Che Guevara Kimdir?

 

Che Guevara kimdir?

Che Guevara, Küba Devrimi sırasında Fidel Castro ile müttefik Marksist bir devrimciydi.

1928’de Rosario, Arjantin’de doğan Ernesto “Che” Guevara de la Serna, Güney Amerika’da dolaşmadan önce Marksist inançlarını teşvik eden koşullar altında tıp eğitimi aldı. Fidel Castro’ya 1950’lerin sonunda Batista hükümetini devirmesinde yardım etti ve Castro rejimi sırasında kilit siyasi kişiliklerden biri oldu. Guevara daha sonra, 1967’de yakalandığı ve idam edildiği Bolivya da dahil olmak üzere, birçok yerde gerilla eylemine girdi.

Doktor Olarak Che

Che Guevara, 14 Haziran 1928’de Rosario, Arjantin’de orta sınıf bir ailede dünyaya geldi. Gençliğinde astım hastasıydı ama yine de kendisini bir sporcu olarak ayırt etmeyi başardı. Ayrıca ailesinin ve arkadaşlarının solcu siyasi görüşlerini benimsedi ve gençler tarafından Juan Perón hükümetine karşı çıkan bir gruba katılarak politik olarak aktif hale geldi. 

Guevara Liseden mezun olduktan sonra, Buenos Aires Üniversitesi’nde tıp okudu, ancak 1951’de bir arkadaşı ile Güney Amerika’da seyahat etmek için okulu bıraktı. Dokuz aylık yolculuklarında tanık olduğu kötü yaşam koşulları Guevara’yı derin bir şekilde etkiledi ve ihtiyacı olan bakımı sağlama niyetiyle ertesi yıl tıp fakültesine geri döndü. 1953 yılında derecesini aldı.

Gerilla olarak Che Guevara

Bununla birlikte, Guevara’nın marksizme olan ilgisi arttıkça, yalnızca devrimin Güney Amerika halkına adalet getirebileceğine inanarak tıbbı terk etmeye karar verdi. 1953’te, CIA destekli sol hükümetinin devrildiği Guatemala’ya gitti ancak yalnızca inançlarını derinleştirmeye hizmet etti. 

1955’te Guevara evli ve Meksika’da yaşıyordu. Burada, Fulgencio Batista’nın hükümetini devirmeyi planlayan Küba devrimcisi Fidel Castro ve kardeşi Raúl ile tanıştı. Küçük silahlı kuvvetleri 2 Aralık 1956’da Küba’ya indiğinde, Guevara yanlarındaydı ve ilk saldırıdan kurtulanların arasındaydı. Önümüzdeki birkaç yıl boyunca, Castro’ya öncelikli bir danışman olarak hizmet verecek ve giderek artan gerilla güçlerini, parçalanan Batista rejimine karşı saldırıları yönetecekti. 

Bakan Olarak Che Guevara

1959 Ocak’ında Fidel Castro Küba’nın kontrolünü ele geçirdi ve Guevara’yı, Guevara’nın yargısız emriyle yüzlerce kişinin idam edildiği tahmin edilen La Cabaña hapishanesinden sorumlu tuttu. Daha sonra ulusal bankanın başkanı ve sanayi bakanı olarak atandı ve ülkenin komünist bir devlet haline dönüşmesine yardımcı olmak için birçok şey yaptı. 

1960’lı yılların başında Guevara ayrıca, özellikle Sovyetler Birliği olmak üzere diğer ülkelerle, özellikle de Sovyetler Birliği ile ilişkiler kurmak için dünyayı dolaşarak Küba’nın büyükelçisi olarak hareket etti ve Domuzlar Körfezi’nin işgali ve Küba Füze Krizi sırasında kilit bir rol üstlendi. Ayrıca gerilla savaşıyla ilgili bir el kitabı yazdı ve 1964’te Birleşmiş Milletlere ABD dış politikasını ve Güney Afrika’daki Apartheid’i kınadığı bir konuşma yaptı.  

Che’nin Ölümü

1965’te Küba ekonomisinin karmakarışık olmasıyla Guevara, devrimci ideolojilerini dünyanın diğer bölgelerine ihraç etmek için görevinden ayrıldı. İlk önce Kongo’ya gidip gerilla savaşındaki askerleri eğitmek için orada bir devrimi destekledi ancak o yıldan sonra başarısızlığa uğradı. 

Kısa bir süre Küba’ya döndükten sonra 1966’da Guevara, orada bir devrimi teşvik etmek için küçük bir isyancı gücü ile Bolivya’ya gitti. Bolivya ordusu tarafından yakalandı ve 9 Ekim 1967’de La Higuera’da öldürüldü.

Che’nin Mirası

Guevara ölümünden bu yana efsanevi bir politik figür haline geldi. Onun adı genellikle isyan, devrim ve sosyalizm ile eşit manaya gelir. Ancak diğerleri, acımasız olabileceğini ve Küba’da yargılanmadan idam edilmesini emrettiğini unutmayın. Her halükârda Guevara’nın hayatı, halkın ilgisini çekmeye devam ediyor ve Gael García Bernal’ın rol aldığı The Motosiklet Diaries (2004) ve iki bölümlü Che’yi  içeren pek çok belgesel, kitap ve film hayata geçirildi.

Her haksızlıkta öfkeyle titriyorsan, sen de benim yoldaşımsın.

Buraya beni öldürmeye geldiğini biliyorum. Vur beni korkak, yalnızca bir adam öldürmüş olacaksın.

Gerçek devrimciyi yöneten büyük aşk duygularıdır!

Yazımızı bitirmeden Che’nin okuduğu bir şiiri paylaşmadan edemeyeceğiz videoya buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Sağlıcakla…


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.