Dünyanın En Gizemli Kitabı Voynich el yazması

Yale Üniversitesindeki “Beinecke Nadir Kitaplar ve El Yazmaları Kütüphanesi”, 240 sayfalık bir kitabın tek kopyasına sahip.  Voynich el yazması

Karbon tarihi 1420’ler olarak hesaplandı, parşömen sayfalarında kıvrımlı el yazıları ve bir rüyadan alınmış gibi görünen, el yapımı resimler var. Gerçek ve hayali bitkiler, uçan kaleler, yıkanan kadınlar, astroloji şemaları, zodyak halkaları ve yüzlere sahip güneşler ile aylar, metne eşlik ediyor. 24×16 santimetre olan bu kitap, Voynich el yazması olarak anılıyor ve tarihin çözülmemiş en büyük gizemlerinden birisi.

Voynich el yazması, bilinmeyen bir yazı sistemiyle elle yazılmış resimli bir kitap. Üzerine yazıldığı parşömen, 15. yüzyılın başlarına kadar karbon tarihlidir ve İtalya’da İtalyan Rönesansı sırasında oluşturulduğu tahmin edilmektedir. El yazması ismini, 1912 yılında varlığını ortaya çıkaran Wilfrid

M. Voynich adındaki Polonyalı sahaftan almıştır. 240 sayfadır ancak bazı sayfaların eksik olduğu düşünülmektedir. Metin soldan sağa yazılmıştır, sayfaların çoğunda çizimler veya diyagramlar bulunur. Bazı sayfalar katlanabilir sayfalardır.

Voynich el yazması, hem I. Dünya Savaşı hem de II . Dünya Savaşı’ndan Amerikan ve İngiliz kod kırıcılar da dahil olmak üzere birçok profesyonel ve amatör kriptograf tarafından incelenmiştir.[19] El yazması hiçbir zaman belirgin bir şekilde deşifre edilmedi, anlam ve kökeninin gizemi, popüler hayal gücünü heyecanlandırdı, roman ve spekülasyonların öznesi haline geldi. Son yüz yılda önerilen hipotezlerin hiçbiri bağımsız olarak doğrulanmamıştır.[20] 1969’da Voynich el yazması Hans P. Kraus tarafından Yale Üniversitesi’nin Beinecke Nadir Kitaplar ve El Yazmaları Kütüphanesi’ne bağışlandı

Neden mi?

Hiç kimse anlamını çözemiyor. İsmi, 1912’de İtalya’da bir Jesuit kolejinde dökümana rastlayan Polonyalı kitap satıcısı Wilfrid Voynich’den geliyor. Kafası karışmıştı.

Bunu kim yazdı?

Nereden geliyor?

Bu garip kelimeler ve canlı çizimler neyi temsil ediyor?

Sayfalarında saklanan gizemler ne?

Gerçek görünmesini sağlayan şey şudur; gerçek dillerde harfler ve harf grupları, belirli sıklıkla ortaya çıkarlar ve Voynich el yazmasındaki dilde de bir rastgele harf üreticisinde
bulamayacağınız şablonlar var.

Kaldı ki, görünenden daha azını biliyoruz. Harfler, biçim ve uzunluk çeşitliliğine sahipler. Bir kısmı diğer alfabelerden alınmış, fakat çoğu benzersiz.  Uzun harfler, darağacı  karakterler olarak adlandırıldı. El yazması, tomara oldukça benzeyen süslemelerle dekore edilmiş. İki ya da daha fazla  elle yazılmış ve resimler de başka bir elden çıkmış gibi görünüyor. Yıllar boyunca, el yazması metniyle ilgili üç ana teori ortaya çıktı.

Birincisi; bir şifre ile, gizli bir anlamı saklamak üzere tasarlanmış gizli bir kodla yazılmış olduğu.

İkincisi; dokümanın, ahmak bir alıcıdan para kazanabilmek için saçma bir şekilde yazılan hile olduğu. Bazıları, yazarın bir orta çağ düzenbazı olduğunu düşünüyor. Diğerleri de Voynich’in kendisi olduğunu.

Üçüncü teori; el yazmasının gerçek bir dille, fakat bilinmeyen bir alfabeyle yazıldığını söylüyor. Belki de orta çağ bilginleri, konuşulan fakat kağıda dökülmemiş bir dil için alfabe oluşturmayı deniyorlardı.

Bu durumda Voynich el yazması da Paskalya Adasında icat edilen ve kültürün çökmesiyle birlikte okunmaz hale gelen rongorongo alfabesine benziyor olabilir. Hiç kimse Voynich el yazmasını okuyamıyor olsa da, bu durum insanları tahminde bulunmaktan vazgeçirmedi.

El yazmasının yeni bir yazılı dil biçimi yaratma girişimi olduğunu düşünenler, üretildiği kültürün bilgisini içeren bir ansiklopedi olabileceğini söylüyorlar. Diğerleri ise 13.yy filozofu olan ve dil bilgisinin evrensel kanunlarını anlamaya çalışan Roger Bacon tarafından yazıldığına ya da 16.yy’da simya ve kehanetlerle uğraşan, Elizabeth dönemi sufisi John Dee tarafından yazıldığına inanıyor.

Kitabın bir İtalyan cadılar meclisi ve hatta Marslılar tarafından yazıldığına dair, daha uçuk teoriler de var. 100 yıllık hüsranın sonunda, bilim adamları bu gizemi biraz aydınlatabildi.

İlk buluş, karbon tarihiydi. Ayrıca çağdaş tarihçiler de, el yazmasının kökeninin izini 1612 yılına, Roma ve Prag’a kadar sürebildiler, yani Kutsal Roma İmparatoru II. Rudolf’tan, doktoru Jacobus Sinapius’a aktarıldığı düşünülen zamana.

Bu tarihsel buluşların yanı sıra, dil bilim araştırmacıları da el yazmasındaki kelimelerin birkaçının koşullu tanımlamasını öne sürdüler. Taurus’un bir ismi olan Tauran’ı ifade eden bu yedi yıldızın yanındaki harfler, Ülker adı verilen yedi yıldızı kapsayan bir takım yıldız olabilir mi?


Resimdeki peygamber çiçeğinin kelimesi, Erboğa takım yıldız olabilir mi?
Belki, fakat süreç yavaş işliyor. Eğer kodunu kırabilsek, ne bulurduk?
Bir 15.yy ressamının hayali günlüğünü mü?
Bir takım saçmalıklar mı?
Yoksa, unutulmuş bir kültürün kaybolan bilgilerini mi?
Siz ne düşünüyorsunuz?

TEd Ed


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.