Hakan Muhafız | Netflix Dizisi

Hakan Muhafız | Netflix Dizisi

Haldun Aydıngün’ün Hakan Muhafız dizi incelemesi;

SAMİMİ BİR DEĞERLENDİRME

Yaşadığımız Corona günlerinde Netflix’in İstanbul’da çekilen Muhafız dizisinin ilk sezonunu (İster inanın, ister inanmayın) on bölüm, sonuna kadar seyrettik. Çok iyi, çok kötü ve bir dolu da arada kalan özellikler gözümüze çarptı:

 

1 – Dizi Türk dizisi değil. İstanbul’da geçen ve neredeyse tüm oyuncuları Türk olan bir Hollywood dizisi. Hem de bütün özellikleri ile.

 

2 – Geniş bütçesi olduğu görsel detaylarındaki özenli çalışma ile belli.

Hakan Muhafız | Netflix Dizisi
Hakan Muhafız | Netflix Dizisi

3 – İstanbul’un anlatımını çok beğendim. Ne yabancı filmlerdeki gibi oryantalist bir anlatım var (Kapalı Çarşı, kaçışan tavuklar, yabancılara ilginç gelecek her türlü sefil ayrıntı), ne de yerli dizilerdeki aşırı lüks ve zenginlik gösterisi var. Daha önce İstanbul hakkında fazla bir bilgisi olmayan herhangi bir insanı çok rahat büyüleyecek kadar güzeldi.

 

4 – Bazı yan rollerdeki oyuncular inanılmazdı. Rüşvetçi bir polis vardı. Adamın hakikiliğine inanamadım. Aynı şekilde bir küçük Çingene kız, bu kadar gerçek olabilirdi.

Hakan Muhafız | Netflix Dizisi
Hakan Muhafız | Netflix Dizisi

 

5 – Daha önce İbrahim Paşa olarak bildiğimiz Okan Yalabık da zengin iş adamı Faysal rolünde çok çok iyiydi. İlk sezondaki esas kızlar Ayça Ayşin Turan ve Hazar Ergüçlü de hiç fena değillerdi. Sanırım Hazar biraz daha iyiydi.

 

6 – Mekan olarak kullanılan Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya gayet güzel ele alınmıştı.

 

7 – Karakterler filmde tam da olması gerektiği gibi küfür edebiliyorlardı. Bu da, örneğin rüşvetçi polisi, çok daha inanılır kılıyordu. Bu yönünü çok sevdim.

 

8 – Tabii ki içki kadehleri, şişeleri, yoldaki reklam panoları, Mercedes arabanın amblemi buzlanmıyordu. Yani anlattıkları dünyayı göz hastası gibi değil normal bir insan gibi seyredebiliyorduk.

 

9 – Sigara içilmesi ya hiç yoktu ya da dikkatimi çekmeyecek kadar azdı. Bu bir Hollywood yapımı için oldukça ilginç ve olumlu bir durum.

Hakan Muhafız | Netflix Dizisi
Hakan Muhafız | Netflix Dizisi

 

10 – Ama     SENARYO!….     Ah! O senaryo…

Daha birinci bölüm biterken 9. Bölümde ortaya çıkacak olan gerçek kötüyü bildik…

Dizi içinde, kolaj gibi, benzer senaryolardan alınmış parçalar (denenmiş formüller) çok ama çok sırıttı.

Hollywood filmlerini toptan terk etmeme neden olan aşırı beylik replikler, çok tehlikeli olması gereken sahnelerde uzun uzun yaşanan duygusal ve insanı çileden çıkaran anlar.

 

Ayrıca senaryoda boşluklar, tutarsızlıklar, tüm dizinin tadını kaçıracak kadar çoktu.

 

Büyük ihtimalle kadroda her konu için bir danışman, bir uzman vardı, koca Amerika’da ya da Türkiye’de bir tane bilim kurgu ya da fantastik edebiyatı bilen birini bulamamışlar mı?

Hollywood’un şimdiye kadar alışılan formülleri kullanan ve dizi filme herhangi bir endüstriyel ürün gibi yaklaşan bakışı     %&-?*#/$$/  ’ydı.

 

11 – Esas oğlan ve de muhafız Çağatay Ulusoy…

Bence rolünün altından kalkamamış. Med Cezir dizisindeki rolüne arada geçen süre kadar büyüyüp devam ediyordu. Dizideki hemen herkesin çok doğal olduğu, çok inandırıcı olduğu bazı sahnelerde salya sümük ağlayan (Yav! Sen ana kahramansın be!), aşırı teatral oynayan, deneyimsiz, boylu poslu, bir zamanlar çok yakışıklı olan (hakkını yemeyelim hala yakışıklı) bir genç adam seyrettik… Çekilir gibi değildi.

 

SONUÇ

Belki 2. Ve 3. Sezonları müthiş iyi, bütün bu eleştiriler düzelmiş, bilmiyorum

Ama bende devam edecek yürek kalmadı.

 

28.04.2020

Haldun Aydıngün

 

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

Tavsiye İçerik

https://wikikultur.com/2020/10/22/behcet-aysan-sair-5/


Haldun Aydıngün

Haldun Aydıngün

Mühendis, arkeolog (Dr), yazar (19 yayınlanmış kitap), fotoğrafçı, dağcı, ultra maratoncu
https://wikikultur.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published.