Düşünme İhtimali

Düşünme İhtimali

İsteyen yanında sürüklerdi. İsteyen yanından. Karşımda, arkamda, yanımda duran insanlar görmüyor, bu cümlelerin gerçekleşme ihtimalinde boğulduğumu. İhtimaller… İhtimallerin çok olma ihtimalleri arasında gidip gelirken bir boğulmuyor değilim. Her daim bu ihtimalleri hesaplamaya çalışırken de delirmiyor değilim. Ben genel olarak delirmiyor değilim.

Delirmiş olmam da bir ihtimal, buna karar verecek olanın sizler olması, ah burada da bir ihtimal var. İhtimallerden ihtimallere uzanan uzun bir yolculuk var. Bunların arasında ihmaller var. İhtilaller var, intihaller var, iniltiler var-çıkışlar yok- ve de intiharlar var. Her bir iniltinin bir çıkışı yok. İşte ihmallerin bir kısmı burada. Merdiven yok, ip kısa, yardıma gelen kimse yok. Kimsenin birbirine haber vermediği bir insan var. Sonra bu insan ihtilal yapar.

Düşünme İhtimali
Düşünme İhtimali

Değişir de değişir, insanların onu değiştiği için yargıladığı bir ihtimal daha var. Kendisi gibi davrandığında yalnız kalma ihtimali var. Bu ihtimalin çaresizliğinde ilerleyen intiharlar var. Başkası gibi davrandığı intihaller var. Yaşamlardan çalma ihtimali var. Taklit ihtimali.

İhtimaller arasında yolculuk, eski bir atari oyununa benziyor. Prensese giderken ölme ihtimalini taşıyoruz. Fakat yine de prensese ulaşmak için bütün ihtimallere meydan okuyoruz. Bunu kazanma ihtimalimiz de var.

Gitarıyla şarkı söyleyen her zaman en çok tanınan kişi olmuştur. Bir filmi yaratan senaristinden çok oyuncularının konuşulması gibi. Bana şarkının ve setin diğer kalanlarının üzüntüsü çöküyor bazen. İzleyicilerin, emeklerimi görmediklerini düşünüyorum. Sonra böyle bir ihtimalin olup olamayacağını düşünüyorum. Başkalarının benim gibi düşünüp düşünmediğini, çok düşünmenin ne gibi zararları olduğunu, işte sonrasını bildiğinizi düşünüyorum. İhtilaller, intihaller, iniltiler-çıkışlar yine yok- ve de intiharlar…

Düşünme İhtimali
Düşünme İhtimali

Düşünmeyi bıraktığım an ihtilalmiş, intihalmiş, intiharmış hepsi uçup gidiyor. Geriye sadece iniltinin çıkıntısı kalıyor. Çıkmaya başlıyorum.

Düşünmeyi bırakmak yukarılara tırmanmak değil. Düşünmeye ara vermek de tırmanmak değil. Bu biraz nefes almaya benziyor. Yaşamak gibi aslında. Hayattan keyif alınan zamanlara işaret ediyor. En son hayattan keyif aldığım zamanı hatırlayıp gülmeye çalıştım. Siz burayı hızlı bir şekilde okudunuz fakat ben bunu hatırlamak için çokça düşündüm.

Gülmedim, hatırlamadım, düşünmeyi zaten bırakmıştım. Yalan söyledim. Düşünmedim. Düşünmeyi bıraktığımdan beri ölüyorum, buna ölmek denirse ölüyorum. Denmiyor, denemez. Çünkü parçalara ayrılarak yok oluyorum. Bir parçam şiire, bir parçam edebiyata, bir parçam müziklerime, bir parçam filmlerime, bir parçam dizilerime, bir parçam aşkıma, bir parçam ise başkasının bedenine.

 

Görsel Kaynakçası:

1.görsel için tıklayınız.

2.görsel için tıklayınız.

Öne çıkan görsel için tıklayınız.

 

Yazarımızın diğer yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.


Leave a Reply

Your email address will not be published.