Hayat Bilgisi: Hayat Bilgisi Oyuncuları | Şans Tanımamız Gereken Türk Dizisi #4

Hayat Bilgisi: Hayat Bilgisi Oyuncuları | Şans Tanımamız Gereken Türk Dizisi #3

Bu hafta listede Hayat Bilgisi var.

Şans Tanımamız Gerekenler listesinde bir önceki Türk dizimiz Yeditepe İstanbul‘du. Biliyorsunuz ki daha önce Şans Tanımamız Gereken sanatçılar listemizin son yazısında İsmail YK yer almıştı. Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin geçen yazısında ise Can Yücel yer alıyor.

Henüz dizilerin ekranlarda 2 saat kadar uzun bir süre olmadığı zamanlarda birçok yerli ve kaliteli dizi uzun süreler televizyon yayınlarında kalmayı başarmışlardı. Bir dizinin bitmesinin nedeni hikâyesinin bitmesi, en çok özlediğim zamanlardır. Belki eski yerli dizileri özlemek o zamanları şimdiye yeniden getirmeyecek ama yeni bir dizi senaryosu yaratmak için örnek alınması gerektiği açık.

Yazıyı yazarken aralara sıkıştırdığımız alıntılar dizilerde söylenmiş ve yazarımız için yüklü anlamlar ifade eden sözler olmuştur. Umarız bu alıntılar dizimize renk katabilir. İlk haftamızın yerli dizisi Hayat Bilgisi’nin bol bol alıntılarla dolu olduğu ve neden izlenilmesi gerektiğini düşündüğümüz bu yazıyı isterseniz gelin birlikte okuyalım.

Hayat Bilgisi Dizisi Hakkında

Hayat Bilgisi dizisi Gani Müjde tarafından yaratılan, Afet Güçverir adındaki idealist bir öğretmenin birçok okuldan tayin adı altında sürülerek son durağı İstanbul Üsküdar’da bulunan Rıdvan Kanat Lisesine gelmesiyle başlar. Yönetmenliğini Tarkan Karlıdağ’ın, görüntü yönetmenliğini Metin Erdoğdu’nun yaptığı, senaryosunu ise Gani Müjde’nin yazdığı dizi genel olarak Afet Güçverir’in eğitime katkıları ve onun öğrencileri ya da diğer insanlarla olan iletişimi hakkında geçiyor. Afet Güçverir’in geçmediği yerlerde ise dizi bize ismi gibi hayattan bilgiler veriyor.

Toplamda 4 sezon ve 137 bölümden oluşan dizi, günlük yaşamdaki insanlara da atıfta bulunarak, o yılların gerek öğretmen maaşı gerekse o zamanların sorunlarıyla ilgili de yazılmış özgün senaryosuna sahip. 13 Şubat 2003 yılından itibaren yayın hayatına başlayan dizi 19 bölüm sonra 19 Haziran 2003 tarihinde ilk sezon finalini yapmıştır. İlk sezon Kanal D adlı televizyon kanalında yayımladıktan sonra 19 Eylül 2003 tarihinden 16 Haziran 2006 tarihine kadar 3 sezon boyunca Show Tv adlı televizyon kanalında yayımlanmıştır.

Dizinin yayınlandığı zamanlarda liselerde okuma süresi 3 seneydi ve notlar günümüzdeki gibi 45-60-80-100 gibi sayılardan değil 5’e kadar olan rakamlar üzerinden veriliyordu. Yine karnelerde elle yazılıyordu. Lisede kalmak, kurtarma yazılıları, tahtaya çıkıp sözlü olmak gibi durumlar söz konusuydu.

Hayat Bilgisi: Hayat Bilgisi Oyuncuları | Şans Tanımamız Gereken Türk Dizisi #3
Hayat Bilgisi: Hayat Bilgisi Oyuncuları | Şans Tanımamız Gereken Türk Dizisi #4

Bir sezon boyunca her bölümün başında Afet Güçverir hakkında dizi başlamadan önce şu bilgiler aktarılıyor;

Adı Afet’tir. Aslında her gittiği okulda öğrencilerinin taktığı isimle “Doğal Afet”. Eğitimci bir ailenin eğitimci kızı olarak yetişmiştir. Ailesini trafik kazasında kaybedince küçük kardeşi Kerem’in sorumluluğunu almak da Afet öğretmene düşmüştür. Anadolu’nun her köşesini gezmişlerdir, kardeşi Keremle. Afet öğretmenin her gittiği yerde onunla evlenmek isteyen talipleri olmuştur. Fakat onun kalbi kardeşine tokat attığı için affetmediği Tekin öğretmendedir. Öğrettikçe öğrenmiştir, ezberci olmak yerine yaratıcı eğitimi tercih etmiştir. Sivri dilinden ve inandığı değerlerden dolayı her gittiği okulda sürgün edilmiştir. Son gittiği okul ise Rıdvan Kanat Lisesi olmuştur.

Rıdvan Kanat Lisesinin müdürü olan Amil Sağlam, okulun hademesi olan Mennan üzerinden de onu kandırarak para kazanır. Aynı zamanda da okulun “döner sermaye” adını verdiği, okul için topladığını ima ettiği paraları cebine indirir. Bu girişiminde Afet Güçverir okula geldikten sonra pek başarılı olamaz. Başarılı olduğu zamanlarda ise okulun matematik öğretmeni olan Sevda hanıma aşık olduğu için paralar hep ona gitmiştir.

Genel olarak Afet öğretmenin okumaya ve okutmaya verdiği önemi öğrencileri üzerinden verdiği mesajlarla görebiliyoruz. Bazen de Afet öğretmenimizin yetiştirdiği öğrencilerinin ilerleyen bölümlerde karşımıza çıkmasıyla onun eğitime hayatını adamış bir öğretmen olduğunu anlayabiliyoruz. Dizide şiirlerden ve şairlerden bahsedildiği gibi tarihte önemli yere sahip ama adı duyulmamış insanlardan da bahsediliyor. Bir dönemin ünlü isimleri diziye konuk olmuştur.

Bunlar ise Candan Erçetin, Ayşe Özgün, İbrahim Tatlıses, Özgü Namal, Müjdat Gezen, Erman Toroğlu, Serap Ezgü, Kenan Doğulu, Gece Yolcuları, Rıza Çalımbay, Ali Cağaloğlu, Yakup Yavru, Nevzat Çiftçi, Mustafa Üstündağ ve Erol Evgin gibi isimler olmuştur. (Adını unuttuğumuz ve konuk olan ünlüler var ise lütfen yorumlarda belirtiniz.)

Hayat Bilgisi Oyuncuları

Hayat Bilgisi 1. Sezon Oyuncuları

Perran Kutman – Afet Güçverir: Kendisi ezberci eğitim yerine, yaratıcı eğitimden yana Tarih öğretmenidir. Genç yaştayken annesi ve babası trafik kazasında hayatını kaybedince kardeşi Kerem’in de sorumluluğunu üstlenmiştir. Kerem’den dolayı ne aşık olabildiğini ne de hayatını yaşayabildiğini dizide birçok kez söylediğini görüyoruz. Bir öğrencisi ona ‘hocam’ dediği anda sinirlenir ve ‘hoca camide’ sözüyle dizi boyunca kalplerimizde önemli bir yere sahip olmuştur.

Tarık Papuççuoğlu – Amil Sağlam: Rıdvan Kanat Lisesinde müdür. Aynı zamanda 3 eski eşine nafaka ödemesine rağmen yeniden aşık olabilmiştir ve Matematik öğretmeni Sevda hanımın peşinde koşmaktadır.

Hakan Altıner – Metin Şahiner: Pilottur. Afet öğretmenin ev sahibi ve kapı komşusudur. Bir süre sonra hayatındaki boşluğu tamamlayan insanın Afet öğretmen olacağına inandığı için ondan hoşlandığını söylemiştir.

Atilla Olgaç – Hidayet Hoca: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenidir. Öğretmenlikten arta kalan zamanlarda öğretmen maaşı yetmediği için çalışmaktadır. Cumhur hoca ile sık sık zıtlaşıyorlardır.

Ulvi Alacakaptan – Cumhur Hoca: Edebiyat öğretmenidir. O da geçimini sağlamak için CD satmıştır. Sosyalist olduğundan dolayı çoğu zaman dindar olan Hidayet hoca ile zıtlaşmışlardır.

Erdal Türkmen – Mennan: Okulun hademesidir. Müdür Amil Bey’e her zaman amirim diye hitap eder. Amil Bey ‘keçi’ diye seslendiğinde kapıyı açar ve içeri girer. Amil Bey’in okulun döner sermayesi adına diyerek cebine girecek paralar için yaptığı her plan suya düştüğünde sorumlusu Mennan olur. Ayrıca Ayşe Özgün hayranıdır.

Belma Canciğer Müjde – Sevda Öğretmen: Okulun matematik öğretmenidir. Amil Bey’i peşinde koşturur ve genel olarak işine yarayıp yaramayan her şeyi aldırır. Her konuşmasında ‘artı’ kelimesini kullanır.

Nükhet Akkaya – Kadriye Öğretmen: Okulun coğrafya öğretmenidir. Tütsü hastasıdır. O da diğer öğretmenler gibi ek iş yaparak para kazanmaya çalışır. Genel olarak sessiz sakin bir öğretmendir.

Akrep Nalan – Fidan Öğretmen: Okulun beden eğitimi öğretmenidir. Erkek öğretmenlerle fikri uyuşan birisi değildir. Feministtir ve erkek öğrencilere beden eğitimi derslerinde katı davranışlar sergiler.

Kerem Kupacı – Keramettin Güçverir: Afet öğretmenin kardeşidir. O da ablasıyla beraber Türkiye’nin dört bir yanına gitmiştir. Lakabı Pikaçu’dur.

Serhan Arslan – Kopil Ali: Sınıfın en komik öğrencilerinden birisidir. Kısa boyu çoğu zaman dalga konusu olmuştur. Sınavlarda kopya için akıl üreten kişidir. Ancak Afet öğretmene karşı başarılı olamamıştır. Ailesi Fransa’da işçi olarak çalıştığı için Babaannesiyle kaldığı bilinmektedir.

Paşhan Yılmazel – Ortega Sedat: Sıkı bir Fenerbahçe taraftarıdır ve futbolu çok sever. Yetenekli olduğu için futbol takımlarından okulu bırakması karşılığında teklif gelse de Afet öğretmen sayesinde okulda kalmıştır. Hayali Fenerbahçe futbol takımında top koşturmaktır. Gamze’ye aşıktır.

Ümit Erdim – Var mısın Arif: Tombul olduğu gibi sınıfın en güçlüsü olarak da kabul edilir. Fakat bana göre Beton Ayşe’den sonra en güçlü olabilir. Arkadaşlarının gazına gelerek iddiaya girer. Kazandıkları iddialar daha fazla olsa da kritik iddiaları kaybettiği olmuştur. Dünya Rekorlar Kitabını okumayı çok sever.

Hayfa Safi Tulun – Beton Ayşe: Sınıfın en güçlüsü diyebiliriz. Erkek Fatma tabiri onun için doğru bir tanımlama olur. Arkadaşları arasında kendisine Ayşe diye seslendiklerinde kızar, kız gibi olduğunu söyler. Kiremit kırmayı çok sever. Aynı anda birden fazla kiremit kırabiliyor.

Yıldız Asyalı – Rüya Şahiner: Anne babası ayrıdır ve babasıyla kalıyor. Annesi evi terk ettiği için liseyi yarıda bırakmıştır. Afet öğretmenin kapı komşusudur ve Kerem’i seviyordur.

İpek Erdem – Barbie Gamze: Zengin bir aileden gelmektedir. Devlet okulunda okuduğu için erkek arkadaşlarıyla çok anlaşamaz. Gelir farkında yüzünden olsa gerek kendini sınıftaki diğerlerinden üstün gördüğü durumlar olabilir. Sedat’a aşıktır. Yeliz ile çok yakın arkadaştır.

Gökçe Bahadır – Törpü Yeliz: Gamze ile çok yakın arkadaştır. Kopil etrafında “öpim mi bi kere” diye dolaşsa da hiçbir zaman kendisini ona öptürmez. Ayrıca dedikoduyu çok sever.

Kaan Yılmaz – Süzme Şenay: Sınıfın en safıdır. Arkadaşları bugün teneffüs yok derse inanır. Arkadaşları ona ne derse ona inanan birisidir.

Çisli Oral – Kikirik Biricik: “Afet hoca geliyor, Afet hoca geliyor” diye her Tarih dersinden önce sınıfa girer. Platonik olarak Kerem’e aşıktır. Fakat hiçbir zaman bunu Kerem’e söylememiştir.

Enes Büyükşener – Harry Potter: Harry Potter’a benzediği için ona bu lakap takılmıştır. Ayrıca sihirbazlık ve büyü gibi şeylerle uğraşır. Şans eseri birkaç şeyi başarılı olmuştur.

Ali Yaylı – Kaşarlı: Kantinde tostların içine az kaşar koyduğu için adı kaşarlıya çıkmıştır. Kantinin sahibidir. Sürekli olarak kardeşiyle yarış hâlindedir.

Fatih Altın – Bülbül: Kantinin diğer sahibidir. İsminin tersine kendisi kekemedir. O da sürekli olarak kardeşiyle yarış hâlindedir.

Selim Gürata – Ömer: Gamze’nin babasıdır.

Kerem, Sedat, Arif ve Ali çok yakın arkadaşlardır ve mahşerin dört atlısı gibi dolanırlar. Birbirleriyle tartışırlar, kavga ederler ama araları çok uzun süreli küs kalmaz. Kerem ve Sedat aynı kıza yani Gamze’yi sevmişlerdir. Bu farklı zamanlarda olsa da aralarında bu durumdan doğan kavgalar olmuştur.

Sınavlar için türlü kopyalar çekmeye çalışmışlardır. Fakat Afet Güçverir’i geçememişlerdir. Afet öğretmen ise öğrencilerini en doğru şekilde eğitebilmek için çalışmıştır. Spoiler vermemek için dizinin ilk sezonunda geçen olayları çok anlatmak istemedik. Muhteşem bir sezon finali ve yeni sezon başlangıcı ile diziye devam etmemiz gerektiğini anlayabiliriz.

Hayat Bilgisi: Hayat Bilgisi Oyuncuları | Şans Tanımamız Gereken Türk Dizisi #3
Hayat Bilgisi: Hayat Bilgisi Oyuncuları | Şans Tanımamız Gereken Türk Dizisi #4

Hayat Bilgisi 2. Sezon Oyuncuları

Afet Güçverir – Perran Kutman

Amil Sağlam – Tarık Papuççuoğlu

Metin Şahiner – Hakan Altıner

Hidayet Hoca – Atilla Olgaç 

Cumhur Hoca – Ulvi Alacakaptan

Mennan – Erdal Türkmen

Sevda Öğretmen – Belma Canciğer Müjde: Amil Bey ile evlenmiştir.

Kadriye Öğretmen – Nükhet Akkaya

Fidan Öğretmen – Akrep Nalan

Keramettin Güçverir – Kerem Kupacı

Kopil Ali – Serhan Arslan

Ortega Sedat – Paşhan Yılmazel 

Var mısın Arif – Ümit Erdim

Beton Ayşe – Hayfa Safi Tulun

Rüya Şahiner – Yıldız Asyalı: Rüya’da her sabah Afet öğretmen ve Kerem ile okula gitmeye başlar.

Barbie Gamze – İpek Erdem 

Törpü Yeliz – Gökçe Bahadır

Süzme Şenay – Kaan Yılmaz

Kikirik Biricik – Çisil Oral 

Harry Potter – Enes Büyükşener

Bülbül – Fatih Altın

Ömer – Selim Gürata

Babaanne – Ortans Kıvanç: Kopil’in babaannesidir.

Bahar Öğretmen – Ayça Abana: Okulun Rehber öğretmenidir. Öğrencilerin içinde bulunduğu durumlara farklı bir pencereden bakar. Psikolojik olarak öğrencilerinin yanında olur.

Tekin Şahiner – Rutkay Aziz: Metin’in abisidir. Fizik öğretmenidir. Afet Güçverir’in eski sevdiğidir. O da Afet öğretmeni sevmiştir.

Ruhperi Şahiner – Ceren Soylu: Biraz kaçık bir kadındır. Metin’in eşidir. Çilekli pilav ya da kıymalı kek gibi garip tarifler yapar.

Ruhi – Ceyhun Yılmaz: Ruhperi’nin kardeşidir. En az onun kadar delidir. Sürekli olarak şu soruları sorar: 1-) Merak edilen soru, 2-) Eğer ile başlayan soru 3-) “Bu bir çelişki midir?” soruları der ve ekler; bu üçünü istiyorum.

Pakize Hanım – Pakize Suda: Sevda öğretmenin annesidir. Kızını Amil Bey’e verirken birçok hediye ister. Daha sonra Cemal hoca ve Cumhur hoca; Pakize hanımın etrafında dört dönmüşlerdir.

Körpenaz – Neslihan Acar: Mennan’ın köyden akrabasıdır. Bülbül ve Mennan onun kalbini almak için çeşitli numaralar yapar. Körpenaz daha sonra Bülbül ile evlenmiştir.

Laz Cemal Hoca – Alay Cihan: Okulun müzik öğretmenidir. Sürekli kemençe çalar. Cumhur hoca ile zıtlaşan bir diğer öğretmendir.

Ali Yaylı – Kaşarlı: Okul açıldığında Amerika’ya gitmiştir.

İnci Pars – Rahmeli: Okula Kıbrıs’tan gelmiştir. Kopil Ali sürekli etrafında “Rahmeli Rahmeli, Cilveli Rahmeli” diye dolaşır.

Didem – Yeliz Doğramacılar: Amil Bey’in yeğenidir ve babası tarafından Almanya’daki okuldan Türk adetlerini ve kültürlerini öğrenmiyor diye zorla Rıdvan Kanat Lisesine getirilmiştir. Bir zaman Almanya’ya daha hızlı dönebilmek için türlü oyunlar denemiştir.

Sedat’ın Babası – Ercan Yazgan: Sedat’ın babası rolündedir.

Ruhperi sürekli olarak Afet Güçverir ile eşi Metin arasında bir şeyler olduğunu düşündüğü için Afet hanım ile uğraşır. Ruhi ise Metin’in kızı Rüya’ya sarkar ve Kerem’i kıskandırır. Okulda her şey bilindiği gibidir, öğrenciler kopya çekmeye çalışır ve Afet öğretmen yine izin vermez.

Öğrencilerin kendi aralarında aşk yaşadığı kısımlar vardır. Diziye kısa süreliğine kaçak bir şairin oğlu olarak katılan Mehmet karakteri Törpü Yeliz ile sevgili olmuştur. Yunanistan gezisi gibi gezilerle de diziye renk katılmıştır.

Hayat Bilgisi: Hayat Bilgisi Oyuncuları | Şans Tanımamız Gereken Türk Dizisi #3
Hayat Bilgisi: Hayat Bilgisi Oyuncuları | Şans Tanımamız Gereken Türk Dizisi #4

Hayat Bilgisi 3. Sezon Oyuncuları

Perran Kutman – Afet Güçverir

Tarık Papuççuoğlu – Amil Sağlam

Hakan Altıner – Metin Şahiner 

Atilla Olgaç – Hidayet Hoca

Ulvi Alacakaptan – Cumhur Hoca 

Erdal Türkmen – Mennan

Belma Canciğer Müjde – Sevda Öğretmen

Nükhet Akkaya – Kadriye Öğretmen: Tayini çıktığı için diziden ayrılmıştır.

Akrep Nalan – Fidan Öğretmen: Tayini çıktığı için diziden ayrılmıştır.

Kerem Kupacı – Keramettin Güçverir

Serhan Arslan – Kopil Ali

Paşhan Yılmazel – Ortega Sedat

Ümit Erdim – Var mısın Arif

Hayfa Safi Tulun – Beton Ayşe

Yıldız Asyalı – Rüya Şahiner: Deniz Harp Akademisi’ni kazanmıştır. Ancak yapmak istediği meslek başka bir bölüm olduğu için daha sonra konservatuar sınavına girmek için okulu bırakmıştır.

İpek Erdem – Barbie Gamze

Gökçe Bahadır – Törpü Yeliz

Kaan Yılmaz – Süzme Şenay

Çisil Oral – Kikirik Biricik

Ömer – Selim Gürata

Sedat’ın Babası – Ercan Yazgan

Panzer Emin Hoca – Altan Gördüm: Öğrenciler ile arasında farklı bir iletişimi vardır. Onların isimlerini aklında tutmak yerine numaralarıyla seslenir. Arka perdede onun da farklı bir hayat hikâyesi mevcuttur. Zamanla taşlaşmış olarak gördüğümüz kalbi Afet öğretmen sayesinde yumuşayacaktır.

Babaanne – Ortans Kıvanç: Dizide vefat ederek diziden ayrılmıştır.

Bahar Öğretmen – Ayça Abana: Okulun Rehber öğretmenidir. Öğrencilerin içinde bulunduğu durumlara farklı bir pencereden bakar. Psikolojik olarak öğrencilerinin yanında olur.

Tekin Şahiner – Rutkay Aziz: Metin’in abisidir. Fizik öğretmenidir. Afet Güçverir’in eski sevdiğidir. O da Afet öğretmeni sevmiştir.

Ruhperi Şahiner – Ceren Soylu: Biraz kaçık bir kadındır. Metin’in eşidir. Çilekli pilav ya da kıymalı kek gibi garip tarifler yapar.

Ceyhun Yılmaz – Ruhi: Ruhperi’nin kardeşidir. En az onun kadar delidir. Sürekli olarak şu soruları sorar: 1-) Merak edilen soru, 2-) Eğer ile başlayan soru 3-) “Bu bir çelişki midir?” soruları der ve ekler; bu üçünü istiyorum.

Ali Yaylı – Kaşarlı: Kantinin ihalesini Amil Bey’e kaptırınca Körpenaz ile başka bir yere taşınmış ve diziden ayrılmıştır.

İnci Pars – Rahmeli: 11B sınıfına yeni gelenlerin arasındaki öğrencilerdendir. Kopil Ali ile sevgilidir.

Apaçi Melek – İrem Erkaya: 11B sınıfına yeni gelenlerden birisidir. İnsan hakları konusunda bilinçli, aktivist ve çevreci bir kızdır. Eylemden eyleme koşar ve Arif ile sevgilidir.

Atılgan – Hakan Çeliker: Törpü Yeliz ile sevgilidir. Yarım yenmiş gofrete kadar birçok ürünü yanında taşıdığı çantasından çıkartıp ucuza satmaya çalışır. 11B sınıfına yeni gelenlerin arasındadır.

Berk – Erman Burmalı: Gamze’nin sevgilisidir.

Özge – Merve Sevi: Berk’in kardeşidir ve Sedat’a aşıktır.

Sivilce – Onur Özcan: Ergen Oral karakterini canlandıran bu oyuncu dizide 11B sınıfına yeni gelen öğrencilerden birisidir.

Hazal – Aslı Enver: Mafyacılık ile uğraşan babası yüzünden okula her zaman korumalarla gelir. Kerem ona aşık olduktan sonra onu durdurabilen tek şey bir kurşun olacaktır.

Kiraz – Seval İşgören: 11B sınıfının yeni öğrencilerindendir. Fal ve tarot gibi şeyleri çok sever. Astrolojiyi iyi takip eder.

O zamanlar lise 3 yıl olmasına rağmen bazı öğrenciler sınıfta kaldığı için 11. sınıfı tekrar etmişlerdir.  Bu sırada da yeni öğrenciler 11B sınıfına gelince eskiler ve yeniler adlı iki grup olmuştur. Bu iki grup sürekli kavga etmişler ve Afet öğretmen bile iki grubun arasını iyi etmek için çabalarıyla yeterli olamadığı zamanlar olmuştur.

Okula yeni gelen Emin öğretmen ve Afet öğretmen arasında eğitimin farklı şekillerde verilmesi hakkında sorunlar yaşandığını görüyoruz. “Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır.” atasözünden de öğretmenlerin farklı eğitim verdiğini ve senaristlerin bunu güzelce ifade etmesiyle anlıyoruz.

Hayat Bilgisi: Hayat Bilgisi Oyuncuları | Şans Tanımamız Gereken Türk Dizisi #4
Hayat Bilgisi: Hayat Bilgisi Oyuncuları | Şans Tanımamız Gereken Türk Dizisi #4

Hayat Bilgisi 4. Sezon Oyuncuları

Perran Kutman – Afet Güçverir

Tarık Papuççuoğlu – Amil Sağlam

Hakan Altıner – Metin Şahiner

Atilla Olgaç – Hidayet Hoca

Ulvi Alacakaptan – Cumhur Hoca

Belma Canciğer Müjde – Sevda Öğretmen

Kerem Kupacı – Keramettin Güçverir

Serhan Arslan – Kopil Ali

Paşhan Yılmazel – Ortega Sedat

Ümit Erdim – Var mısın Arif

İpek Erdem – Barbie Gamze

Selim Gürata – Ömer

Ercan Yazgan – Sedat’ın Babası

Altan Gördüm – Panzer Emin Hoca

Ayça Abana – Bahar Öğretmen

Ceren Soylu – Ruhperi Şahiner

Ceyhun Yılmaz – Ruhi: Askerden kaçıp kaçıp gelir. Askerlik bitince de okulun güvenlikçisi olarak çalışır.

İrem Erkaya – Apaçi Melek

Erman Burmalı – Berk

Aslı Enver – Hazal

Iraz Yöntem – Çiçek: Gamze’nin üniversiteden arkadaşıdır.

Hilmi Erdem – Manyak Erol: Biraz manyak bir öğretmendir. Zehra öğretmen ile evlidir. Sürekli iyi bir çift olduklarından bahseder. Ancak kavgaları da eksik olmaz.

Eda Gültekin – Zehra Öğretmen: Erol öğretmen ile evlidirler.

Mahir İpek – Yüzbaşı Ertuğrul: Subaydır. Bahar öğretmen ile aşk yaşarlar. Okulda Milli Savunma derslerine girer.

Durul Bazan – Bulgar Ramadan: Mennan’ın yerine gelen yeni kantincidir. Onun da kafası Amil Bey gibi çalışır.

Oğuzhan Yıldız – Teflon Ercüment: Sınıfta birisi sınav için kopyaya bir çare arıyorsa ilk onun adı akla gelir.

İlay Windus – Mehmet: Annesi ile babası ayrıdır. Babasında kalır. İçten içe annesini özlese de kardeşine belli etmemek için hep babasının tarafında olur. Demet’in kardeşidir.

Pelin Öztekin – Demet: Annesi ile babası ayrıdır. Annesinde kalır. İçten içe babasını özlese de kardeşine belli etmemek için hep annesinin tarafında olur. Mehmet’in kardeşidir.

Cavit Çetin Güner – Cavit: Ercüment ile yakın arkadaşlardır. Melike ile sevgilidirler.

Erkan Pekbay – Siber Selim: Bilgisayardan anlayan bir öğrencidir.

Elif Burgaz – Melisa: Okula sonradan gelen zengin öğrencilerdendir. Piyano çalmayı çok sevse de babası izin vermez. Kerem ile sevgili olmuşlardır.

Zeynep Doruk – Aslı: Sesi güzel olan bir öğrencidir. Okulda yapılan ses yarışmasında ve daha sonra liseler arası yapılan yarışmada birinci olmuştur. Şeref Ali’nin kendisinden hoşlandığını bilmesine rağmen ilgisini kullanır.

Sinan Çalışkanoğlu – Atacan: “Parayı neyse vereyim…” diyen ve okula sonradan gelen zengin öğrencilerden birisidir.

Çağkan Çulha – Arda: Okula gelen bir başka öğrencidir. Ailesinin onu evlatlık aldığını ve gerçek annesini daha sonra öğrenecektir.

İlker Kalay – Şeref Ali: Köyden gelmiş bir öğrencidir. Sınıf arkadaşı Aslı’nın kaldığı dairede ailesiyle birlikte kapıcılık yapmaktadır.

Duygu Şen – Fıskiye: Duygusal bir öğrencidir.

Neşe Sayles – Leyla: Sınıfın yabancı öğrencisidir. Ruhi ile sevgilidirler.

Ebru Ertan – Uçankuş: Son dakika dedikoduları anlatan ve kovalayan bir öğrencidir.

Serap Üsküplü – Gülneşe: “Kaç kere 16 olacağız ki?” lafıyla akıllarımızda kalmıştır.

Letafet: Ruhperi’nin kukla arkadaşıdır.

Murat Serezli – Gökhan Bey: İş insanıdır. Hanako öğretmenin sevgilisidir.

Ayumi Takano – Hanako Öğretmen: Japon asıllı İngilizce öğretmenidir. Bir arkadaşının yerine tercümanlık yapmaya gittiğinde Gökhan Bey ona aşık olur. Emin öğretmene onun istediği bir konuda yardımcı olmak için sevgili rolü yapmıştır.

Okan Karacan – Bestele Behçet: Kendisine her söylenen kelimeden ya da cümleden bir şarkı söylemeye başlar.

Sarp Çölgeçen: Sınıftaki öğrencilerden birisidir.

Fırat Çöloğlu: Sınıftaki öğrencilerden birisidir.

Melike: Kopil Ali’nin çalışanı ve Cavit’in sevgilisidir. Okumak için çalışmak zorundadır.

Günay Karacaoğlu – Hediye: “Şekerden karınca yaratan yüce Rabbim” der. Okuma yazma bilmez. Fakat birkaç öğrencinin kendisine şaka yapmasından sonra Afet öğretmen tarafından görevlendirilirler ve okuma yazma öğretirler. Kendisi ev temizliği yaparken bir anda okul hademesi olur.

Hayat Bilgisi: Hayat Bilgisi Oyuncuları | Şans Tanımamız Gereken Türk Dizisi #4
Hayat Bilgisi: Hayat Bilgisi Oyuncuları | Şans Tanımamız Gereken Türk Dizisi #4

Artık son sezonda Emin öğretmen ve Afet öğretmenin aralarında daha çok sohbet geçmeye başlar. Kopil Ali üniversiteyi kazanamamıştır. Ancak ailesine Boğaziçi Üniversitesinde İşletme bölümünü kazandığını söyleyip para istemiştir ve gelen parayla kafe açmıştır.

Sedat ve Gamze İstanbul’a zorluklar çektikten sonra gelmiştir. Fakat Gamze’nin üniversite okumak istemesi ve Sedat’ın planlarının başka olması nedeniyle aralarında sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunlar Gamze’nin hamile olduğunu öğrenmesiyle rafa kalkar.

Sedat kayınpederini en sonunda dinlemiştir ve yanında çalışmaya başlamıştır. Kerem İstanbul Üniversitesi Hukuk Bölümünü kazanmıştır. Arif ise Açık Öğretimden bir bölümü okumaktadır. Karakterleri lisedeki ergenliklerinden ufak tefek kalmış ve olgunlaşmış şekilde büyümüştür.

Her şey ise Afet öğretmenin okula gelmesiyle başladığı gibi bir son ile bitecektir.

Hayat Bilgisi: Hayat Bilgisi Oyuncuları | Şans Tanımamız Gereken Türk Dizisi #4
Hayat Bilgisi: Hayat Bilgisi Oyuncuları | Şans Tanımamız Gereken Türk Dizisi #4

Hayat Bilgisi Dizisinden Bazı Ayrıntılar ve Alıntılar

Ayrıntılar

Hayat Bilgisi 76. Bölümde öğrencilerden birisi Nazım Hikmet’in “Vatan Haini” şiirini seslendirir. Ardından Afet Öğretmen şunları söyler;

Biliyor musunuz bu yeni Türk lirası ile ilgili basılan hatıra paralarının birinin üzerine Nazım Hikmet’in resmini basmaya layık görmüşler. Ama vatanını bu kadar seven bir ozanı Türk vatandaşlığına layık görmediler.

Nazım Hikmet’in o şiirinden bir kesit aşağıdadır;

Vatan çiftliklerinizse,
Kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan,
Vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan,
Vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,
Fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan,
Vatan tırnaklarıysa ağalarınızın,
Vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa,
Maaşlarınızsa, ödeneklerinizse vatan,
Vatan, Amerikan üsleri, Amerikan bombası, Amerikan donanması topuysa,
Vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan,
Ben vatan hainiyim!
Yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla:
Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.

109. bölümde Refet Angın, Afet öğretmenin mesleğini seçerken ki önemli öğretmenlerden birisidir. Bununla ilgili hikâye anlatılıyor.

Refet Angın’ın Mustafa Kemal Atatürk ile yolları birçok kez kesişmiştir. İlk karşılaşmasında, Atatürk’ün ilk okul yıllarında “Büyüyünce ne olacaksın çocuk?” sözüne, “Öğretmen” diye cevap vermiştir. İkinci karşılaşmalarında ise Öğretmen Okulu öğrencisidir ve Atatürk’e “Bakın sözümü tuttum Paşam. Öğretmen olacağım işte” der. Bunun üzerine Atatürk onun Gelibolu’daki küçük kız olduğunu hatırladıktan sonra bunu belirterek, ne öğretmeni olmak istediğini sormuştur. ‘Matematik’ cevabını alınca “Hayır tarih öğretmeni olacaksın. Çünkü nesillere tarihlerini öğretmek en önemli vazifedir” sözünü söyler. Bunun üzerine Refet Angın, tarih öğretmeni olmaya karar verir.

Afet öğretmen ise bu hikâyeden çok etkilenmiştir ve Tarih öğretmeni olmaya karar verirken bunu göz önünde bulundurur.

Hediye okuma yazma öğrendikten sonra “Dünyanın Bütün Çiçekleri” şiirini okuyor. O şiirden bir kesit aşağıdadır;

Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum,
En güzellerini saymadım çiçeklerin,
Çocukları, öğrencileri istiyorum.
Yalnız ve çileli hayatimin çiçeklerini,
Köy okullarında açan, gizli ve sessiz,
O bakımsız, ama kokusu essiz çiçek.
Kimse bilmeyecek, seni beni kimse bilmeyecek,
Seni beni yalnızlık örtecek, yalnızlık örtecek.

Alıntılar

Hepimiz yaşadıklarımıza dayanabilmek için biraz hayal kurup, bir parça kendimizi kandırabiliriz. Hayal etmek kötü bir şey değil ama asıl sorun hayalle gerçek iç içe geçince başlıyor.

Kazananlar neye sahip olduklarını düşünürler, kaybedenler nelere sahip olamadıklarını…

Hiç değişmemişsin. Bu da benim şansım. Kolay değil bir insanı bıraktığın gibi bulmak, herkese nasip olmuyor.

En yakın arkadaşını iki kere kırarsan bile seni terk eder gider. Ama aile öyle değildir işte. Ne yaparsan yap seni severler. Seni asla yarı yolda bırakmazlar. Kırsan da düşsen de yanındadırlar. Sen de buna güvenip kendini güçlü hissedersin.

Size hak veriyorum dalgalar. Neden her şeyi geriye, sahile atmak istediğinizi anlıyorum. Size ait olmak istemeyeni istememenizi anlıyorum.

Bu topraklarda bulunan her eski eser kamuya aittir, kamunun malıdır.

Herkes aşk acısı çeker. Mühim olan aşk acısı çekerken hayatı yaşamayı kaçırmamak. Çünkü o zaman elinde hiçbir şey kalmaz.

Bazen dudakların tamamlayamadığı cümleleri gözler tamamlar.

Birine mektup göndermek, hiç kıpırdamadan ona yüreğinizi göndermektir.

Gerçek dostlar yıldızlar gibidir. Karanlık çöktüğünde ilk onlar parlar.

Söz var gelir geçer, söz var deler geçer.

Şehirler yerlerinde dururlar ve gidenleri uğurlarlar ama onlar döndükleri zaman onları kucaklamasını da bilirler.

Bir insanı insan yapan verdiği sözler değil, yaptıklarıdır.

Gündüzlere bu kadar sıkışırsak, akşamları ne yapacağız?

Rıdvan Kanat Lisesi Gerçekten Var Mı?

Rıdvan Kanat Lisesi gerçek hayatta olmayan bir lisedir. Fakat bazı dizi severler bu ismin, Afet Güçverir karakterini canlandıran Perran Kutman’ın, Perran ‘Kanat’ soyadını da kullandığı için dizinin başrol oyuncusuna bir jest olarak, babası Rıdvan Kanat için kullanıldığını iddia ediyorlar.

 

Görsellerden bazıları hayatbilgisitv ve hayatbilgisiailesi hesaplarından alınmıştır.

Teknoloji kategorisindeki yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Bizi Instagram’dan takip etmek için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

Youtube kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

hayat bilgisi, hayat bilgisi oyuncuları, hayat bilgisi oyuncularının son halleri, hayat bilgisi oyuncuları birinci sezon, hayat bilgisi oyuncuları ikinci sezon, hayat bilgileri afet güçverir, hayat bilgisi oyuncuları üçüncü sezon, hayat bilgisi oyuncuları dördüncü sezon hepsini burada bulabilirsiniz.Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.