Hasret Gültekin: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #16

Hasret Gültekin

Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı olan Hasret Gültekin var. Geçen yazımızda Kesmeşeker yer almıştı. Bu yazımızda ise güzel müziğini duymamış insanların bir an önce dinlemeye ihtiyacı olan bir sanatçı topluluğundan bahsedeceğiz. Şarkı önerisi isteyenlere tek tek şarkı önermek yerine doğrudan sanatçının adını verebileceğimiz, her şarkısının birbirinden güzel ve özel olduğu Şans Tanımamız Gereken Sanatçılar listemizin bu yazımızdaki konuğu Hasret Gültekin.

Yazıya 1990 yılında yazılmış “Bu gece Bendeki Canıma” şiirinden bir kesit ile başlamak isteriz.

Bu Gece Bendeki Canıma

Seni göresim kalır..

Sesim kalmaz,
sözüm kalmaz,
yarım kalır bir öykücük,
bozulmuş bir tılsım kalır.

Güze ulaşır vakit
kurur dallar,
ayaz kalır…
Gece çöker baykuş öter,
yaşanmamış bir yaz kalır.

Hasret Gültekin 1 Mayıs 1971 yılında Sivas’ın İmranlı ilçesinde doğmuştur.

Onu “Çeyrek Asırlık Çınar” olarak anar hayranları. Bilgilerinden yararlandığımız kaynaklardan birisinde Sezer Aslan onu anlatırken sözlerine şöyle başlamıştır;

Batının Devrim ateşiyle çalkalandığı günlere rastlar ‘Geleceğin Bağlama Devrimcisi’nin doğumu. Doğuda Bir küçük mezrada.
Aynı zamanda gurbetin de yoksulluğu esir almaya başladığı yıllardır bu yıllar. O yöredeki bir çok aile gibi Gültekin ailesi de nasibini almıştır gurbetten. Baba Gültekin gurbette alır oğlunun doğum haberini…
‘Şükrü Hasret’ konur adı. Dedesinin adıdır ‘Şükrü’. Lakin bilenler ‘Hasret’ adıyla bilecektir onu gelecekte…

Altı yaşında saz çalmaya başlamıştır. On bir yaşında sahneye çıkmıştır. Kadıköy Anadolu Lisesi’nden ikinci sınıfta ayrılmıştır. Zaten müziğini okulundan daha önemli gördüğü söyleniyor. Okuldan kaçtığı dönemler de soluğu Haydar Acar’ın yanında alırmış. 1987 yılında, ilk çalışması “Gün Olaydı” adıyla Diyar Müzik Yapım tarafından yayımlanmıştır. İlk resitalini Kadıköy Moda Sineması’nda 1987 yılında vermiştir.

İçerik- SpaceX: Nasa astronotlarını taşıyan Crew Dragon uzay aracı fırlatıldı

1989 yılında, “Gece ile Gündüz Arasında” adlı ikinci çalışması Saltuk Müzik Yapım tarafından yayımlanmıştır. 29 Ekim 1989 yılında Hollanda Kültür Bakanlığı’nın daveti üzerine, “Genç Türküler” festivalinde Birsel Acar’la birlikte Türkiye’yi temsil etmiştir.

Yine Sezer Aslan’ın sözlerinden okuyoruz onu, çok güzel anlatıyor:

Çalışmaları ve yaşamı da insana, hayata, doğaya; sevgisinin, saygısının en önemli kanıtıdır. Kürt dili ve müziğinin söylenmesinin yasak olduğu bir dönemde ince zekâsıyla bu yasağı delip Newroz serisini hazırlaması da yine bu sevginin, saygının, fikir adamı olmanın bir ürünüdür.

Bu çalışmalarıyla birbirine yakın bir süreçte hazırladığı ikinci solo albümü ‘Gece ile Gündüz Arasında’ ise Onun bugün gönüllerde ‘Bağlama Devrimcisi’ olarak anılmasına vesile olan bir yeniliği beraberinde getirir… Kopuzun, ruzbanın icadı kadar eski olan el ile çalma tekniğine farklı bir boyut kazandırıp albümdeki deyişleri bu teknikle sunar, o döneme dek eşine pek rastlanmayan tezene bırakma cesaretini de yine Hasret gösterir tereddüt etmeden. Sonraki süreçte ise ‘Şelpe’ tekniğinin daha çok üstüne gider ve daha önceleri Zülfü Livaneli ve Arif Sağ’ın da denemeler yaptığı bağlama klavyesinde sistematik şelpe çalmaya büyük katkılar sunar. O yaşta biri biri için ancak dile kolaydır Hasret için söylenenler.

Hasret Gültekin’in Müzik Yönetmenliğini ve Müziklerini Yaptığı Kasetler Dizini

  1. 1988 Abuzer Karakoç, Hüseyin Aydın, Ali Ekber Eren’in de yer aldığı “BİTMEYEN TÜRKÜLER-Dostlar Muhabbeti”.
  2. 1990 Gani Nar’ın seslendirdiği Kürtçe “JİYAN”.
  3. 1990 Abuzer Karakoç’un seslendirdiği ve Avrupa’da yayımlanan “Alvar Deyişleri”.
  4. 1990 Emekçi’nin seslendirdiği “Gül’e Barut Serdin mi?”
  5. 1990 Nurşani’nin türkülerinden oluşan kaseti.
  6. 1990 Lütfü Gültekin’in seslendirdiği “Karanlıkta Vurdular”.
  7. 1991 “NEWROZ 2” isimli, Kürtçe sözlü türkülerden oluşan kaset.
  8. 1992 Arif Sağ, Emekçi, Mehmet Koç, Emre Saltık, İhsan Güvercin’in de yer aldığı “Türküler Yalan Söylemez” isimli kasette üç eser seslendirdi.
  9. 1992 Ahmet Arif’in şiirlerini besteleyen sanatçılar olarak, Cem Karaca, Ahmet Kaya, Sadık Gürbüz, Esin Afşar, Rahmi Saltuk’la birlikte, Ahmed Arif’in anısına çıkan kasette yer aldı.
  10. Bir çok sanatçının kasetlerinde bağlama, cura ve şelpesiyle yer aldı.

Başka sanatçılar tarafından da birçok kez seslendirilen, Gültekin’in Dostlar Muhabbeti Albümünde bulunan Dağlara Küstüm Ali türküsünü dinlemek için tıklayınız.

Tozlu yollarına düştüm de geldim
Haramiler kesmiş suyun başını
Yolların pacını verdim de geldim
Bilmem kim saracak yaralarımı

Kendime kastım Ali, dağlara küstüm Ali
Dar günde dostum Ali
Kınama hallerimi bağlama kollarımı
Açık et yollarımı

İşte gazete sayfasından iki örnek ile Hasret Gültekin;

Hasret Gültekin: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #16
Hasret Gültekin: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #16

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11

Ve

Hasret Gültekin: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #16
Hasret Gültekin: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #16

2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nde can vermiştir.

Pir Sultan Abdal Şenlikleri kapsamında, pek çok sanatçı ve fikir insanı Madımak’a gelmiştir. Kültür Merkezi içindeki karşıt grupla çıkan taşlı sopalı çatışma, polis tarafından fazla büyümeden, zor kullanılarak önlenmiştir. Ancak karşıt grup binlerce kişilik grupla insanların sığındı otele gelip oraya sığınanları diri diri yakmıştır. Diri diri yananlar sadece insanlar değil; fikirlerde olmuştur. Ülkemizin tarihinde kara bir leke olarak unutulmadan günümüze kadar gelmiş ve unutulmadan da devam edecektir. Otelde yanarak ya da dumandan boğularak can veren insanları unutmadık, unutturmayacağız. Her 2 Temmuz’da, yeniden o günleri hatırlayacak ve bu geri düşüncenin sonlanması için mücadele edeceğiz.

Son cümlelerimizi yine Sezer Aslan’ın güzel yorumlarıyla sonlandırıyoruz.

Avrupada ve Türkiye’de verdiği sayısız konserlerin birbirini izlediği , yeni albümü ‘Enel Hakk’ın çalışmalarına başladığı bir dönemde Pir Sultan Abdal şenlikleri için gittiği Sivas’ta Madımak Oteli’nin yobaz güruhu tarafından kundaklanması sonucu beraberindeki diğer 32 aydınla 2 Temmuz 1993 günü çeyrek asırlık ömrüne sığdırdığı sayısız çalışma ve ‘Yaşasaydı : …’ diye başlayan bir yığın cevapsız soruyla beraber ışıklar arasında ebediyete yürümüştür.

Hasret’le

Gerçekten de Hasret Gültekin’e hasret ile…

Bilgilerden bazıları buradan, bazıları ise şuradan alınmıştır. Fotoğraflar ise yine Hasret Gültekin için açılan hayran sayfasından alınmıştır.

Kaynklar: http://www.hasretgultekin.net/

http://www.hasretgultekin.com/

Not: Bu kaynaklar dışında hiçbir yerden yararlanılmamıştır.

Tavsiye İçerik

https://wikikultur.com/2020/11/29/steam-odulleri-2020/Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.