Tarihin En Büyük Köle Ayaklanması Nasıl Bastırıldı?

Tarihin En Büyük Köle Ayaklanması Nasıl Bastırıldı?

Roma toplumunda erkeklerin isim yapmak için savaş alanında başarılı olması gerekmektedir. O erkeklerden biri de Jül Sezar adında 19 yaşında bir askerdi. Jül Sezar’ın ailesi aslında geçmişte zengin ve soylu bir sülaleden gelmekteydi. Ancak babası yanlış tarafta olup seçim hatası yapınca bunu canıyla ödedi ve herşeyini kaybetti. Jül Sezar hayata sıfırdan başlayarak askerde yükselmeye çalışıyordu. Aslında başlarda çok da başarılı bir asker olduğu söylenemezdi ancak şansı yaver gidiyor kazandıkları savaşlarla rütbesi gittikçe yükseliyordu.

On yıl içinde aldığı risklerde elde ettiği başarılar sayesinde göze batmaya başlamıştı. Sezar askerliğini yaptığı sırada 185 bin km2lik süper güce ulaştılar. O tarihlerde Akdeniz Roma gölü olmuştu. Buna rağmen Roma İmparatorluğunun daha çok köleye ihtiyacı vardı.

Savaşlarda aldıkları esirlerden köle yapıyor ve onları yol inşaatlarında çalıştırıyorlardı. MÖ 75 e kadar 2 milyondan fazla köle yaklaşık 80 bin km yol inşaa ettiler. Köleler Roma İmparatorluğu için vazgeçilmez bir kaynak olmuştu. Ancak Spartacus’e kadar sorunsuz devam eden sistem şimdi imparatorluğu yerinden oynatmak üzereydi.

Güneyde kaçak bir köle olan Spartacus özgürlüğüne kavuşmak için çıktığı yolda intikam tercihini yapmıştı. Kendisi gibi gladyatör arkadaşları ile kölelerin serbest kalmasını sağlayarak bir orduya sahip olmuşlardı. Ordusunun çekirdeğini gladyatörler oluşturduğu için Roma lejyonlarından daha güçlü olmuşlardı.

Yenilmez savaşçılar olarak kuzeye doğru yönelirken yaklaşık 100 bin kişilik bir orduya sahip olmuşlardı. Bir süre sonra Sezar’ın bulunduğu ordu ile karşılaşmaları an meselesiydi.

O zamana kadar Spartacus’un üzerine gönderdikleri tüm askeri birlikler mağlup edilmişlerdi ve her hangi bir çıkış görülemiyordu. Roma’ya az bir mesafe kalmıştı. Roma ile aralarında içlerinde Jül Sezar’ın da olduğu 35,000 kişilik Roma Lejyon gurubu vardı.

Roma’nın yaklaşık 320km uzaklığında iki ordu bir dağın iki farklı yamacında bekleşiyorlardı. Komuta çadırında Lejyonların komutanı General Marcus Crassus emri altındaki subaylarla ne yapacakları konusunda danışma halindeydi.

Crassus Roma’nın en zengin insanlarından biriydi. Ancak sadece zenginlik yetmediği için savaşta başarı elde ederek Senato da görev almayı ümit ediyordu. Subaylar genellikle kontrollü geri çekilmek konusunda aynı fikirdeydiler.

Crassus geri çekilme fikrini onayladığı sırada arkalardan Jül Sezar bunun hata olacağı konusunda uyarı yapar. Diğer subaylar itiraz etse de Crassus dinlemeyi uygun görür ve fikrini sorar. Jül Sezar gece karanlığında ani bir baskın yapılmasını önerir. Böylece yorgun olan Spartacus ve ordusu savaş düzenine giremeden dağılacaklardır.

Roma Ordusu Jül Sezar komutasında şafak doğmadan doğu ve batı olmak üzere iki koldan saldırdılar. Spartacus ve askerleri uykuda yakalanmışlardı. İki yıl süren kanlı savaşlar ve yüz binden fazla ölüden sonra Crassus imkansız denilen zoru başarmıştı.

Spartacus ölmüştü ancak cesedi asla bulunamadı. Savaş sonrası alınan esirler Roma’ya kadar olan 96 km boyunca her 30 metrede 1 kişiyi çarmıha gererek cezalandırdı.


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.