Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi

Vezüv Yanardağı M.Ö. 79’da patlak verdikten sonra görkemli Antik Roma şehri olan Pompei’yi yıkıp kül altında bırakmıştır. Bu bilgiyi hiç duymamış birini bulmak gerçekten zor olurdu.

Fakat trajedi hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?

Kaç kişinin hayatını kül altında kaybettiğini veya felaketin sonuçlarının neden bu kadar büyük ve trajik olduğunu biliyor musunuz?

Pompei felaketi hakkındaki bilginizi genişletmek için bu az bilinen 25 gerçeği inceleyin.

25. M.Ö. 7. yüzyılda kurulan Pompei, felaketten önce oldukça gelişmiş ve gelişen bir şehirdi. Tatillerini orada geçirmek için gelen zengin Romalılar için popüler bir tatil beldesiydi.

 

 

24. En ünlü Roma İmparatorlarından biri olan Nero’nun bile villası veya tatil evini Pompei’de geçirdiği düşünülüyor ve ikinci karısı Poppaea Sabina, şehrin bir yerlisi idi.

en.wikipedia.org

 

 

23. Modern Napoli’nin 9 km (5.6 mil) doğusundaki aktif bir stratovolkan olan Vezüv Yanardağı, Pompei’den sadece birkaç mil ötedeydi, ancak o zaman, yerli halk bir volkan olduğunu bile bilmiyordu.

 

 

22. Vezüv’ün ne kadar tehlikeli olduğunu bilemediler çünkü M.S. 79’da yaşananlardan önceki son patlama M.Ö. 1800’deydi. O zaman, birkaç Bronz Çağı yerleşim yerini tahrip etmişti fakat romalılar bunu bilmiyordu.

 

 

21. İddiaya göre, patlama 24 Ağustos sabahı, Roma ateş tanrısı festivali Vulcanalia’dan bir gün sonra başladı.

www.bible-history.com

 

20. Patlama muhtemelen 24 saat sürdü kül, erimiş kaya ve pomza duvarı iki gün daha koruyarak 6 metre derinliğe gömdü.

 

19. Yaklaşık 700 ° C (yaklaşık 1300 ° F) sıcaklığa ulaşan erimiş lav, şehri saatte 110 km hızla (68 mil) hızla suladı. Maalesef kaçış yoktu.

18. Erimiş kaya ve pomza, saniyede 1,5 milyon ton inanılmaz bir hızla Vezüv Yanardağı’ndan fırladı.

 

 

17. Lav ve kül, toplam 500 kilometrekareden (200 mil karelik) bir alanı kapladı ve sadece Pompei’yi değil, aynı zamanda çevreleyen birkaç kasaba ve köyü de tahrip etti.

 

 

16. Bu trajedide kaç kişinin öldüğüne dair tahminler büyük ölçüde değişkenlik gösterse de 25.000 kişiye kadar çıkmış olabilir.

 

 

15. Patlama, olumsuz rüzgâr yönü nedeniyle de trajik sonuçlar doğurdu. Genellikle rüzgar, kül ve pomzanın çoğunu uçuracak bir yönde esti, ancak o kader günü, rüzgar olağandışı bir şekilde kuzeybatı yönünde- yani doğrudan Pompei’nin üzerine esiyordu.

 

14. Genel olarak kabul edilen felaketin 24 Ağustos’ta Pompei’ye çarptığı gerçeğinin aksine, bazı arkeolojik kazılar kentin yaklaşık 3 ay sonra gömüldüğünü gösteriyor. Bu aynı zamanda püskürme tarihini 23 Kasım olarak veren otantik bir belge ile de desteklenmektedir.

archaeology.tumblr.com

 

13. M.S. 79’dan önce, volkan için bir kelime bile yoktu, bu sonradan yaratıldı. Volkan, Roma ateş tanrısı ‘Vulcan’ kelimesinden gelir.

 

 

12. Peki felaket hakkında kayıtlı yazı var mı? Evet aslında var.

 Aynı zamanda bir Roma yöneticisi olan ve patlamayı uzaktan izleyen, hayatta kalanları sorgulayan ve ifadelerini kaydeden şair Pliny Younger sayesinde felaketin ayrıntılı bir açıklaması var. Olayın tek görgü tanığı olan Pliny’nin mektupları 16. yüzyılda keşfedildi.

 

 

11. Bölge, 1599’da yerel bir nehri yönlendirmek için bir yeraltı kanalının kazılması sırasında keşfedildi, keşifte çok sayıda resim ve yazıtlarla kaplı eski duvarlar bulunuyordu. 1599 yılındaki yeniden keşfedilmesine kadar yaklaşık 1500 yıl boyunca yer altında kalmıştı.

 

 

10

Bir mimar olan Domenico Fontana, bazı freskler ve eşyalar ortaya çıkardı, ancak birçoğunda çağında iyi bir şey olarak görülmeyen güçlü bir cinsel temaya sahip olduklarından, onları tekrar gömmeye karar verdi.

 

9. Ondan sonra şehir, bir İspanyol askeri mühendisi Rocque Joaquin de Alcubierre tarafından 1748’de ikinci kez yeniden keşfedilene kadar 150 yıl daha beklemek zorunda kaldı. Bu sefer, tüm yapıların yanı sıra birçok sağlam nesne keşfedildi.

 

8. Kalın kül ve pomza katmanlarının altına gömülen cisimler, hava ve nem eksikliği nedeniyle yüzyıllarca iyi korunmuştur. Sitede bulunan eserler, bir Antik Roma kentinin yaşamı hakkında olağanüstü ayrıntılı bir içgörü sağlar.

 

7.Kazı sırasında, bir zamanlar insan vücudunu tutan kül tabakaları arasındaki boşlukları doldurmak için sıva kullanıldı. Bu, arkeologların, insanların öldüklerinde tam konumlarını görmelerini sağladı.

 

6. Toplamda tüm aileler, arkadaş grupları veya kucaklamada ölen çiftler de dahil olmak üzere Pompeii’de bulunan cesetlerden 1.000’den fazla yayın yapılmıştır.

 

5. Toplam 150 dönümlük bir alana sahip olan Pompei şehri şimdi dünyanın en büyük kazı ve arkeolog sitesidir.

 

4. 250 yılı aşkın süredir en popüler İtalyan turizm merkezlerinden biri olan Pompei, UNESCO Dünya Mirası Alanı statüsüne sahiptir ve her yıl 2,5 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

 

3. Napoli Kralı I. Francis, 1819’da karısı ve kızıyla birlikte Pompei sergisini ziyaret ettiğinde, erotik sanat eseri tarafından çok utandı, yalnızca “olgun yaştaki insanlara ve saygın ahlaklara erişebilen gizli bir kabine kilitlenmeye karar verdi” .

 

2. Tahmini 17.000 yıllık olan Vezüv Yanardağı, Avrupa’daki tek aktif volkan olmaya devam ediyor. Bilim adamları, volkanın şu ana kadar yaklaşık 100 kez patladığını, ancak patlamaların yalnızca birkaçının 79’dan fazla olduğunu ve bunun Hiroşima bombalamasında serbest bırakıldığından 100 bin kat daha fazla termal enerji saldığını söylüyor.

 

1. Şimdilik Pompei Vezüv Yanardağı’nın yakınında yaşayan 3 milyondan fazla insanla Avrupa’ nın önemli şehirlerinden biri. Bu yine de en tehlikeli yanardağa sahip olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Son patlama 1944’teydi, Neyseki o zamandan beri uykuda…

 


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.