En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 5 Animasyon Filmi

Keşfetmeniz için en iyi animasyon filmleri seçkisini sizler için hazırladık. Bunlarla ilgili büyüleyici birçok animasyon filmleri var. Bu, neredeyse imkansız olan en iyi animasyon filmleri listesini derlememizi zorunlu kıldı. İlk sormanız gereken soru şu, tam olarak nereden başlıyorsunuz?

Listemiz herkes için ortak olmayan; nesnelden ziyade öznel tercihler ile başlıyor. Bu, herkesin izlemesi gereken en iyi animasyon filmlerinden oluşan, biraz belirsiz ama son derece etkili bir şeyden başlayarak, zamansız ilerleme sağlayan bir seçki. Yani içerikler herhangi bir puana göre değil karışık bir şekilde listelenmiştir. Ki böyle olması da herkes için en iyi gözüken filmden başlamak yerine başka yapıtlara şans verme hâlidir. Keyifli okumalar dileriz.

Tüm zamanların en iyi bilim kurgu filmleri ve en iyi uzay filmleri için de yazılarımıza göz atabilirsiniz.

En İyi Animasyon Filmleri

Scooby-Doo

En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 10 Animasyon Filmi | Scooby Doo
En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 5 Animasyon Filmi | Scooby Doo

Hepimizin ilk aklına geleni ve benim için en özel olan çizgi filmi en başa yazmak istedim. Scooby dooby doo demeyi de, duymayı da en az benim kadar sizin de sevdiğinizin bilincindeyim. Başlamadan önce ilk filmden soundtrack listesini şöyle bırakmak istiyorum;

1969-1986 yılları arasında ABC televizyonunda yayınlanmış bir çizgi dizidir. Hanna ve Barbera tarafından yaratılmıştır.  69 yılından bu yana herkesin sevgisini ve takdirini kazanmış; 1 köpek ve 4 arkadaşın gizemli olayları çözmesi üzerine konu edinmiş bir dizidir. Macera ve komedi türündeki bu animasyon dizi/filmi yıllar boyunca ülkemizde dahil birçok ülkede yayınlanmaya devam etmektedir. Daha sonraları birçok özel ve belirli dakikalarda tek bölümlük filmleri çekilmiştir.

İlgili İçerik: Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi!

Scooby ve arkadaşları Supernatural’in 13. sezon 16. bölümüne özel ve yine özel bir isimle “scoobynatural” animasyon ile seyirci karşısına çıkıp yeni bir macerada olmuşlardır.

Dizinin ilk filmi 2002 yılında çıkmıştır. Scooby ile Shaggy’nin nasıl karşılaştığını ve ekibin geri kalan üyelerinin Gizem şirketini ilk nasıl kurduklarını ve yine ilk olaylarını nasıl çözdüklerini ele alır. 84 milyon dolarlık bütçesine 275 milyon dolarlık hasılat ile geri cevap alan film devam filmini 2004 yılında çekmiştir. İlk iki filmde aynı oyuncular oynarken filmin 3. ve 4. filmlerindeki oyuncular ilk iki filmden farklıdır.

Hâlâ daha büyük insanların çocuk gönüllerinde saklanmış olan Scooby-Doo’yu Scooby dooby doo diyerek öneririm.

Şirinler (The Smurf)

En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 10 Animasyon Filmi
En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 5 Animasyon Filmi | Şirinler

Belçikalı çizer Pierre Culliford’un tarafından yaratılan çizgi roman ve animasyon dizisi ve filmdir. Şirinler daha sonra 3 film çıkarmıştır. İlk iki film 3 boyutlu olarak sinemaya girmiştir. Son film ise animasyon olarak. İlk film köylerine saldıran Gargamel’den kaçan Şirinler’in bir geçitten geçerek New York’a gelmesiyle başlar. Peşlerinden ise Gargamel ve kedisi Azman gider. Komedi ve macera dolu ilk filmin ardından devam filminde ise Gargamel kötülüğe hizmet etmesi için iki Şirin yaratır. Genel olarak filmde şu karakterler göz önündedir;

 • Şirin Baba
 • Şirine
 • Gözlüklü Şirin
 • Somurtkan Şirin
 • Aşçı Şirin
 • Güçlü Şirin
 • Süslü Şirin
 • Şakacı Şirin
 • Tembel Şirin
 • Gargamel
 • Azman

Şirinler çizgi dizisinin ilk bölümünde Şirinler köyünde 99 Şirin vardır. Şirine karakteri Gargamel tarafından Şirinler köyünü yok etmek amacıyla yaratılmıştır. Daha sonra Şirin Baba tarafından büyüyle iyi bir Şirin’e döndürülmüştür. Dönüştürülünce saçları siyahtan sarıya dönmüştür ve köyün 100. Şirin’i olmuştur.

İlgili İçerik: Okunması Gereken Kitaplar #1

Şirinler’in ilk filmi, çizgi filmin yeni senaryosu yayınlanmayan 5 senenin ardından 2011 yılında çıkmıştır. İkinci film devam filmi olarak 2013 yılında vizyona girmiştir. 3. Film ise 2. filmin devamı olarak 2017’de çıkmıştır.

Shrek (Şrek)

En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 10 Animasyon Filmi
En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 5 Animasyon Filmi | Shrek

Shrek, Oscar ödülü kazanmış 3D animasyon filmidir. 4 filmden oluşur. Her film animasyon dalındadır. Shrek’in genel olarak konusuna baktığımızda, bataklıkta kendi hâlinde yaşayan yeşil bir dev olduğunu biliyoruz. Fakat bu devden köy halkı korksa da zararsız birisidir. Arkadaşı Eşek ile tanışması, Prenses Fiona’yı kurtarması, onun kurtarırken birbirlerine aşık olmaları, hiç tesadüf değil. Shrek izlenildiği andan itibaren insanın kafasına, bu durum onların kaderiydi, düşüncesini yerleştiriyor olmalıdır.

İlgili İçerik: Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek

Film ilk izlenime çıkarken 60 milyon dolarlık bütçesinden 484 milyon dolar gelir kazanmıştır. Daha sonra ki filmlerde de bütçe ve hasılat arasında büyük fark yaratarak kazanç sağlanmıştır.

Seslendirmeleri ise Shrek’i Okan Bayülgen, Eşek’i Mehmet Ali Erbil, Prenses Fiona’yı Oya Prosçiler ve ekibe sonraki filmlerde katılan Çizmeli Kedi’yi Engin Alkan gibi değerler sanatçılarımız seslendirmiştir.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 10 Animasyon Filmi | Ejderhanı Nasıl Eğitirsin
En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 5 Animasyon Filmi | Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

Üç filmlik bir seriden oluşan film, Cressida Cowell’ın 2003 yılında yayımlanan ve aynı adı taşıyan kitabından, DreamWorks Animation tarafından uyarlanmıştır. 2010 yılında 3D animasyon fantastik film olarak vizyona girmiştir.

Her filminde göreceğimiz Berk adası ve oranın Vikingli kabilesi yıllardır adalarına ejderhalar saldırmasına rağmen inatçılıkları yüzünden adadan gitmiyor ve orada kalıp savaşıyorlar. Berk adası sakinleri Ejder avcılığı yapmaya devam ederler bu geçen yıllar boyunca. Hıçkıdık adındaki genç çocuk Gecenin Öfkesi adlı daha önce kimsenin yakalayamadığı ve de göremediği ejderha ile karşılaşır ve hikâye bundan sonra daha keyifli hâle gelir. Çünkü Hıçkıdık, Berk adası sakinleri ve bu adanın reisi olan babasının izinden gitmeyecektir.

Yine serinin devam filmlerinde karakterler aynıdır. İkinci filmde Hıçkıdık yeni kabile lideri olma yolunda büyük bir maceraya atılır. Üçüncü filmde ise bütün ejderhaların ve dostça yaşayan Berk adası sakinlerinin kaderi Hıçkıdık ve ejderhası Gecenin Öfkesi’nin elindedir.

İlk Film 165 milyon dolar bütçeyle çekilip 494 milyon dolar hasılat elde etmiştir. 2014 yılında vizyona giren ikinci film 613.5 milyon dolar bütçe elde ederken 2019 yılında vizyona giren son film 521 milyon dolar gişe hasılatı yapmıştır.

Oyuncak Hikâyesi

Oyuncak Hikâyesi, Pixar yapımı bir animasyon filmidir. İlk film 1995 yılında vizyona girmiştir. Andy’nin en sevdiği oyuncağı olan Woody’i unutacağı bir oyunca hediye gelir kendisine. Buzz adlı bu oyuncak kısa sürede Andy’nin çokça ilgisini çeker. Woody ve Buzz’un iyi bir dost olacağı ve bunu da sonra ki filmlerde sıkça göreceğimiz bir macera başlar. 30 milyon dolarlık bir bütçe ayrılan bu film 354 milyon dolarlık bir hasılat elde etmiştir.

İlk filmin yapımcıları arasında Steve Jobs’ta vardır. Ayrıca film 2005 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Yine Pixar’ın yapımcılığını yaptığı 1999 senesi olan ikinci filmde de macera devam eder. Andy’nin tatil olarak bir kovboy kampına gitmesi üzerine tek oyuncakların başından geçen hikaye anlatılır. Bu filmde yapımcısına 730 milyon dolar gibi yüksek sayılar kazandırmıştır.

Üçüncü film 2010 yılında 3 boyutlu animasyon filmi olarak piyasa çıkmıştır ve tüm zamanların en çok hasılat elde eden animasyon filmi olmuştur. Üniversiteye gidecek olan Andy’nin oyuncaklarını tavan arasına kaldırıyor olması ve Woody’nin bir şekilde diğer oyuncak arkadaşlarından ayrı kaldığı ve tekrardan bir araya gelme mücadelelerini anlatan bu film aynı zamanda 1 milyar dolar hasılatı ile tüm zamanların en çok hasılat elde eden 6. filmi olmuştur.

Üçüncü filmin seslendirmelerini; Tom Hanks, Tim Allen, Joan Cusack, Don Rickles, Estelle Harris, Annie Potts, Wallace Shawn, Jodi Benson, Michael Keaton, Ned Beatty ve John Ratzenberger gibi ünlü isimler yaparken,

Türkçe seslendirmelerini; Mehmet Ali Erbil, Haluk Bilginer, Berna Diribaş, Uğur Taşdemir, Ayşen Sezerel, Mazlum Kiper, Faruk Akgören, Engin Alkan, Kaya Akarsu, Sercan Gidişoğlu, Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ ve Mısra Balkan gibi sanatçılarımız seslendirmiştir.

Serinin son filmi 2019 yılında çıkmıştır. Bir önceki film kadar gelir elde edemese de “En İyi Animasyon Filmi Akademi Ödülü” ve “En İyi Fantastik Film Saturn Ödülü” isminde iki ödül kazanmıştır.

Listemiz zamanla güncellenecektir. Eğer sizin de önermek istediğiniz animasyon filmleri varsa yorumlar kısmına yazmayı unutmayınız. İyi seyirler.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

Tavsiye İçerik

https://wikikultur.com/2020/12/03/melih-cevdet-anday-sair-9/Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.