Dil Kanseri Nedir? Dil Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Dil Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Ağızda oluşan birtakım yaraları görmezden gelebiliyoruz. Kimi yaralar asitli ve gazlı içecekler, sirke, limon, alkol ve sigara kullanımından dolaylı oluşabiliyor. Bazen fazla ceviz yersek bile bu yaralar mevcut olabiliyor. Genellikle sebeplere dayatıp durumu önemsizleştirebiliyoruz. Fakat zaman zaman durumu kontrol altına alamadığımızda tahminimiz dışında gelişen durumlarla karşılaşabiliyoruz. Bu durum kansere kadar gidebilir…
Genelde kanser denince akla; kolon, göğüs, prostat, pankreas, rahim ağzı kanserleri geliyor. Bunun dışında daha birçok kanser türü daha vardır. Bunlardan biri de dil kanseridir.

Dil’in İnsan Hayatındaki Yeri

Tat almamızı, derdimizi anlatmamızı sağlayan ve sindirimde başrol olarak yer alan; duyu organlarımızdan biri olan dil, büyük bir öneme sahiptir.
İnsanlar arasındaki iletişimin temel aracı olan dil, fonksiyonlarını yitirdiği zaman kaçınılmaz bir duruma sebebiyet verir.

Kanser Nedir?

Tanısı konduğunda veya başkaları tarafından bu kelimenin telaffuzunda genellikle insanların ”Evlerden ırak!” dedikleri, iyileşilmesi imkansız gibi düşünülen-fakat öyle olmayan-direkt insanı mezara koymuşçasına, sayılı günleri kalmışçasına düşündüren bir hastalık türüdür. Halk arasındaki ismiyle ”Kötü Hastalık” da denebiliyor.

İşin bilimselliğine girecek olursak Kanser:

Hücrelerin normal fonksiyonlarını yerine getiremediği, anormal durumlara sebebiyet verdiği süreçtir.
Kanser hücresi tipik ve atipik olmak üzere iki ana gruba ayrılırlar.

1.Tipik Hücre : Sınırları düzenli, yavaş büyüyen, dokunduğunuzda kıvamı genelde lastik gibi veya yumuşak silgi gibi olup; iterek büyüyen, sınırları düzenli olduğu için belli bir kapsülü olan ”Benin(Benign)” diğer adıyla ”İyi Huylu Tümör” olarak bilinen hücrelerdir. Bunlar çoğunlukla canlıya zarar vermezler. Hasta eğer rahatsız olup aldırmak istiyorsa, doğru bir cerrahi müdahale dahilinde alınır, nüks etmez.

2. Atipik Hücre : Sınırları düzensiz, hızlı bir şekilde büyüme gösteren; dokunulduğunda oldukça sert hatta taş gibi olup, sınırlarının düzensizliğinden ötürü kapsülü olmayan ve tipik hücrenin aksine iterek değil, yiyerek-yok ederek-çoğalan hücrelerdir. ”Malin(Malign)” diğer adıyla ”Kötü Huylu Tümör” olarak bilinen KANSER hücreleridir.

Kanserdeki süreç normal sürece oranla, daha uzun süreli etkiler ve anormal durumlar içerebilmektedir. Bunu dil kanseri üzerindeki etkisiyle ele alalım.

Dil Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Dil Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Dil Kanseri Belirtileri

 1. -Dil üzerinde kırmızı veya beyaz lekeler
 2. -Dil üzerinde veya ağız içinde oluşan ve uzun bir süre boyunda geçmeyen yaralar (1 yıl olmasına rağmen geçmeyen yaralar buna örnektir)
 3. -Dil ve çenenin hareket fonksiyonunun zayıflaması
 4. -Kronik boğaz ağrısı
 5. -Çiğneme ve yutkunma sırasında gerçekleşen ağrı
 6. -Kronik ve anlamsız bir biçimde gerçekleşen ağızda uyuşukluk hissi
 7. -Boyun ve yanak bölgelerinde şişkinlik
 8. Dilin farklılaşması
 9. Diş etinde uzun süre iyileşmeyen yaralar
 10. Dişlerin sallanması (Diş etlerinin zayıflamasına bağlı gelişen can sıkıcı bir diğer olay.)
 11. Tükürükten kan gelmesi
 12. Konuşmada güçlük çekilmesi
 13. Ağız içindeki aftlar (basit bir aft deyip geçmemekte fayda var.)
 14. Diş protezlerinin yanlış kullanılması (Bazen çekilen dişlerin yerine geçici veya kalıcı diş protezlerine yer vermek gerekebilir. Bu esnada protezlerin dar gelmesi, vurması sonucunda ağıziçinde meydana gelen hasarlar da dil kanserinde önemli rol oynamaktadır.)
 15. Çiğneme esnasında kulağa vuran zonklama gibi belirtilerle kafamızı kurcalayan bu kanser türü, erken tanı dahilinde daha da ilerlemeden durdurulabilecektir.

Dil Kanserine Neler Sebep Oluyor

?

Tam olarak sebebinin ‘şundan dolayı oldu’ diyerek anlaşılamayan kanserler, bazı durumlardan ötürü gelişebileceği tahminler dahilindedir.

Bunlar:

 • Alkol ve sigara kullanımına,
 • Ağız içinin yeterince iyi bir şekilde temizlenmediğine,
 • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi; diş protezlerinin yanlış kullanımına,
 • Frengi hastalığına,
 • HPV virüsüne,
 • Siroza,
 • Bağışıklık sisteminin zayıflığına bağlı gelişebilmektedir.

Tüm bu belirtilerin yanı sıra, aynı Frengi, Siroza ve HPV virüsünde de olduğu gibi; farklı bir hastalığa bağlı da sebep oluşturabilir. Farklı bir kanser tanısıyla izlenen bir hastada metastaz sonucu da gelişebilir.

Metastaz Nedir?

Kanser hücresinin bulunduğu dokudan veya organdan başka bir doku veya organa sıçraması olayıdır. Bu sıçrama olayı uzak bir doku da olabilir yakın bir doku da. Sıçradığı dokunun da fonksiyonlarını tıpkı kanserli dokunun fonksiyonlarını bozduğu gibi bozmaktadır ve buna bağlı olarak yeni bir kanser türü daha meydana getirmektedir.

Ağıziçi Yarası Diyip Geçmeyin, Kanser Belirtisi Olabilir

Hastalığın ilerleyiş evresine bağlı olarak farklı farklı tedavi süreçleri gerçekleşmektedir. Kanser, erken tanı konulduğu takdirde %90 oranla durdurulabilir. Tekrar etmesi ise %5 oranında değişebilmektedir.

Başlıkta da olduğu gibi. Ağız içi yaralarını tiye almayın. Kendi kendinizin hekimisiniz. İlk önce kendiniz takip etmelisiniz. Baktınız ki normali aşan bir durum var veya anlamıyorsunuz, işi uzmanına danışmalısınız. Bu sayede erken tanı dahilinde yaşanabilecek olumsuz durumları en aza indirgeyebilirsiniz. Bunun dışında şu an içinde bulunduğumuz pandemi dönemi süresince eller kadar ağız sağlığınız da çok önemli. Dişlerinizi ve dilinizi düzenli olarak temizlemeye özen göstermelisiniz.

”Sebebini kesin olarak bilemesek bile işin bilincinde olursak eğer bir şeylerin önüne geçebileceğinize her zaman inanın, önlem almaktan korkmayın ve asla unutmayın ki ERKEN TANI HAYAT KURTARIR.”

Kaynak ve İleri Okuma

 • http://www.ciltuzmani.com/benler.html (Benin – Malin Arasındaki Fark)
 • https://www.hurriyet.com.tr/aile/agiz-ici-yaralari-dil-kanserinin-habercisi-olabilir-mi-429676 (Dilde lekeler)
 • https://www.sanal-hastane.com/dil-kanseri-nedir-nedenleri-belirtileri-tedavisi-ameliyati/ (Dildeki farklılaşma)
 • http://oncoclinic.net/metastaz-tedavisi-mumkun-mu/ (Metastaz)
 • https://www.sanitasaglikgrubu.com/agiz-kanseri-belirtileri/ (diş eti kanaması)
 • https://onedio.com/haber/agiz-kanseri-nedir-agiz-kanserinden-nasil-korunulur–232876 (Ağıziçinde aft)

Twitter hesabımız için tıklayınız.

Tıp kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıklayınız.


Selin Ülkü

Selin Ülkü

Merhaba! Ben Selin. Patoloji Laboratuvar Teknikleri mezunuyum. Burada Tıp kategorisinde sizlerle birlikte olacağım. Umarım yararlı bilgiler bırakabilir, sizleri bilinçlendirebilirim. :)
https://wikikultur.com/


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.