Franz Joseph Haydn


Franz Joseph Haydn Kimdir?

31 Mart 1732 yılında Avusturya’nın Rohrau köyünde dünyaya geldi. 12 çocuklu yoksul bir ailenin ikinci çocuğuydu. Haydn’in ailesinin müzikle tek bağlantısı ara sıra şarkı söylemekti.

Babası Mathias Haydn araba mekanikçisiydi. Buna rağmen çocuklarının müzik yeteneğini çok küçük yaşlarda keşfettiler. Henüz 6 yaşındayken Viyana’ya bir koroya katılması için ailesi tarafından gönderildi. O sırada Avusturya’da Georg von Reutter adında bir müzik yönetmeni şehir şehir gezerek Haydn gibi yetenekleri buluyordu. Ve Haydn’i de bu şekilde keşfetti.

Yaşının ilerlemesiyle birlikte sesi kalınlaşmaya başladı. Bu şekilde Viyana’da kalarak müzisyenlik yapmaya devam etti ve bestecilik dersleri aldı. 1761 yılında soylu bir aile olan Esterházy ailesiyle tanıştı ve onların yanında 30 yıldan fazla çalıştı.

Yanlarında kaldığı süre boyunca yaptığı iş, onların istek ve ihtiyaçlarına uygun müzik bestelemekti. Çevresinde herhangi bir besteci veya müzikle uğraşan birinin olmaması yaratıcılığının ortaya çıkmasını sağladı ama şöhretinin yayılmasına engel olmadı. 1700lerin son çeyreğinde yaptığı besteler tüm Avrupa’da çalınmaya başlamıştı.

 

İsminin bilinmeye başlamasının ardından çeşitli yerlere davet edilir ve gittiği yerlerde eser bestelenmesi istenirdi. Paris Senfonileri ve Londra Senfonileri ise bunların içinde en çok bilinenlerdendir.
Eserleriyle birçok müzisyeni de etkilemiştir. Bir sonraki yazımızda gelecek olan Mozart da bunlardandır. Hatta o kadar etkilenmiştir ki Haydn adına altı kuartet bestelemiştir. Sonraki yazımızda gelecek olan Beethoven’ın ilk dönem eserlerinde de Haydn’in izlerini görebiliriz.
Çok sayıda konçerto, oda müziği eserleri, 40 sonat, 100’e yakın senfoni, şarkılar ve oratoryolar bestelemiştir.

 


Esterhàzy ailesinin müziksever üyesi Prens Nikalaus’un ölümünün ardından emekliye ayrılan Haydn, gezmesine hiç fırsat verilmeyen bu ortamdan kurtulup seyahat etmeye başlamıştır. 2 kez İngiltere’ye gitti ve Oxford Üniversitesi’nden fahri doktor ünvanı aldı. Ömrünün son yıllarını dini koro ve orkestra eserlerine verdi. 31 Mayıs 1809’da hayata gözlerini kapadı.
VAR OLUN…


Hanzala Dakes

Hanzala Dakes

Felsefe, müzik ve matematik üçlüsünü kendine yol kabul eden bir genç.

Leave a Reply

Your email address will not be published.