Ekim Ayı Okunması Gereken Kitaplar | Tavsiye #1

Ekim Ayı Okunması Gereken Kitaplar | Tavsiye Ekim Ayı #1

Yeni tavsiye içeriğimizin Ekim ayı Edebiyat kategorisinde Okunması Gereken Kitaplar listemiz ile başlıyoruz. Okunması gereken kitaplar listemizin ilk kitabı Veba;

1. ALBERT CAMUS – VEBA

2020’nin Nisan ayında okumaya başladığım ve aynı ay bitirdiğim bir kitaptı. Okurken zaman farklı olsa da insanların hiç değişmediği ve değişmek için bir çaba sarf etmediklerini anladım. Kitap,1940’lı yıllarda Oran kentinde meydana gelen ve büyüyen “veba” salgınını anlatıyor. Kitabı okurken bu sene ile o yılları karşılaştırdım ve o yıllardaki bazı insanların bizim gibi düşündüğünü fark ettim, kitabı okudukça siz de bana hak vereceksiniz. İnsanlar salgının gelip geçici bir şey olduğunu düşünüyorlardı kitapta ancak geçmesi için de hiçbir şey yapmıyorlardı. Kitaptaki şu alıntı çok hoşuma gitmekle birlikte bu söylediğimi kanıtlıyordu: ” Eğer bugün veba sizi ilgilendiriyorsa, bunun nedeni düşünme zamanının gelmiş olmasıdır.”

Ben bu söze yine aynı kitabın bir alıntısıyla cevap veriyorum: ” İnsan acı çekmeyi ya da uzun süre mutlu olmayı beceremiyor.”

Kitaba puanım: 9/10

2. GABRİEL GARCİA MARQUEZ – KOLERA GÜNLERİNDE AŞK

İsminden de anlaşıldığı üzere bu  bir aşk hikayesi. Bu yılın başında almış olduğum ve yarısına gelmeden okumayı bıraktığım kitap. Ben anlatım tarzını ve dilini pek beğenmedim. Yazarın diğer kitaplarını okumadım ama isterseniz siz diğer kitaplarına bakabilirsiniz. Bir arkadaşım Kırmızı Pazartesi isimli kitabını çok beğendiğini söylemişti. Açıkcası bu yazarın hitap şekli bana pek uymadı.

Kitaba puanım: 4/10

Ekim Ayı Okunması Gereken Kitaplar

3. URSULA K. LEGUİN – MÜLKSÜZLER:

Kitap bir ütopya kitabı, eğer bu gibi konulara meraklıysanız okumanızı tavsiye ederim. Benim en sevdiğim ve hayatıma yön veren kitaplardan biridir. Ben bu kitabı bitirdikten sonra gerçekten Anarşizm ne demek onu öğrendim. Kitabın arka sayfasındaki yazarın açıkladığı anarşizm tanımı beni çok etkilemişti. Bu yüzden kitapların sadece kapağına değil vermek istediği mesajına da bakmalıyız. Ne yazdığını merak edenler için buraya kısa halini bırakıyorum.

“Anarşizmin hedefi, ister kapitalist ister sosyalist olsun, otoriterdir. Tüm siyasal kurumlar içinde en idealist olan anarşizmdir; bu yüzden bana en ilginç gelen bu kuramdır.”

Şakası yok bana da çok ilginç gelmişti bu kuram. Bence önyargıyla yaklaşmak yerine Anarşizmi anlatan bu kitaba bir şans vermelisiniz.

Kitaba puanım: 10/10  ❤

4. CHARLOTTE BRONTE – JANE EYRE:

Öncelikle bu kitabı Koridor yayınlarından okumanızı tavsiye ederim. Baskısına bayıldım! Kitabın en başına yazarın bir sözünü koymuşlar: “Vicdan azabı hayatın zehridir.”

Bu yüzden vicdan azabı çekmemek için kendi özgürlüğümüzü savunmalıyız ve gücümüzün yettiği kadar özgür olmalıyız. Kitabı okuduktan sonra biraz araştırma yaptım ve ‘Kadın hak ve özgürlüklerini savunan ilk roman’ olarak kabul ediliyormuş.

Kitaba puanım: 10/10 ❤

*Bu kısım kadınlara* 

Sırf beğendin diye o eteği almaktan vazgeçme, sırf kilo alacağım diye o tatlıyı yemekten vazgeçme ve sırf reddedilme korkusu yüzünden belki de en iyi anılara sahip olacağın o erkekten vazgeçme.

*Bu kısım erkeklere*

İleride vicdan azabı çekmemek için ne olur iyi düşün ve yanlış yapacağın bir karar verme. 

Ve asla yalan söyleme.

5. GRİGORİY PETROV – BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE:

Kitabın üzerinde ‘Atatürk’ün okulların müfredatına konulmasını istediği kitap’ yazdığı için çok dikkatimi çekmişti. Bir de Finlandiya ülkesini sevdiğim için okumaya başlamıştım, ilk okuduğumda öğretmenim bu kitaptan sınav yapmıştı. İkinci okuyuşumda ne anlatmak istediğini ve verdiği mesajları anladım. Bence ülkemiz için almamız gereken bir çok konu var; askeri ve eğitim gibi. Beni en çok ‘din adamları’ kısmı etkilemişti sanırım doğruları duymaya ihtiyacımız var. Din adamlarının halka hitap etmesi ve halk için çalışması. Tabii bir de anlattıklarını önce kendisinin öğrenip anlaması çünkü asıl önemli olan yaptığımız işi kendimiz için yapmamız.

Bu kitabı çocuk-genç-yetişkin herkesin okumasını şiddetle tavsiye ederim.

Kitaba puanım: 10/10 ❤

Okunması Gereken Kitaplar | Tavsiye Ekim Ayı #1
Ekim Ayı Okunması Gereken Kitaplar | Tavsiye Ekim Ayı #1

Sevgiyle, sağlıkla ve huzurla kalın!

Yeni bir Okunması Gereken Kitaplar listemizde görüşmek dileğiyle…

Twitter hesabımıza ulaşmak için tıklayınız.
Yazarın diğer yazısı için tıklayınız.

Tavsiye İçerik

https://wikikultur.com/2020/10/08/ahmet-erhan-sair-3/Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.