E-Satranç

E-Satranç

E-satranç ya da “elektronik satranç” internet üzerinden oynanan satrançtır. Satranç internette popüler olarak “Lichess, Chess24 ve Chess.com” üzerinden oynanır. Lichess ve Chess24’de oynamak ücretsizdir(Koç kiralamak hariç). Ancak Chess.com’da oynamak ücretsiz olsa da ders izleme ve bulmaca çözme sınırınız vardır bunları kaldırmak için ise üyelik almanız gerekir. Bu sitelerde kayıt işlemini tamamladıktan sonra bir süreye göre bir tür seçip oynayabilirsiniz.

İsterseniz chess24 sitesinden Türkçe ara yüz ile oynayabilirsiniz.

E-Satranç
Resim OpenClipart-Vectors tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bunlara örnek vermek gerekirse:                                                                                                

1-Bullet (1+0, 2+1)                                                                                                                          

2-Blitz(3+0, 3+2, 5+0, 5+2)

3-Rapid(10+0, 10+5, 15+0)

4-Clasical(30+0, 30+5)                                                                                                                                       

Not: Artı İşaretinin sol tarafı toplam dakikayı sağ tarafı ise hamle başına eklenen saniyeyi temsil eder.

Puanlama Sistemi

Bu sitelerde puanlama sistemi vardır sizi 1500’den başlatır ve sizin derecenizi oturtana kadar puanınız 1500? olarak gözükür. Sizin dereceniz oturana kadar çok fazla puan kazanıp kaybedersiniz örneğin puanı oturmuş bir kişi maç kaybettiğinde -30 alırken, siz -130 alabilirsiniz. Bunlar sizi soğutmasın ben size önce bulmacaları ve bazı 2-3 dakikalık ders videolarını izledikten sonra oyunlara girmenizi öneriyorum çünkü öğrenmeden oynayıp çok puan düşerseniz tekrar düzelmek oldukça zor olacaktır. Ayrıca isterseniz aktif maç yapan büyük ustaların oyunlarını canlı izleyerek birkaç bir şey kapabilirsiniz. Tabii eğer gerçekten kendinizi geliştirmek istiyorsanız bazı büyük ustalardan saatlik ve ya haftalık ücret karşılığında birebir ders alabilirsiniz. Tıpkı görseldeki gibi

Turnuvalar ve Eş Zamanlı Oyunlar

Oyunların yanında turnuva ve eş zamanlı oyun da oynayabilirsiniz. Biraz bahsedelim. Genelde her gün 10-12 tane gerçekten sağlam turnuva olur. Bunlara katılıp bir başarı elde ederseniz gerçekten girdiğiniz sitede tanınan bir kişi olabilirsiniz ancak yeni başlayacaklar hemen heveslenmesin çünkü çoğu turnuvaya katılmak için istenilen puan aralığında olmanız lazımdır. Düşük puanlardaki  turnuvalar fazla dikkat çekmeyeceği tahmin ediliyordur o yüzden önce puan yükselttikten sonra girmeniz sizin için daha hayırlı olacaktır yoksa isiminiz tokatçı diye değil şamar oğlan diye anılır. Ayrıca puan aralıkları yükseldikçe katılımcı sayısı da o orantıda düşüyor.

E-Satranç
Resim Peggy und Marco Lachmann-Anke tarafından Pixabay‘a yüklendi

Örneğin geçenlerde 1500-1700 arası bir turnuvaya 8862 kişi katılırken 2500+ bir turnuvaya 38 kişi katılmıştı. Gel gelelim eş zamanlı oyunlara buna bir tanım yapalım. Eş zamanlı oyun ya da diğer adıyla “simültane” oyunlar büyük bir ustanın aynı anda birden çok kişiyle oynamasıdır. Ancak bu sayı 2-3 kişi değil 30, 40, 50 kişilik oyunlardır. Eş zamanlı oyunu başlatan beyaz olur ve ayrı ayrı  50 kişiyle  aynı anda oynar. Ve bunlar için bir kısıtlama yoktur isteyen girer ve oynar. Ancak bazıları bazı görevler yerine getirmenizi istiyor örneğin Youtube’dan takip etme gibi kolay görevler böylelikle büyük ustalarla oynama şansı yakalayabilirsiniz. Görselde Bobby Fisher 50 rakibine karşı [1954] 47’sini kazandı 2’kez berabere kaldı ve 1’kez mağlup oldu.

Düşüncelerim ve Tecrübelerim

Ben de tabii ki biraz deneyimliyim, bulmacaları çözüp bir nebze kendimi geliştirdim aynı zamanda eş zamanlı oyunlara katılmaya çalışıyorum hatta geçen günlerde Ermeni büyük usta Gevorg Harutjunyan ile karşı karşıya geldim benle birlikte 50 kişi ile oynuyordu. Kendisini 33 hamlede mağlup ettim, kendisi 45’kez kazandı 4’kez kaybetti ve 1’kez berabere kaldı. Daha doğrusu kendisi çekildi. Çıkmaza girince çekilmek satrançta korkaklık değil bir sportmenliktir, bir asilliktir.

 

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

Yiğit Has’ın diğer yazıları için tıklayınız.

Öne çıkan görsel Resim PIRO4D tarafından Pixabay‘a yüklendi


Yiğit Has

Yiğit Has

14 yaşındayım, günümün çoğunu teknoloji ile geçiriyorum
https://wikikultur.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published.