Hafi Olan Zihin Inception

Hafi Olan Zihin Inception

Inception (Başlangıç) filmi Christopher Nolan tarafından yazılmıştır. Doğum tarihi 30 Temmuz 1970 olan Christopher Edward Nolan senarist, görüntü yönetmeni, yapımcı, İngiliz film yönetmeni ve editördür.

Filme geçmeden Nolan’ın film tarzından bahsetmek istiyorum. Nolan, şehirleşmiş mekanlar, klasik tarzda giyinen insanlar, sessizliğin hakim olduğu tonlarda çekimler ve konuşma sahnelerinin çekimleri olduğunda modern mekanlar ve mimari ile daha çok geniş açıda çekimlerin söz konusu olmasını tercih etmektedir. Nolan filmlerinde kara film tarzından etkilenmiştir. Özellikle sinematografisine baktığımızda Hollywood suç filmlerinin izlerini görmekteyiz.

Hafi Olan Zihin Inception
Resim Kawita Chitprathak tarafından Pixabay‘a yüklendi

Inception 11 Şubat 2009 tarihinde Warner Bros  Christopher Nolan’dan senaryo satın alarak  19 Temmuz 2009 tarihinde Tokyo’da çekimler başlamıştır. Çekimlere Londra, Paris, Tanca, Los Angeles ve Calgary’de devam edilmiştir.

Filmin konusuna geçtiğimizde karşımıza Dom Cobb (Leonardo di Caprio) isimli çok yetenekli bir hırsız çıkıyor. Dom Cobb’un uzmanlık alanı savunma mekanizmamızın neredeyse en düşük olduğu rüya görme anında bilincimizin derinliklerindeki sırları çalmaktır. Cobb’un bu hüneri onu kurumsal casusluğun tehlikeli dünyasında aranan bir oyuncu olmasını sağlamıştır. Ancak bu dünyaya girmesiyle birlikte kamufle olabilmek adına uluslararası bir kaçağa dönüşmüş ve bu yüzden de  sahip olduğu en kıymetli şeylerin hayatından eksilmesine mal olmuştur.

Bu durum Cobb’u sıkıntıya düşürmektedir ve bundan kurtulması için ona bir fırsat sunulur. Bu sefer yaptığı işin tersini istemişlerdir ondan. Yapacağı iş başlangıç noktasına gidip fikri çalmak değil aksine fikir yerleştirmek olacaktır. Cobb ve takımındaki uzmanlar bu işi başarabilirlerse büyük suç bu olacaktır.

Hafi Olan Zihin Inception
Resim 8470024 tarafından Pixabay‘a yüklendi

Ama son derece dikkatle ilerlemelerine rağmen uzman olsalar dahi her hareketini önceden tahmin eden düşmanları ile karşı karşıyadırlar. Bunu sadece Cobb görebilir ve olay yeri ise tamamen zihindir.

Spoiler vermeden sizler ile filmin konusuna dair yorumumu paylaşmak istiyorum. Olay yeri zihnimiz ve başlangıç noktasına ulaşmaya çalışıyoruz. Sizce de bu tamda Satranç oyununun sahnelenen bir boyutu gibi değil mi? Zihni kontrol etmek büyük bir maharet ve olayları sezip gerçekliğin boyutunu kavrayabilmek aklın sınırlarını zorlayan cinsten. Nolan’ın çektiği suç filmlerinden sadece biri olan Inception çekiminden kısa bir süre sonra 25 yılın en iyi  filmleri arasında gözükmüştür. Bu filmi bu kadar özel kılan kendi yorumumca yolda olduğunu bilmene rağmen başlangıcı ve sonu tahmin edip ilerlediğinde sana vaat edilen düzene tekrar girebilmek.

Aslında hayatın her alanında başını ve sonunu tahmin edebildiğimiz her şeyin hafi hali bozulur ve açık hale gelir bu sayede karmaşa çözülür ve düzene ayak uydurulur. Karmaşa ise girdabın en hafi noktasıdır. Çözdükçe kurarız, kurdukça kararır ve beyazlatmak için tekrar çözeriz…

Peki sen hayatının hafi noktalarının ne denli yönetebiliyorsun?

 

Teknoloji kategorisindeki yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Bizi Instagram’dan takip etmek için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

Youtube kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

Sinema kategorimizdeki son yazıları okumak için tıklayınız.

Quiz ve Testlerimize ulaşmak için tıklayınız.Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.