Elon Musk Kariyeri

Elon Musk Kariyeri

Giriş:

Merhabalar, bugünkü yazımızda sizlere dünyanın en zengin adamı olan Elon Musk’ın kariyerine değineceğim. Elon Musk, dünyada roket fırlatışlarını yaptığı SpaceX ve en ünlü elektronik araba markası olan Tesla ile tanınsa da Elon kariyerinde birçok projeye imza atmıştır. Şimdi gelin bunlara 5 maddede bakalım.

 

Çocukluk Hayatı

Elon 9 yaşında kodlamayı öğrenmiştir. Kendini bu alanda iyice geliştirdikten sonra 12 yaşında “BLASTER” adında bir oyun kodlamıştır. Bu oyunu, Elon bir bilgisayar dergisine 500$ karşılığında satmıştır. Elon Musk çocukluk yaşamını geçirdiği Güney Afrikada kuzenleri ile birlikte bir oyun dükkanı açmak istemiştir. Bunu gerçekleştirmek için gerekli izinleri alması gerektiğini biliyordu. Gerekli izinleri ve belgeleri almak için bir başvuruda bulundu ancak reşit olmadığı için başvurusu kabul edilmedi.

Elon Musk Kariyeri
Elon Musk Kariyeri

Üniversite Yaşamı ve PayPal

Elon Musk, Pennsylvania Üniversitesinde Fizik alanında doktora yapmaya başladı ancak 2 gün sonra okulu bırakıp kardeşi ile birlikte Zip2 projesine başladı. 1999 yılında Compaq şirketi Zip2 projesini 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi vererek satın aldı. Musk bu satımdan sonra X.com’un ortak kuruculuğunu yaptı. Bir sonraki yıl ise X.com 50/50 oranla Confinity şirketi ile birleşerek PayPal oluştu. Musk PayPal’a çok güvendiği için bu projede büyük rol üstlenerek kilit rol oynadı. PayPal’ın çok hızlı büyümesi Musk’ı internet dünyasına tanıtmıştı. 2002 yılında eBay, PayPal’ı 1,5 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satın aldı.

 

SpaceX

Musk, üçüncü şirketi olan SpaceX’i Haziran 2002’de kurdu. SpaceX’i daha önceden sahip olduğu 100 milyon dolarlık bir servetle kurdu. SpaceX roket teknolojisinin durumunu ilerletmeye odaklanmış fırlatma araçları geliştirip üreten bir şirkettir. Şirketin ilk iki fırlatma aracı Falcon 1 ve Falcon 9 roketleri; ilk uzay aracı ise Dragon’dur. 2011’deki bir röportajında 10-20 yıl içinde Mars’a insan göndermeyi umduğunu söylemiştir. Şu anda bu şirketin CEO’su ve CTO’sudur.

Elon Musk Kariyeri
Elon Musk Kariyeri

Tesla

Musk, Tesla Motors’un ortak kurucularından biri ve ürün tasarımı başkanıdır. Musk’ın elektrikli araçlara olan ilgisi Tesla’nın ortaya çıkmasından çok daha öncesine dayanır. Musk işe Martin Eberhard’ı CEO olarak işe almakla başladı ve anaparanın neredeyse tamamını Tesla’nın ilk iki yatırım turuna yatırdı. 2008’deki ekonomik krizde Tesla’daki zorunlu işten çıkarmalardan sonra, Musk mecburen CEO’luk görevini de üstlendi. Tesla ilk olarak elektrikli bir spor araba olan Tesla Roadster’ı üretti ve 31 ülkede yaklaşık 2500 adet sattı. Raporlara göre; Musk’ın Tesla’da %32 hissesi vardır ve bu hisselerin 29 Mayıs 2013 itibarıyla değeri 12 milyar dolardır.

Solar City

Musk en büyük hissedarı ve yönetim kurulu başkanı olduğu SolarCity’ye başlangıç konseptini verdi. SolarCity Birleşik Devletler’in en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısıdır. Kuzeni Lyndon Rive de şirketin CEO’su ve ortak kurucusudur. Hem Tesla’ya hem de SolarCity’ye yatırım yapmanın altındaki motivasyon küresel ısınma ile savaşmaktır.

 

Görsel Kaynakları:

 

 

 

Diğer teknoloji yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

Kaynakçam için tıklayınız.


Yiğit Has

Yiğit Has

14 yaşındayım, günümün çoğunu teknoloji ile geçiriyorum
https://wikikultur.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published.