II.Philippos ve trajik Ölümü

II.Philippos Kimdir?

Makedonya Kralı II. Filip, Rahip Isokrates tarafından Helen birliğini sağlayacak kişi olarak görülüyordu. M.Ö. 359-336 arasında Makedon krallığını üstlendi. Tahta geçer geçmez ilk iş olarak ülkesini askeri, siyasi ve ekonomik anlamda güçlü bir konuma getirdi, profesyonel ordu kurdu ve mancınıklar geliştirdi.

Büyük İskender’in babası; II.Philippos ( II. Filip ) , M.Ö. 336 yazında muhafız birliğinden Pausanias adlı biri tarafından öldürüldü. Bu suikastın alt sebepleri aslında 7. evliliğinin siyasi uzantıları idi. Philippos, hükümdarlığının büyük bölümünü kraliçesi ve halefi İskenderin annesi Epirus’lu prenses Olimpia ile geçirmişti. Diğer evlilikleri sarayda konumunu tehdit etmeyen siyasi,diplomatik amaçlı birlikteliklerdi. Fakat 7. evliliği Kleopatra adında genç bir makedon kadındı. Ve soylu bir aileye mensuptu.

 

Antik yazarlar ona delice aşık olduğunu yazar, maalesef her sarayda olduğu gibi bu evlilik hemen sonucu verdi. İskender ve annesi Olimpia ,Epirus’a sürgüne gönderildiler. Fakat ne yazık ki Philippos’un Kleopatradan bir kızı oldu. Aslında amaç, Makedon kanı taşıyan İskenderin yerine bir halefi idi. Bu durumda, kız çocuğunun Makedon tahtına oturması imkansızdı. Bu yüzden Philippo, Olimpia ile uzlaşmak zorunda kaldı. Barıştılar fakat sadece İskender Pella’ya döndü ve saraydaki konumunu ele geçirdi.

 

Ne yazık ki Philippos’un Kleopatra ile yaptığı evlilik yine felaket getirecekti. Aristotales’ e göre suikasti yapan Philippos’un canına kast eden Pausanias, Kleopatra’nın amcası Attalos tarafından ağır bir cinsel tacize uğramıştı. Attalos, bir akrabasının ölümünün intikamını almak için Pausanias’ı kölelerine tecavüz ettirmişti ve kral bunu görmezden geliyordu.

 

 

Philippos bir yandan Kleopatra’nın ailesini gücendirmek istemiyor, bir yandanda Pausanios’un acısını dindirmek istiyordu. Ve onu muhafız alayına terfi ettirdi. Philippos’un kızının düğününde acısı dinmeyen Pausanias için bu terfi aslında intikam mekanıydı. Tiyatroya doğru ilerleyen gösterişli düğün alayının başında olan Philippos’a doğru ileri atılarak tüm davetlilerin bakışları önünde onu öldürdü. Antik tarihçiler bu olayları müsbet veya menfi çok yönlü değerlendirdiler. Fakat herşeyden evvel, Philippos bir Makedon kralıydı ve öncelikli kaygıları Yunanistan değil Makedonya’nın çıkarlarıydı.

24 yıllık hükümdarlığı sırasında dağılmakta olan bir krallıktan sınırlarını Tuna Nehrinden Yunanistan’a kadar uzanan bütünleşmiş bir devlet haline getirdi.

Oğlu ise daha büyük işler başaracaktı

Meraklıları İçin Daha Fazla Ayrıntı

Doğum tarihi: M.Ö. 382, Pella, Yunanistan

Defnedildiği yer: Vergina, Yunanistan

Suikaste uğradığı tarih ve yer: M.Ö. Ekim 336, Vergina, Yunanistan

Doğum: M.Ö. 382; Pella, Makedonya

Çocuklar: Büyük İskender, III. Filip, Cleopatra of Macedon, Tessalonike, Cynane, Caranus, Europa of Macedon, Caeria

Eş: Audata (e. M.Ö. 359), Olimpia, Cleopatra Eurydice of Macedon

 

 

Sağlıcakla…


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.