Yunan Mitolojisinde İkarus’un Hikayesi

İkarus Kimdir?

Yunan mitolojisinin en etkileyici hikayelerinden biri de İkarus’un labirent mimarı babasını dinlemeyip denize düşmesidir. Babası Daidalos dönemin en yetenekli mimarıdır ve Girit kralı Minos için bir labirent tasarlar. Minos Labirenti olarak bildiğimiz bu labirente kralın yarı boğa yarı insan oğlu Minotaur hapsedilir. Her yıl bu yaratığa kurbanlar verilir.

Theseus adlı kahraman bu kurbanların son bulması ve halkının özgürlüğü için Minotaur’la savaşmaya gelir. Labirentin mimarı Daidalos Ariadne vasıtasıyla Theseus’a Minatour’u yenmesi için yardım eder, labirentte yolunu kaybetmemesi için ip kullanmasını söyler. Theseus Minatour’u yener fakat nasıl yendiği kralın kulağına gidince kral, mimar Daidalos ve oğlu İkarus’u cezalandırarak labirente hapseder.


Daidalos labirentten çıkmanın yolunu kuş tüylerinden ve bal mumundan yaptığı dev kanatlarda bulur. Oğlu ona ‘ne çok alçaktan ne de çok yüksekten uç!’ diye uyarıda bulunur. Yüksekten güneşe yakın uçarsa balmumu olan kanatları eriyecek ve ölecektir. Alçaktan denize yakın uçarsa bu defa da nemden dolayı kanatları ağırlaşacak ve uçamayacaktır.

O ise uçmanın tadını ve özgürlüğünü hissettikten sonra kendisine verilen öğüdü unutur. Özgürlük karşısında kendini kaybeder güneşe daha çok yaklaşmak ister ve yükseldikçe kanatları erir. Sonunda , Ege Denizi’ne düşer ve kaybolur.

 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.