Gözlemevi Nedir? | Astronomide Gözlemevleri

Gözlemevi Nedir?

Gözlemevleri Astronomi biliminin olmazsa olmazıdır. Biyoloji için labaratuvarların nasıl bir önemi varsa, gözlemevlerinin de Astronomi için böyle bir önemi vardır. Yapımlarına çok yeni başlanmış gibi düşünülsede gözlemevleri yaklaşık bin yıldan beri yapılmaktadır. Bu içeriğimiz bu yapılar ve bu yapıların tarihleri hakkında olacak.

Astronomik bir gözlemevi, gök cisimlerinin gözlenmesi için donanmış bir yerdir. İlk İslami Gözlemevi muhtemelen 1074 civarında, Ispahan (İran) bölgesinde inşa edildi. 30 yıllık bir süre boyunca orada gözlemler yapıldı. Daha sonra Tebriz(İran) yakınlarındaki büyük Maragha gözlemevi geldi. Cengiz Han’ın torunu Hülagü Han’ın ünlü astronom al-Tusi için 1260 civarında inşa ettirdiği bu gözlemevi, enstrümanlarının kalitesi, devasa kütüphanesi veçalışan çok sayıda astronom olması bakımından dikkat çekiciydi.

Gözlemevi Nedir? | Astronomide Gözlemevleri
Gözlemevi Nedir? | Astronomide Gözlemevleri

Maragha Gözlemevi, özellikle Samarkand’ta (bugünkü Özbekistan’da), 1420’de ve İstanbul’da 1575’te kurulan başka büyük gözlemevleri için bir model olmuştur.
Bunlar, İslami bilimin ilerlemesinde büyük rol oynayan büyük öğrenme merkezleriydi.

Avrupada Gözlemevleri

İlk Avrupa Gözlemevi, 1576 yılında Kopenhag yakınlarında Tycho Brahe tarafından kuruldu. Bir kütüphane, bir atölye, bir matbaa ve çeşitli enstrümanlar barındırıyordu. Bu gözlemevi, Avrupa’nın en iyi beyinleri içinbir mıknatıs oldu ve gelecekteki gözlemevleri için kurumsal bir model oldu.
Teleskopun icadından önce astronomik gözlemevleri, çıplak göz aletleri kullanarak yıldızların vegezegenlerin konumunun kesin ölçümüne adanmıştı.
Ticaret, keşif vesavaşlar, kesin gökyüzü haritaları vedenizde boylamı bulma yolları içinbir ihtiyaç yarattı. Bu, Paris Gözlemevi veRoyal Greenwich Gözlemevi de dahil olmak üzere onyedinci yüzyılın ortalarına kadar büyük ulusal gözlemevlerinin kurulmasına yol açtı.

1671’de, Giovanni Cassini (1675-1712), dünyanın ilk tam donanımlı ulusal gözlemevi olarak Paris Gözlemevi’nin kurulmasına yardımcı oldu.
Fransa’nın en önemli gökbilim gözlemevi vedünyanın en büyük astronomik merkezlerinden biriydi.
1863 yılında, gözlemevi ilk modern hava haritalarını yayınladı

Gözlemevi Nedir? | Astronomide Gözlemevleri
Gözlemevi Nedir? | Astronomide Gözlemevleri

1675 yılında, Londra’nın doğusundaki küçük bir köy olan Greenwich’te kraliyet gözlemevi kuruldu. 1884 yılının Ekim ayında, ABD Başkanı Chester A. Arthur tarafından düzenlenen Uluslararası Meridyen Konferansı, Washington, D.C.’de, başlangıç meridyeni olarak bilinecek kararlaştırılmış bir hat oluşturmak amacıyla toplandı.
25 ülkeden 41 delegenin katıldığı konferansta, gezegenin doğu ve batı yarım kürelerini ayıran Greenwich Meridyeni (Gözlemevi’nin merkezinden geçen bir çizgi) Dünya’nın resmi başlangıç meridyeni olarak seçildi.

Astronomik araştırma gözlemevleri

Astronomik araştırma gözlemevleri ancak on sekizinci yüzyılda ortaya çıktılar. Genellikle üniversitelerle bağlantılı olarak, bir diziAvrupa şehrinde bulunuyorlardı.
ABD’de ilk ciddi gözlemevi olan ABD Deniz Gözlemevi Washington DC’de 1842’de inşa edildi. Bu gözlem evlerinin tamamı tipik olarak şehirlere yakın inşa edilmiş veışık kirliliği veatmosferiktürbülans nedeniyle zayıf görüntü kalitesinden etkilenmiştir.

Yirminci yüzyılın başlangıcında, astronomlar büyük ve yeni teleskoplar için oturdukları yere yakınlık yerine görüntü kalitesine göre yerler seçtiler.
Yeryüzünde yapılan gözlemler için, astronomların seçtikleri yerler havanın kuru, ince ve durgun olduğu, şehir ışıkları ve kirliliğinden uzak karanlık dağ tepeleridir.

En önemli gözlemevleri:

  •  Hawaii’de 4205 m volkanın zirvesine yakın bulunan Mauna Kea Gözlemevi,
  •  Bolivya’da 5230 m ‘deki Chacaltaya Astrofizik Gözlemevi,
  • Şili’nin Atacama Çölü’nde bulunan 5640 metrelik bir dağın tepesinde bulunan optik bir kızılötesi teleskop olan Tokyo Üniversitesi Atacama Gözlemevi
  • ABD’nin Hawaii Adası’ndeki 4,200 metre yüksekliğindeki Mauna Kea zirvesi, dünyanın en büyük optik, kızıl ötesi vemilimetrealtı astronomi gözlemevlerine ev sahipliği yapıyor.

 

 

 

Kaynak/Source

  1. http://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_spectrum
  2. The Astronomy Revolution: 400 Years of Exploring the Cosmos, D., G., York, O., Gingerich, S.,-N., Zhang; 2012; CRC Press
  3.  http://www.rocketroberts.com/astro/first.htm
  4.  http://www.optecinc.com/astronomy/catalog/ssp/ssp4.htm
  5.  http://en.wikipedia.org/wiki/Paris_Observatory
  6. Gözlemevi Nedir? Gözlemevi Nedir?  Gözlemevi Nedir?  Gözlemevi Nedir?  Gözlemevi Nedir?  Gözlemevi Nedir?

 

 

Görsel Kaynakları:

1.görsel için tıklayınız.

2.görsel için tıklayınız.

Öne çıkan görsel için tıklayınız.

 

Mehmet Toprak’ın yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

Twitter hesabımız için tıklayınız.


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.