Havacılık ve Uzay Mühendisliği

Havacılık ve Uzay Mühendisliği

Uçan makineler tasarlamak ve inşa etmekle ilgileniyorsanız, bu kariyer sizin için doğru bir seçim olabilir!

Bir uzay ve havacılık mühendisi; uçak, uzay aracı, uydu ve füze üretimini tasarlar, test eder ve yönetir. Ayrıca tasarıma göre düzgün çalıştıklarından emin olmak için prototipleri test eder ve uzay araştırmaları, havacılık ve savunma sistemlerinde kullanılacak yeni teknolojiler geliştirirler.

Havacılık ve uzay mühendisleri, füzeler ve roketler, askeri savaş jetleri, uzay aracı, helikopterler veya ticari uçaklar gibi belirli bir havacılık ürünü türünde uzmanlaşabilirler. Veya enstrümantasyon ve iletişim, navigasyon ve kontrol, yapısal tasarım, rehberlik veya üretim yöntemleri gibi belirli alanlarda uzmanlaşmayı seçebilirler.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Nedir?

Havacılık ve Uzay Mühendisliği, uzay, uçak, füze ve silah sistemlerinin tasarımı, üretimi ve bakımı için beceri ve bilgi sağlayan bir Mühendislik dalıdır. Havacılık ve Uzay Mühendisliği’nin büyük bir kısmı, bilgisayar uygulaması, yapılar, matematik, fizik, taslak hazırlama, elektrik, robotik, havacılık vb. Gibi çok çeşitli konuları kapsayan Makine Mühendisliğinden oluşur. .

Havacılık ve Uzay Mühendisliği, öğrenciler arasında nişini oymuş mühendisliğin en zor dalları arasında sayılmaktadır. Ancak, bu kurs tamamlandığında kariyerinize yeni zirvelere götürerek ‘kanatlar’ verir.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği İçin Gerekli Beceriler

Havacılık ve Uzay Mühendisliği, matematiksel, hesaplama ve gözlem becerilerinde genel mükemmellik gerektiren son derece uzmanlaşmış bir teknolojik alandır. Bu alandaki araştırmaların tamamlanması yıllar alır, bu nedenle dayanıklılık ve sebat önemlidir. Başarılı bir Havacılık ve Uzay Mühendisi olmak için ihtiyaç duyacağınız bazı temel nitelikler / beceriler:

 • Bilim alanında mükemmel akademik geçmiş
 • Ürün tasarımında yaratıcılık ve yenilikçilik
 • Baskı altında ve uzun saatler çalışabilme
 • Fiziksel dayanıklılık
 • Güçlü analitik ve matematiksel beceriler
 • Meraklı Olma
 • Bilimsel zeka
 • Bir takımda çalışabilme ve bir takıma liderlik edebilme

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Tarihi

17 Aralık 1903  günü yaygın havacılık tarihinin en ünlü gün olarak kabul edilir. Bu Wilbur ve Orville Wright’ın Kuzey Carolina’daki Kitty Hawk’ta ilk uçağın icadı olarak tarihe geçecek dört kısa uçuşun başarıyla gerçekleştirdiği gündür.

Wright’ın uçuşundan yirmi yıl sonra Edward Dawson, İngiltere’de otomotiv motorlarını yeniden inşa eden bir işletme açtı. Kasabanın karşısında, tesadüfen, Fred Shanahan da motorların yeniden inşasında uzmanlaşmış bir şirket açtı. Bunun havacılık sektörü ile uzun vadeli bir aşk ilişkisi haline gelmenin başlangıcı olduğunu ise henüz bilmiyorlardı.

1944’e kadar – Fred ve Edward, Dawson Shanahan’ı oluşturmak için güçlerini birleştirdiler. İkinci Dünya Savaşının vuku bulmuş olması nedeniyle uçaklar seri üretimdeydi. Bu noktada, Dawson Shanahan ikilisi otomobil motorlarını tamir etmenin ötesine geçti ve AVRO Lancaster ve savaşta kullanılan diğer bombardıman uçakları için büyük miktarda parça üretmeye başladı.

O zamandan beri havacılık ve uzay sektörü önemli bir değişim ve gelişme gördü. Ticari havayolları İkinci Dünya Savaşı’ndan önce uçarken, sonraki yarım yüzyılda yeni teknolojinin geliştirilmesi, 1970’lerin ortalarında ABD’deki havacılık ve uzay pazarının serbestleşmesi ile birleştiğinde, ticari uçuşlarda bir patlamaya yol açtı.

Yeni havayolu taşıyıcıları, artan rekabet nedeniyle müşterilere her zamankinden daha düşük fiyatlarla yeni güzergahlar sunarak pazara koştu. Bununla birlikte, teknolojik ilerleme  hızlı bir şekilde gerçekleşti, sektörü sonsuza dek değiştirdi ve şimdi havacılık ve uzay mühendisliği sektörünü oluşturdu.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ne İş Yapar?

Uzay Mühendisleri uzay aracı, uçak, füze ve silah sistemleri tasarlar. Ayrıca, her zaman düzgün çalıştıklarından emin olmak için  montaj, bakım ve onarımdan da sorumludurlar. Bazıları hava yönlendirme sistemleri, yönlendirme kontrol sistemleri  gibi diğer önemli ekipmanlarda uzmanlaşmıştır.

Bir Havacılık ve Uzay Mühendisinin görevleri şunlardır:

 • Uzay aracı, havacılık ve savunma sistemlerinde kullanılmak üzere yeni teknolojiler geliştirmek
 • Uçak ve havacılık ürünlerinin tasarımı, montajı ve testi
 • Ekipmandaki olası hasarı veya arızayı inceleyip  nedenini bulmak ve buna bir çözüm sunmak
 • Gerçekleştirilmesi önerilen yeni projelerin maliyet ve fizibilitesinin değerlendirilmesi
 • Tasarım yöntemleri, kalite standartları, teslimat sonrası sürdürme ve tamamlanma tarihleri ​​için kalite standardı kabul kriterlerinin belirlenmesi
 • Projenin veya ürünün mühendislik prensiplerini, güvenlik normlarını, müşteri gereksinimlerini ve çevresel zorlukları karşıladığını değerlendirmek
 • Tasarım ekibi ile koordineli olarak uçak ve tek tek parça üretimi.
 • Havacılık ve Uzay Mühendisleri, otomasyon ve rehberlik, aerodinamik veya diğer sistemler için yazılım mühendisliği, yapı mühendisliği, makine mühendisliği, elektrik ve elektronik mühendisliği gibi özel çalışma alanlarını üstlenirler.

Havacılık ve Uzay Mühendisi Nerelerde Çalışır?

Havacılık ve uzay mühendisleri, ulusal savunma için uçak, uzay aracı, füze veya sistem tasarladıkları veya ürettikleri ofislerde, laboratuvarlarda veya üretim ortamlarında çalışırlar. Üretim, analiz ve tasarım ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerine katılabilecekleri özel şirketler veya hükümet için çalışırlar.

Tipik işverenler şu şekilde özetlenebilir:
– Havacılık ve uzay motoru şirketleri
– Havayolu işletmecileri
– Araştırma ve geliştirme kuruluşları
– Sözleşme ajansları
– Danışmanlıklar
– Kamu Hizmeti
– Silahlı kuvvetler
– Savunma Bakanlığı gibi devlet kurumları
– Üniversiteler

Havacılık ve uzay mühendisleri genellikle ofis ortamlarında, bilgisayarlarla ve sofistike yazılım programlarıyla çalışarak tasarım öğelerine yardımcı olmak için oldukça fazla zaman harcarlar. Bu yazılım programları sanal modeller oluşturur. Üretim süreci başlamadan önce test simülasyonlarını çalıştırmak ve değerlendirmeler yapmak gibi işlemler havacılık mühendisi görevlerindendir.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Maaşları

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Nedir? – muhendisesor.org

Havacılık ve Uzay mühendisleri özel ve devlet kurumlarında çalışabilir. Havacılık ve Uzay mühendisliği maaşları tecrübe, donanım ve çalışılan alana veya firmaya göre değişiklik gösterir.

 • Yeni mezun bir Havacılık ve Uzay mühendisi: 3750TL – 5000 TL
 • Alanında 2 yıllık tecrübeye sahip olan bir Havacılık ve Uzay mühendisi: 4500TL – 6500 TL
 • Alanında 5+ yıllık tecrübeye sahip bir Havacılık ve Uzay mühendisi: 6000TL – 10.000 TL

Havacılık ve Uzay Mühendisliği hakkında merak ettiğiniz bir şey mi var? Hemen bir soru sorun

Görsel Kaynakları İçin Tıklayınız.

Meslek Tanıtım kategorisindeki içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

 


WİKİKÜLTÜR

WİKİKÜLTÜR

2019 Haziran ayında Paylaşmaya Değer Bilgiler! mottosuyla faaliyetlerine başlayan “wikikultur.com”, kendisine koymuş olduğu büyük hedefler doğrultusunda ilerleyen bir kültür/sanat platformudur.
https://wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.