Güneş sisteminde 10 km’den büyük her şeyin haritası

Washington Üniversitesinde bir öğrenci dünya dışı alemlerin haritalarını yapıyor.

Uzay, Dünya’nın atmosferi dışında ve diğer gök cisimleri arasında yer alan, gök cisimleri hariç, evrenin geri kalan kısmındaki sonsuz olduğu düşünülen boşluğa verilen isimdir.

Peki Uzayın ne kadarını biliyoruz? | Her şeyin haritası

Aynı zamanda Tabletop Whale isimli bloğun da yaratıcısı da olan Eleanor Lutz ismini taşıyan bir biyoloji yüksek lisansı öğrencisi, uzaya olan hayranlığını, haritalar vasıtasıyla ortaya koyuyor. Lutz’un son projesi ‘’Uzayın Atlası’’ (Atlas of Space), güneş sistemi üzerine bir proje. Bu projede Lutz, NASA ve Amerikan Jeoloji Anketi gibi kurumlardan aldığı kamuya açık veri setlerini, yıldız takımları, asteroitler ve gezegenlerin canlı haritalarını çıkarmak için kullanıyor.

Lutz, Atlas of Space projesi için hazırladığı bütün görselleri, ilgilenenlere böyle haritaların nasıl yapılacağına dair ipuçlarıyla birlikte önümüzdeki birkaç hafta içinde yayınlamayı planlıyor. Bir gönderisinde yayınlayacağı haritalar arasında Dünya’daki mevsimler, Mars’ın jeolojisi ve güneş sisteminde 10 km’den büyük her şeyin yer aldığı haritalar olduğunu söylüyor

Kaynak: Tıklayın!


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.