Fizik Mühendisliği Nedir?

Fizik Mühendisliği Nedir?

Bu mühendislik alanının konusu doğadaki maddelerin yapısını ve aralarındaki etkileşimi inceleyen fizik bilimi bulgularının uygulama alanına dönüştürülmesidir diyebiliriz. Fizik ve Mühendislik alanlarında edinilen bilgi ve becerilerle yüksek teknolojiye dayalı problemlerin çözümüne, araştırma, geliştirme faaliyetleriyle birlikte uygulamaya yönelik bir mühendislik alanıdır.

Fizik Mühendisliği İş Olanakları

Mezun olan öğrenciler modern teknoloji kullanan kamu ve özel sektör kurumlarında çalışmaktadırlar. Bilgisayar ve elektronik malzeme üretiminde kalite kontrol birimlerinde, radyasyon güvenliği ve sağlık fizikçisi olarak hastanelerde enerji santrallerinde çalışabilirler. Üniversitelerde akademik çalışma yapmak isteyen mezunlar ise fizik mühendisliği bölümlerinin yanı sıra nükleer enerji, biyofizik, jeofizik, sağlık fiziği gibi araştırma dallarında da uzmanlaşabilirler.

Fizik Mühendisliği Nedir?

Elektronik endüstrisi, TCDDY ve PTT gibi haberleşme ile ilgili kuruluşlarda üretilen ve kullanılan malzemenin elektronik, metalurjik, optik vb. özellikleri konusunda kalite kontrolünü yapar; temel fizik bilgilerini uygulama alanlarına aktarmak amacı ile araştırma ve geliştirme çalışmalarını yürütür. Fizik mühendisi fizikçilerin ürettikleri temel fizik bilgilerini teknolojiye ve dolayısıyla endüstrinin ihtiyaçlarına uygular; elektronik mühendisinin ürettiği aletlerin devre elemanlarını, katı hal elektroniği bilgisiyle üretir, geliştirir.

Fizik Mühendisinin Görevleri

 • Konuyla ilgili çalışmaları inceler ve bir araştırma planı hazırlar,
 • Laboratuvar ortamında incelenecek maddeyi gözlemler, değişmeleri ölçü aletleriyle saptar ve elde edilen verileri kaydeder,
 • Araştırma bulgularını objektif bir tutumla yayınlar,
 • Çalışma sonuçlarının günlük yaşamda uygulanabilirliğini araştırır, yeni teknolojiler üzerinde çalışmalar yapar,
 •  Teknolojide kullanılan malzemelerin özellikleri belirlenmesi için laboratuarda test çalışmaları yapar ve gözlemler.
 • Moleküler düzeyde geliştirme çalışmaları,
 • Nükleer santrallerde denetim, güvenlik, işletme ve araştırma,
 • Radyolojik cihazlar için kalite kontrolü,
 • Televizyon, radyo, Mobil sistemlerle ilgili sinyalizasyon ve algılayıcılar konusunda gerekli testlerin yapılması, bu tür teknolojilerin tasarımı ve üretimi,
 • Teknolojide kullanılan çeşitli maddelerin verim ve özelliklerinin belirlenmesi için testlerin gerçekleştirilmesi,

Bölüm olarak iş bulma konusunda sorun olmayan bir mühendisliktir. Her sektöre uyarlanabilecek bir bölüm olan fizik mühendisliğinin üretimleri, yaşam kalitesini ve standartlarını arttıran devrimsel önemde olduğunu kanıtlamıştır. Bu durum Fizik mühendislerinin de doğru motivasyona ve odaklanmayla benzersiz sonuçlara ulaşabilme kapasitesine sahip olduğunun kanıtıdır. Geniş bir çalışma alanı oluşturur.

Bir Fizik Mühendisinde Olması Gereken Özellikler

Sayısal beceri
Fizik Mühendislerinin çalıştıkları alanlara baktığımızda sayısal beceri gerektiren problemler üzerinde yoğunlaştıkları için sayısal alanlarda kendilerini geliştirmeleri ve bu alana yatkın olmaları gerekir.

Bilişime yatkınlık
Gelişen ve sürekli kendini yenileyen dünyada artık tüm veriler dijital ortamda yer aldığı için Fizik Mühendislerinin de bilişim alanında kendilerini geliştirmeleri gerekir.

Yenilikçilik
Yenilenen ve gelişen dünyaya ayak uydurmak ve bunları kaçırmamak, ilerlemek için gereken önemli maddelerden biridir. Verimlilik üzerinde emek veren bir fizik mühendisi dünyayı yakalamak ve gelişmek için yeniliklere açık olmalıdır.

Problem Analizi
Fizik mühendisleri mesleklerinin tanımı gereği ortaya çıkan problemleri hızlı, etkili ve en verimli şekilde çözmelidir. Bu bağlamda karşısına çıkan sorunları detaylı bir şekilde inceleyip çözüm üretebilmelidir.

Takım Çalışması:
Fizik mühendisi yer aldığı projelerde bir takımın parçası olmayı başarabilmeli ve ekip arkadaşları ile uyum içinde çalışabilmelidir.

Liderlik
Fizik mühendisi çalıştığı alanlar gereği ekip arkadaşlarını organize edebilmeli ve onlardan en iyi şekilde verim alabilmelidir.

Fizik Mühendisliği Nedir?

Fizik Mühendisliği Nedir?

Fizik Mühendisliği Maaşları

Fizik mühendisleri özel ve devlet kurumlarında çalışabilir. Bu yönden bizim aşağıda belirttiğimiz maaş aralığı özel sektöre aittir. Fizik mühendisliği maaşları tecrübe, donanım ve çalışılan alana veya firmaya göre değişiklik gösterir.

 • Yeni mezun bir fizik mühendisi: 2500 TL – 5000 TL
 • Alanında 2 yıllık tecrübeye sahip olan bir fizik mühendisi: 3000 TL – 6500 TL
 • Alanında 5+ yıllık tecrübeye sahip bir fizik mühendisi: 4500 TL – 10.000 TL

Fizik Mühendisliğinin Geleceği

Önü çok açık, çalışma alanı çok fazladır. Maddi getiri durumları senin için şuan çok önem arz etmese de ileriye dönük fikirlerinin bir şekilde etkileneceğinden eminim. Fakat istediğin konuma geldiğinde finans konusunda hiçbir endişen zaten kalmayacaktır. CERN gibi yerlere girebilmek için en önemli şey hiç kimsede olmayan fikirlere sahip olmak. Bunlar bazıları için ütopik olsa da. Bu fikirlerin/projelerin doğrultusunda çalışmalar yapmak. Bilgi birikimini ufak ufak arttırmak. Fakat en önemlisi seni yukarılara taşıyabilecek bir sosyal çevre oluşturmak. Yoğun ve uzun süreli çalışmayı öğrenebilmek. Alanında atılan yeni adımlara ve alanının terminolojisine hakim olmak çok önemli. Yani söylediklerimin özeti olarak kendini bir bilim insanı olarak yetiştirmen gerekiyor.

Fizik  Mühendisliği hakkında merak ettiğiniz bir şey mi var? Hemen bir soru sorun.

Görsel Kaynakları İçin Tıklayınız.

Meslek Tanıtım kategorisine ulaşmak için tıklayınız.

fizik mühendisliği maaş
fizik mühendisliği nedir
fizik mühendisliği ne iş yapar
fizik mühendisliği alt dalları
fizik mühendisliği alanları
fibölümü
fizik mühendiliği iş imkanları
fizik mühendisliği iş alanları
fizik mühendisliği kaç para alır
fizik mühendisliği nedir
fizik mühendisliği ne iş yapar
fizik mühendisliği alt dalları
fizik mühendisliği alanları
fizik mühendisliği bölümü
fizik mühendisliği iş imkanları
fizik mühendisliği iş alanları
fizik mühendisliği kaç para alır

 


WİKİKÜLTÜR

WİKİKÜLTÜR

2019 Haziran ayında Paylaşmaya Değer Bilgiler! mottosuyla faaliyetlerine başlayan “wikikultur.com”, kendisine koymuş olduğu büyük hedefler doğrultusunda ilerleyen bir kültür/sanat platformudur.
https://wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.