelerini ve sizi tanımak isteriz, kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Grubumuz davulda Kurthan Sarpkaya, ud ve yaylı sazlarda Besim Talı, bas gitarda Kıvanç Kumlu, vokal ve yaylı tamburda Mustafa Yavuz, klavyede Hazar Altın olmak üzere 5 kişiden oluşuyor. Bunun dışında klarnette Çağrı Çelik var tabi. Gruba dâhil değil fakat aşağı yukarı bütün parçalarımızda emeği vardır.

SORU 2) Grup nasıl kuruldu? Hikâyesini dinlemek isteriz.

Kurthan Sarpkaya:

Mustafa’yla Trabzon’da 2010 senesinde kurmuştuk grubu. Stüdyoda muhabbet ederken öylece kurulmuştu. Çok vakit geçmeden işler değişti tabii. Besteler yaptık, İstanbul’a taşındık, prodüksiyon öğrendik. 11 sene olmuş…

SORU 3) En sevdiğiniz parçanız hangisi?

“Yanmamışım Gibi”’nin yeri ayrıdır. “Yetemedim” de başka bir yerdedir.

SORU 4) İlerideki hedefleriniz nelerdir ve buna yönelik planlarınız var mı?

Uzun zamandır yeniden düzenlediğimiz parçalarla insanların karşısına çıkıyoruz. Artık bestelerimizi paylaşmanın vaktinin geldiğini düşünüyoruz. Çalışmalarımız bu yönde devam ediyor. Bunun dışında müzik yaparak hayatımızı idame ettirmek gibi de bir hayalimiz var.

SORU 5) Müzikle tanışmanız nasıl oldu?

Aslında hepimiz çok küçük yaşlardan beri bu işin içindeyiz, hatta bazılarımız ise bu işin içine doğmuş. Besim ve Kıvanç öyle mesela, onlarda müzik aileden geliyor.

Dedublüman Röportajı | 15 Soruda Dedublüman
Dedublüman Röportajı | 15 Soruda Dedublüman

SORU 6) Bestelerinizi yazarken neyden/nelerden ilham alıyorsunuz?

Mustafa Yavuz:

Genellikle kendi meselelerimden yola çıkıyorum. Eğer üzerinde durulmaya değer bir hikâye konulabilmişse ortaya, etrafını hep beraber örüyoruz.

SORU 7) Grubun adı neden DEDUBLÜMAN?

Bu cevap veremeyeceğimiz bir soru, teşekkür ederiz J

SORU 8) İlerlediğiniz bu kariyerde kendinize rol model olarak belirlediğiniz birileri vardır diye tahmin ediyoruz. Türkiye ve dünyada bu isim/isimler kimler?

Besim Talı:

Aslında buna ortak bir cevap vermemiz güç, çünkü çok farklı müzik temellerinden geliyoruz. Ben Klâsik Türk Musıkîsi temelliyim. Mustafa grunge sever, Hazar caz dinler. Durum böyle olunca gıpta ettiğimiz sanatçılar da epey farklılık gösteriyor. Ama şunu söyleyebilirim ki tarzlara, akımlara, kişilere bakmaktansa, ortaya konulan işin estetik değeridir önemli olan. Eser kimden çıkarsa çıksın, güzel güzeldir. Şahsım adına iki uçtan iki örnek vereyim, ben Bekir Sıdkı Sezgin’i ve Tool’u çok sever, yaptıkları işler gibi işler yapmayı çok isterim.

SORU 9) Peki albüm düşünüyor musunuz?

Mutlaka bir gün yapacağız.

SORU 10) Şarkılarınızın söz ve müzikleri genelde kime ait oluyor?

Genelde söz ve müzikler Mustafa Yavuz’a ait oluyor. Ama paslaşmalar da olmuyor değil tabi. İnşaatı beraber yapıyoruz

Dedublüman Röportajı | 15 Soruda Dedublüman
Dedublüman Röportajı | 15 Soruda Dedublüman

SORU 11) Bildiğiniz üzere piyasada çok fazla grup var. Grubunuz açısından bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kıvanç Kumlu:

Ben şahsen ne grubumuz için ne de müzik piyasası için bir sorun olduğunu düşünmüyorum bunun. Müziğin kolay ulaşılabilir olmasından şikâyetçi olanların aksi bir düşünceye sahibim bu konuda. Herkesin ortaya koymak istediği bir fikir olarak görüyorum yapılan her işi. Bu bir pazar değil. Alıcısı tükenmeyecek. Hepimiz sürekli dinliyoruz. Herkesin derdini, istediklerini, istemediklerini yada hislerini herhangi bir formda dilediği gibi anlatabilmesi çok değerli. Her insan kendinden bir şeyler bulup dinlediği şarkıyla bir paylaşım içerisinde hissedebilir, hatta belki de bu sayede yalnızlığını hafifletebilir. Bu yüzden ben ortaya ne kadar fikir çıkarsa paylaşımın o kadar fazla olacağını düşünüyorum. Ve en çok ihtiyacımız olan şeylerden birinin “paylaşabiliriz” farkındalığı olduğuna inanıyorum. Müziğimiz bu paylaşımın bir parçası ve bu farkındalığın kazanılmasına katkıda bulunabiliyorsak ne mutlu.

SORU 12) Pandemi bittikten sonra konser verme gibi planlarınız mevcut mu? Eğer mevcut ise nereleri düşünüyorsunuz?

İstanbul’da yaşadığımız için öncelikle bu çevrede görüşeceğiz gibi duruyor. Yalnız başka şehirlerden talep olursa, oralara da gidilecektir.

SORU 13) Çevrenizden gelen geri dönüşler nasıl? İstediğiniz gibi mi?

Sağ olsun arkadaşlar bizi yalnız bırakmıyorlar; yorumlarıyla olsun, mesajlarıyla olsun. Hepsine çok teşekkür ederiz. Çok memnunuz

SORU 14) Son zamanlarda dinlediğiniz bir şarkı veya grup var mıdır?

Elimizden geldiğince yeni parçalar dinlemeye çalışıyoruz, dinleyiciyi ve gündemi anlamak maksadıyla. Yalnız biz 90 yılların çocukları olduğumuz için kafa hep eskilerde. Eskiciyiz biraz

SORU 15) Son olarak bu röportajı kabul ettiğiniz için WİKİKÜLTÜR ailesi olarak çok teşekkür ediyoruz.  Dinleyicilerinize ve Wikikültür’ü takip edenler için son olarak neler söylemek istersiniz?

Bir yandan herkesin bizi dinlemesini, bir yandan da kimsenin bizi bilmemesini isteyen arkadaşlara sağduyulu olmaya davet ediyoruz. Herkesi çok seviyoruz, çok öpüyoruz.

 

Twitter Hesabımıza ulaşmak için tıklayınız.

Dedublüman grubu instagram hesabına ulaşmak için tıklayınız.

Bir önceki röportajımıza ulaşmak için tıklayınız.

instagram beğeni

office 2016 lisans


WİKİKÜLTÜR

WİKİKÜLTÜR

2019 Haziran ayında Paylaşmaya Değer Bilgiler! mottosuyla faaliyetlerine başlayan “wikikultur.com”, kendisine koymuş olduğu büyük hedefler doğrultusunda ilerleyen bir kültür/sanat platformudur.
https://wikikultur.com


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.