Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Nedir?

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Nedir?

Kabaca tersanelerde gemi yapımından sorumlu mühendislerdir. Karada çalışırlar. Yük gemisi, yat, yüzen platformlar ve denizaltı dahil yüzen her türlü aracın yapımından sorumludurlar ve imza yetkileri vardır.

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ne İş Yapar?

Sanayi ortamında çalışırsınız. Gemi üretiminin büyük bir alanı sahada, sanayi ortamında olsa da farklı departmanlarda daha rahat ortamlar da var. Mesela tasarım veya pazarlama ofisleri. Yukarıda saydığım departmanlarda sanayi ortamını pek görmezsiniz, mesela tulum giymeniz gerekmez ama yine de stresli bir iştir.

Genellikle haftada 6 gün çalışır, pazar günleri tatil yaparsınız. Çalışma saatleri de genelde sabah 8 akşam 6 arasıdır. Tabii sizden siparişin durumuna göre sık sık mesaiye kalmanız istenir. Hele bir bakım onarım tersanesinde çalışıyorsanız, dinlenmeyi unutun.

Sürekli stres ve koşuşturmaca içinde yaşamak zorunda kalırsınız. Gemi inşaatı mühendisleri genel itibarı ile tersanelerin ana mühendis kadrosunu oluştururlar. Kendi içlerinde proje, teknik, satın alma, üretim, bakım gibi alt dallara ayrılsalar da, tersanelerde çok geniş iş imkanları bulunmaktadır.

Gemi inşaatı ve gemi makine mühendislerinin teknik bilgileri ve çelik ile olan tecrübelerinden dolayı bazı büyük projelerde de çelik kısmında faaliyet gösterdiklerini görebilirsiniz. Örneğin; büyük köprü inşaatlarında, havalimanı ve baraj projelerinde, demiryolları projelerinde de gemi inşaatı mühendislerinin çalışma alanları olduğunu görebilirsiniz. Çünkü bu projelerin ham maddesi çelik ve ona şekil verme uzmanlığıdır ve bu kabiliyet gemi inşaatı mühendislerinde, gemi inşaat aşamalarında kazandırılmış bir yetenektir. Özel sektörde bu alanlarda çalışan mühendisler, kamu alanlarında da liman başkanlıklarında gemi sörvey mühendisi olarak kendilerine yer bulabilmektedirler.

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Nedir?

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Çalışma Alanları

Tersanelerden seyir için çıkmış gemilerin işletilmesi ve seyri konularında uzman mühendisler yetiştirilmektedir. Mesleğin her aşamasında eğitimleri ve hizmetleri bakanlık tarafından takip edilen bu mühendisler, eğitim hayatları boyunca tamamen uygulamaya yönelik çalışma yaptıkları için gemi seyrinde görev alan mühendisler bunlar arasından seçilir.

Asıl çalışma alanları gemi olmakla beraber, yazımızın önceki bölümlerinde de belirttiğimiz gibi belirli bir tecrübe ve deneyim edinmiş olanları tersanelerin özellikle bakım-onarım departmanları başta olmak üzere dizayn departmanlarında yerleşim yapmak üzere de görev aldıkları bilinmektedir.

Özel sektörde kılavuzluk hizmeti veren şirketlerde römorkörlerde, denizcilik şirketlerinin teknik departmanlarında enspektörlükten teknik müdürlüğe kadar çalışma imkanı olmaktadır. Denizcilik alanında çalışmak istemeyen bölüm mezunlarının otek teknik müdürlükleri, fabrika müdürlükleri, enerji tesis yöneticilikleri, otomobil fabrikaları teknik müdürlükleri yaptıkları da bilinmektedir. Yine bu bölüm mezunlarının kamu alanında da çalışma alanları bulunmaktadır.

Bir Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisinde Olması Gereken Özellikler

Sayısal beceri
Ziraat Mühendislerinin çalıştıkları alanlara baktığımızda sayısal beceri gerektiren problemler üzerinde yoğunlaştıkları için sayısal alanlarda kendilerini geliştirmeleri ve bu alana yatkın olmaları gerekir.

Bilişime yatkınlık
Gelişen ve sürekli kendini yenileyen dünyada artık tüm veriler dijital ortamda yer aldığı için Ziraat Mühendislerinin de bilişim alanında kendilerini geliştirmeleri gerekir.

Yenilikçilik
Yenilenen ve gelişen dünyaya ayak uydurmak ve bunları kaçırmamak, ilerlemek için gereken önemli maddelerden biridir. Verimlilik üzerinde emek veren bir Ziraat mühendisi dünyayı yakalamak ve gelişmek için yeniliklere açık olmalıdır.

Problem Analizi
Ziraat mühendisleri mesleklerinin tanımı gereği ortaya çıkan problemleri hızlı,etkili ve en verimli şekilde çözmelidir. Bu bağlamda karşısına çıkan sorunları detaylı bir şekilde inceleyip çözüm üretebilmelidir.

Takım Çalışması:
Ziraat mühendisi yer aldığı projelerde bir takımın parçası olmayı başarabilmeli ve ekip arkadaşları ile uyum içinde çalışabilmelidir.

Liderlik
Ziraat mühendisi çalıştığı alanlar gereği ekip arkadaşlarını organize edebilmeli ve onlardan en iyi şekilde verim alabilmelidir.

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Nedir?

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Nedir?

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Maaşları

Bir Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri mühendisinin maaşı,çalıştığı firma, kurum ve kuruluşa, mesleki tecrübe ve donanıma bağlı olarak değişkenlik gösterir. Aşağıda Türkiye şartlarında özel sektörde çalışan Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri mühendislerinin maaş aralığını belirttik.

  • Yeni mezun bir Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri mühendisi: 2750 TL – 5000 TL
  • Alanında 2 yıllık tecrübeye sahip olan bir Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri mühendisi: 3250 TL – 6500 TL

Alanında 5+ yıllık tecrübeye sahip bir  Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri mühendisi: 4500 TL – 10.000 TL

Vereceğim en büyük tavsiye kesinlikle ama kesinlikle iyi derecede İngilizce öğrenin. Bu işler dünya geneli yapılan işler. Müşterilerin çoğu yabancı…  Ayrıca gün gelir Türkiye şartlarına isyan ederseniz yurtdışına gitmek gibi elinizde güçlü bir koz olur. Çünkü dünya üzerinde bir yerlerde Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisi’ne değer veren birileri var.

 

Görsel Kaynakları İçin Tıklayınız.

 

Meslek Tanıtım kategorisinden diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.


WİKİKÜLTÜR

WİKİKÜLTÜR

2019 Haziran ayında Paylaşmaya Değer Bilgiler! mottosuyla faaliyetlerine başlayan “wikikultur.com”, kendisine koymuş olduğu büyük hedefler doğrultusunda ilerleyen bir kültür/sanat platformudur.
https://wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.