George Friedrich Handel Kimdir? Hayatı ve Eserleri

George Friedrich Handel Kimdir?


23 Şubat 1685 yılında Almanya’nın Halle kasabasında oldukça soğuk bir zamanda dünyaya geldi. Ailesinin Silezya kökenli olduğunu biliyoruz.
Daha altı yaşındayken sahip olduğu müzik yeteneği insanların dikkatini çekiyordu.

 

1694 yılında öğretmeni F.W.Zachow‘dan org dersleri almaya başladı. Orgun yanında keman, klavsen ve obua da çalmaya başladı. Birçok müzisyende gördüğümüz gibi

George Friedrich Handel‘de de baba zoruyla bir şeylerin yaptırılmaya çalışıldığını görüyoruz. Örneğin babasının zoruyla hukuk eğitimi alması gibi. Hukukun yanında sarayda ve katedralde orgculuk yapıyordu. Fakat babasının vefatının ardından hukukla bir bağı kalmadı ve tüm zamanını müziğe verebildi.

 

1703 yılında Hamburg’a gidip opera orkestrasına kemancı olarak girdi.

George Friedrich Handel 1705’te Almira Operası’yla besteci ünvanını kazandı. 1707-1710 yılları arasında İtalya’da yaşadı. Bu dönemde İtalyan operasını detaylı bir şekilde incelemek için yeterli zamanı oldu. Üstelik burada Corelli ve Scarletti gibi ünlü bestecilerle de tanıştı.
1709’da Venedik’te sahne alan Agrippina Opera’sı büyük bir başarı kazandı. Bu sayede İtalya’da da tanınmaya başladı. 1710’da Hannover’de saraya müzik yöneticisi olarak atandı. 1711 yılında ise Londra’da sahnelediği Rinaldo Opera’sı çok beğenildi. Bunun üzerine İngiltere Kraliçesi 1713 yılında Handel’e yıllık maaş bağladı. Avrupa’ya olan birkaç gezisi dışında ölümüne dek İngiltere’de yaşadı. Sonuçta bize de yıllık maaş bağlasalar biz de ölene kadar orada kalırdık. 🙂


1720 yılında ismi sonradan Krallık Müzik Akademisi olacak olan opera topluluğunun yöneticiliğine getirildi. Bu kurumda sahnelenmek üzere 14 İtalyan operası besteledi. Bunlardan Radamisto, Otone, Giulio Cesare, Tamerlano ve Rodelinda ile büyük başarılar kazandı. Kurumun iflas etmesi üzerine kendini tamamen büyük koro eserlerine verdi. 1730’da Saul, 1738’de İsrailoğulları Mısır’da, 1742’de Halleluja, 1744’te Belsezar, 1746’da Judas Makkabaeus ve 1749’da Şenlik Müziği’ni besteledi.


1751 yılında görme yetisini kaybetti. Hayatının son yıllarında yalnızdı ve ibadet ederek geçirdi. 14 Nisan 1759’da Londra’da öldü ve ulusal kahramanlara yaraşır bir törenle Westminster Katedrali’ne gömüldü.


VAR OLUN…

 


Hanzala Dakes

Hanzala Dakes

Felsefe, müzik ve matematik üçlüsünü kendine yol kabul eden bir genç.

Leave a Reply

Your email address will not be published.