Dünyanın En Zeki 10 Ülkesi

En Zeki 10 Ülke

Hangi ülkenin en yüksek ortalama IQ’ya sahip olduğunu ya da en zeki ülkenin hangisi olduğunu hiç merak ettiniz mi? Eminim merak etmişsinizdir. Birçok kişi bu soruyu soruyor ve cevabın ne olduğunu merak ediyor. Bunu denemek ve cevaplamak için birçok çalışma yapıldı. Bunlardan en yeni ve en kapsamlı IQ çalışmalarından biri 2016 yılında İstatistiksel Beyin Araştırma Enstitüsü tarafından yapılmıştır. Ülkenizin dünyanın en zeki ülkeleri arasında olup olmadığını merak mı ediyorsunuz? 

En yüksek IQ ortalamasına sahip 10 ülke yazımıza  göz atın.

Not: Ülkelere göre ortalama IQ sıralaması her zaman tartışmalıdır ve dikkatle yorumlanmalıdır. En kabul göreni araştırıp sizler için derledik. Keyifli okumalar dileriz…

10

İsveç (ortalama IQ: 101)

Kaynak: statisticbrain.com

İsveç, yaşam kalitesi, sağlık, eğitim, medeni özgürlükler, ekonomik rekabet gücü, eşitlik vb. Gibi birçok sosyo-ekonomik kategoride öne çıkan bir ülke. Hiç şüphe yok ki bu İskandinav ülkesi, dünyanın en zeki ülkeleri arasında 10. sırada.

9. Hollanda (ortalama IQ: 102)

Netherlands Dutch Flag Red Dutch Flag Blue White

Kaynak: statisticbrain.com

Yüksek yaşam kalitesini ve refahını yansıtan Hollanda, defalarca dünyanın en mutlu ülkeleri arasında yer aldı. Ancak, Hollandalılar sadece mutlu ve zengin değil, aynı zamanda çok zekidirler IQ çalışmasında 102 puan almışlardır.

8. İtalya (ortalama IQ: 102)

Kaynak: statisticbrain.com

İtalya’nın bilim ve teknolojiden sanata kadar birçok farklı alanda yaptığı muazzam katkı dikkate alındığında, bu ülkenin ankette ilk on’a girmesi şaşırtıcı değil. İtalya’da ortalama IQ 102’dir.

7. Almanya (ortalama IQ: 102)

Kaynak: statisticbrain.com

82 milyondan fazla insana ev sahipliği yapan Almanya, yetenekli, üretken ve çok zeki bir toplum tarafından sürdürülen olağanüstü bir yaşam standardına sahip oldukça gelişmiş bir ülkedir. Almanya çok verimli bir eğitim sistemine ve birçok prestijli üniversiteye sahip.

6. Avusturya (ortalama IQ: 102)

Kaynak: statisticbrain.com

Avusturya, kuzey komşuları Almanya’ya kıyasla hem nüfus hem de yüz ölçüm olarak çok daha küçüktür, ancak yaşam standartları, refah, eğitim ve diğer sosyo-ekonomik kategoriler açısından, Almanlardan kötü değillerdir. Bundan dolayıdır ki İstatistiksel Beyin Araştırma Enstitüsü anketinde Avusturya, Almanya ile aynı sonucu verdi.

5.Singapur (ortalama IQ: 103)

Kaynak: statisticbrain.com

İlk beşe yalnızca Asya ülkeleri hakim durumda, beşinci sırada ise  Singapur yer alıyor. Dünyanın teknolojik olarak en gelişmiş ülkelerinden biri olarak bilinen ve egemen bir şehir devleti olan bu Güneydoğu Asya ülkesinde ortalama IQ 103’tür.

4.Tayvan (ortalama IQ: 104)

Kaynak: statisticbrain.com

Başka bir Güneydoğu Asya teknolojik süper gücü olan Tayvan, son derece yetenekli ve zeki bir işgücünden yararlanmaktadır ve dünyada yüksek lisans derecesine sahip vatandaşlarının en büyük yüzdesine sahiptir, Tayvan bu yüzden dünyanın en yüksek eğitimli ülkeleri arasındadır.

3. Japonya (ortalama IQ: 105)

Kaynak: statisticbrain.com

Dünyadaki en yüksek yaşam beklentisine sahip olan Japonya, filmlerde dahi en zeki karakterin ülkesidir.  En çok bilimsel araştırma yapan ve teknolojisiyle lider bir ülkedir. Dünyanın en zeki üçüncü ülkesi olan Japonya’da ortalama IQ ise 105.

2. Güney Kore (ortalama IQ: 106)

Kaynak: statisticbrain.com

Dört Asya Ekonomik Ejderhasından biri (Tayvan, Singapur ve Hong Kong ile birlikte), Güney Kore yüksek motivasyonlu, eğitimli ve yetenekli bir işgücünün yönlendirdiği, teknolojik olarak gelişmiş bir ülkedir. IQ araştırmasında 106 puan alan Güney Kore aynı zamanda okuryazarlık, matematik ve bilimleri okuma konusunda en başarılı ülkelerden biri.

1.Hong Kong (ortalama IQ: 107)

Kaynak: statisticbrain.com

107 etkileyici puanı ile dünyanın en zeki ülkesi unvanı Hong Kong‘a gidiyor. Güneydoğu Asya’daki bu küçük ulus, politik olarak Çin’in bir parçası, ancak özerk bir bölge olarak varlığını sürdürüyor.

Hong Kong, Çin’in güney kıyısında bulunan, 1 Temmuz 1997 tarihine kadar Britanya Krallığına bağlı sömürge ve adalar grubuyken, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur. Hong Kong; Hong Kong Adası, Kowloon Yarımadası ve 235 kadar küçük adadan meydana gelmiştir.
Dünyanın en önemli finansal merkezlerindendir. Ve yasal para birimi olan Hong Kong Doları, dünyanın en çok işlem gören 13. para birimidir.

Hong Kong Dünya’nın en zengin şehirlerindendir. Kişi başı Dünya’nın her yerinden daha fazla Rolls Royce düşmektedir

Hong Kong yönetim sistemi, öğrencilere 12 yıla kadar ücretsiz eğitim garantisi vermektedir…

Sadece bu bilgi bile bu listeye niye giremediğimizin cevabı olabilir…

 Hong Kong, inanılmaz çalışkan, yetenekli, eğitimli ve akıllı bir işgücüne dayanan kendi politik ve ekonomik sistemiyle daha birçok listemizde 1. Sırada yer alacak gibi görünüyor..

Bu listede bir gün yer almak dileğiyle.

Sağlıcakla…


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.