EN ÜNLÜ 9 MİMARİ ESER

Mimari Eserler

1) TAJ MAHAL

Babür imparatoru Şah Cihan’ın en sevdiği karısı anısına, 1631-1648 yılları arasında Agra’da inşa ettiği muazzam beyaz mermer türbesi olan Taj Mahal, Hindistan’daki Müslüman sanatının ve dünyaca tanınmış başyapıtlarından bir tanesidir.

2)AYASOFYA

Ayasofya Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’da yapmış olduğu en büyük kilise olup aynı yerde üç kez inşa edilmiştir. İlk yapıldığında Megale Ekklesia (Büyük Kilise) olarak adlandırılmış, 5. yüzyıldan itibaren ise Ayasofya (Kutsal Bilgelik) olarak tanımlanmıştır. Ayasofya Doğu Roma İmparatorluğu boyunca hükümdarların taç giydiği, başkentin en büyük kilisesi olarak katedral işlevi görmüştür.

3)BURJ EL ARAB

Yelken şeklindeki 7 yıldızlı ultra lüks oteli, sanırım artık tanımamak mümkün değil. Dubai denilince ilk akla gelen bu otel tam bir mimari başarı örneği.

4)EMİRATE STATE

Dünyanın en çok bilinen binası, hikayesi de ilginç; 102 katlı, 443,2 metre uzunluğundaki Empire State binası Amerika’daki İkiz Kuleler kurulana kadar dünyanın en uzun binası ünvanını elinde tutuyordu. İkiz Kuleler (Dünya Ticaret Merkezi) 11 Eylül saldırısında yıkıldıktan sonra ünvanını tekrar üzerine aldı. 2012’de ise tekrar kaybetti.

5)GİZA PİRAMİTLERİ

Giza piramitlerinin tahmini olarak M.Ö. 3000 yıllarında eski krallık döneminde yapıldığı düşünülür. Keops, Kefren ve Mikerinos piramitleri isimlerini yapıldıkları dönemin firavunlarından almıştır. Giza piramitlerini Mısır’ın diğer piramitlerinden ayıran farkların başında içlerinde yazı bulunmaması ve nasıl yapıldıklarının hala çözülememesidir.

6)İNGİLTERE PARLEMENTO BİNASI

1834 yılında yaşanan bir yangından sonra, parlamento binası 30 yıllık bir süreçte yeniden onarım görmüş ve eski halini almıştır. Bu onarım büyük ölçüde mimar Charles Barry (1795–1860) ve yardımcısı Augustus Welby Pugin (1812–1852) tarafından gerçekleştirilmiştir.

7)PİSA KATEDRALİ

Bitirildiği tarihten itibaren, ilk 5 yılını dik durarak geçiren, 3. katının tamamlanmasından sonra, güneye doğru eğilmeye başlayan Pisa Kulesi, Mucizeler Meydanı olarak bilinen Piazza dei Miracoli’de, aslında şehir katedralinin çan kulesi olarak yapılsa da ondan ayrı olarak, 1173’te inşa edildi. Yapımına 1173’te başlanan ve inşası 199 yıl süren kulenin, savaş nedeniyle tam 1 yüzyıl ara verilen inşaatı ancak 1272’de devam edebildi. Bulunduğu temelin yumuşak zeminindeki çökmeden dolayı eğilen Pisa Kulesi, halen her yıl milimetrenin onda yedisi kadar, yani 100 yılda 0,7 cm eğilmeye devam ediyor. Kulenin şu anki eğimi 5,5°.

8)SAGRADA FAMİLİA

La Sagrada Familia (Kutsal Aile), İspanya’nın Barselona şehrinde bulunan ve modern mimarinin öncülerinden sayılan Antoni Gaudi’nin 1883 yılında devraldığı fakat 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak ölmesi sonucu yarım kalan bir bazilikadır. Yapımı halen devam etmektedir.

9)SİDNEY OPERA BİNASI

1956 yılında Sidney Opera binası için bir yarışma düzenlenir ve Dünya çapındaki mimarlardan bir opera binası için tasarım yapması istenir. Mimarların tasarımlarını bütçe gözetmeksiniz yapmaları istenir ve yarışmayı ilginç bir şekilde hiç tanınmamış olan genç bir Danimarkalı mimar kazanır. Bu mimarın adı Jørn Utzon’dur.


Merve alessia

Merve alessia

Sanat Tarihi okuyor.. Vaktinin çoğunu kahveyle ve kitap okumakla geçiriyor. Rönesans sanatçılarına özel bir ilgisi var.  Kedisever.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.