En İyi Şiirler ve Şairleri | 10 Şair ve 10 Şiir

 

En İyi Şiirler ve Şairleri listemiz;

Tamamen öznel bir şekilde beğendiğim şairlerin ve onların beğendiğim şiirlerinden oluşmaktadır. Listenin sıraları nesnel bir şekilde sıralanmamıştır. Gelişigüzel yazılan bu listede şiir severlere ve okuyucuya yeni isimler ve yeni tatlar aktarılmak istenmektedir. Okunulan başka sitelerde de göreceksiniz ki ilk sıraya yazılan şair veya şiir hep farklılık gösterir. Zaten biliriz ki;

“Şiir şiirse sadece birine yazılmaz.

Hep gider o tren. İstasyon sorulmaz.”

-Süreyya Berfe

İlk sıraya şiirlerini seslendirmekten çok keyif aldığım birisini koymak istiyorum. En iyi şiirler ve şairleri listemiz başlıyor…

Küçük İskender – Bir Nedeni Yok Yalnızca Öptüm

3 Temmuz 2019 yılında kaybettiğimiz şairimiz ölmeden önce bize birbirinden güzel eserler bıraktı. Kimi zaman onun şiirlerinde parçalanmış sağ dizimin yaralarına rastlarken kimi zaman unutulmaya yüz tutmuş eski bir yaranın, kabuk bağlamış tarafından bir parça açılma görmüşümdür. Onun şiirlerini okurken hüznü değil aynı zamanda adını koyamadığım mutlulukları da hissettim.

Düz yazı olarak gördüğümüz “Bir Nedeni Yok Yalnızca Öptüm” şiirini 14 ayrı kıta diye adlandırırsak umarım yanlış olmaz.

Bu şiirin seslendirdiğim bir kısmını buradan dinleyebilirsiniz. Küçük İskender’in bu uzun şiir dizelerinden en sevdiğim birkaç sözü şöyle paylaşmak isterim;

“Bekledim. Beklerken, özlemenin hangi geçitleri geçilmez kıldığını, hangi duyguların insanı hayata kazandırdığını, basite indirgenmiş hüzünlerin geceleri dinlenmeye müsait şarkılarla şahlandığını anlatamadım.”

Küçük İskender’i en iyi şairler ve şiirleri listesinin en başına koyuyor olmam onun ülkemizin en iyi şairi olduğu anlamına gelmediğini yeniden hatırlatmak istedim. Ben listeye onunla başlamak istedim.

Şükrü Erbaş – Ömür Hanımla Güz Konuşmaları

Şükrü Erbaş’ı anlattığım yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Onu burada tekrar kelimelere dökmek istemiyorum ama onun benim üzerimde en can alıcı etkiler bıraktığı şiirleri eşi Hatice Erbaş’ın ölümünden 1 sene sonra çıkardığı “Yaşıyoruz Sessizce” kitabındaki şiirlerinden birkaçıdır. Fakat yine de en dikkatimi çeken ve hoşuma giden şiiri “Ömür Hanımla Güz Konuşmaları” olmuştur.

Bu şiirin seslendirdiğim bir kısmını buradan dinleyebilirsiniz. Şükrü Erbaş’ın bu uzun şiir dizelerinden en sevdiğim birkaç sözü şöyle paylaşmak isterim;

“Bir güz düşünün ki Ömür hanım, ilkyazı olmamış, yazı yaşanmamış, böyle bir güzün hüznü hüzün müdür? Başlamanın bir anlamı varsa bitişi göze almak, bitişin bir anlamı varsa başlangıcı olmak değil midir?”

Ümit Yaşar Oğuzcan – Milyon Kere Ayten

Aşk şiirleri dendiğinde, bir aşkım alevlendiğinde küçük bir çocuk gibi dolar gözlerim. İşte o zaman Ümit Yaşar’ın yolunu tutarım. Birçok insan onu sevmeyebilir ama onun birçok şiiri benim içimdeki aşkın kontrol edilmesine olanak sağlamıştır. Yüklü duygularımı onun şiirlerinde dizginleyebilmişimdir.

En İyi Şiirler ve Şairleri | 5 Şair ve 5 Şiir
En İyi Şiirler ve Şairleri | 5 Şair ve 5 Şiir

İki Kişiye Bir Dünya şiiri beni uzandığım yerden başka dünyalara, sahillere götürüyor da olsa da en çok Ümit Yaşar Oğuzcan’ın Milyon Kere Ayten şiirini beğenmişimdir. Seslendirdiğim bu şiiri de dilerseniz şuradan ulaşabilirsiniz.

Ümit Yaşar Oğuzcan’ın Milyon Kere Ayten şiirinden en beğendiğim birkaç dizeyi size şöyle paylaşmak isterim;

“…Bana sorarsanız mevsimlerden Aytendeyiz
Günlerden Aytenertesidir
Odur gün gün beni yaşatan
Onun kokusu sarmıştır sokakları
Onun gözleridir şafakta gördüğüm
Akşam kızıllığında onun dudakları…”

Nazım Hikmet – Tahir ile Zühre Meselesi

Nazım Hikmet birçok kez ünlü şiirleriyle gözlerimin önüne gelse de onu aklımın kabullendiği bir an var. 7 Güzel Adam televizyon dizisinde güzel bir fon müziği ve harika bir seslendirme ile şiirinin ortasından duydum. Gördüm. Daha sonraları sahnede söylesem de hiçbir zaman ilk dinlediğim an kadar güzel olamadı.

En İyi Şiirler ve Şairleri | 5 Şair ve 5 Şiir
En İyi Şiirler ve Şairleri | 5 Şair ve 5 Şiir

Nazım Hikmet’in Tahir ile Zühre Meselesi şiirinden en beğendiğim birkaç dizeyi size şöyle paylaşmak isterim;

“Meselâ bir barikatta dövüşerek
meselâ kuzey kutbunu keşfe giderken
meselâ denerken damarlarında bir serumu ölmek ayıp olur mu?

Tahir olmak da ayıp değil Zühre olmak da
hattâ sevda yüzünden ölmek de ayıp değil.”

Atilla İlhan – Aysel Git Başımdan

Atilla İlhan denilince biraz durur düşünürüm. Onun şiirlerini duygulu okumak benim için şiiri baştan yazmak gibi geliyor. Şirin içindeymişim de sanki Aysel’i başımdan ben gönderiyorum gibi. Kalemi sanki kağıt üzerinde ben dans ettiriyorum gibi geliyor. Bu şiiri de seslendirerek o duyguyu yaşamaya çalıştım. Duygularıma ortak olmak için tıklayınız.

Atilla İlhan’ın Aysel Git Başımdan şiirinden en beğendiğim birkaç dizeyi size şöyle paylaşmak isterim;

“Islığımı denesen hemen düşürürsün,
gözlerim hızlandırır tenhalığını
Yanlış şehirlere götürür trenlerim.
Ya ölmek ustalığını kazanırsın,
ya korku biriktirmek yetisini.”

Süreyya Berfe – Gurbet

Yazının başında belirtip de kendisini buraya eklemezsek olmazdı. Ben onun bu şiirindeki birazdan okuyacağınız dizeleri görünce yalnızca bir keklik değil hayatımdan uçup giden insanları hatırlıyorum. Belki artık size de bunu hatırlatabilir;

“Yaralı bir keklik
Uçtu önümden
Bende kaldı kanadı”

Turgut Uyar – Bir Şeyle Mukayyetiz Serbest Değiliz Efendim

Turgut Uyar ile çok geç tanıştım. İlk aşık olduğum zamanlar onun sözlerini okuyordum diyebilirim. Onun şiirlerinden birkaçına bağlı kalabildim desem hiç yalan olmaz. Sözlerini sevmiyorum değil ama uzun uzun bir şiirini oturup okuyamıyorum. Fakat yine de Turgut Uyar’ın dilini anlayamıyor olsam da aşık olduğum o zamanlar, sözlerini dinler kendime açtığım çıkış yolunun kapısının anahtarı sayardım.

“tabansızım, aklım başımda, ellerim
uyanık bir atmaca gülüşünde

ellerin boyalı da olsa kentten de gelsen
dağdan değilsin
dokunma yüreğime”

Adnan Yücel – Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek

Adnan Yücel’in yeri bambaşka benim defterlerimin arasında. O ki şiirlerinden şiirlerine geçtiğim bir şair.

“Saraylar saltanatlar çöker
kan susar bir gün
zulüm biter.
menekşelerde açılır üstümüzde
leylaklarda güler.
bugünlerden geriye,
bir yarına gidenler kalır
bir de yarınlar için direnenler…”

Orhan Veli Kanık – Anlatamıyorum

En İyi Şiirler ve Şairleri | 10 Şair ve 10 Şiir
En İyi Şiirler ve Şairleri | 10 Şair ve 10 Şiir

Orhan Veli’yi ilk ortaokulda okudum. Lisede anladım. Onun en çok İstanbul’u Dinliyorum Gözlerim Kapalı şiirine hayran kaldım. İlk onu seslendirdim. Güzel bir sesten duydum ve aklımın bir köşesine yuvasını kurdum. Geldi Orhan Veli beni bu sıra en çok yaralayan yerden vurdu. Ya da tampon bölgesine yardımını dokundu bir dörtlükle;

“Bir yer var, biliyorum;
Her şeyi söylemek mümkün;
Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum; Anlatamıyorum.”

Erdem Beyazıt – Yok Gibi Yaşamak

Belki de ilk defa okuyorum Erdem Beyazıt’ı, ama son değil, eminim. Aslında şiirin adı “İyi Bilmelisin” de olabilir. Lâkin şair böyle istemiş.

“Susmam seni ürkütmesin içimde çağlar var bilmelisin
Katı bir yalnızlık bu bilmelisin
Kaçmam kendimi bulmam ben senden yoksunum iyi bilmelisin.”

En iyi şairler ve şiirleri listemiz zamanla güncellenecektir.

İlker Has’ın diğer yazılarına ulaşmak için tıklayınız.Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.