İkinci Dünya Savaşı Filmleri | 5 Film


İkinci Dünya Savaşı Filmleri’nin başlı başına bir tür olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz sanırım.

Hep alt metinde aynı konunun işlendiği, Amerika’nın Almanları yendiği yapımlar…

Büyük bir seven kitlesinin olduğu, yapımı pahalı, yönetilmesi zor filmlerdir. En geniş kümesiyle savaş filmleri diyebiliriz. Ama savaş filmleri içinde kendine yer edinen, kendine has bir tarzı olan film türüdür. Çoğu zaman tarih/drama gibi başlıklar altında yer alsa da, İkinci Dünya Savaşı konulu filmler kendi kategorilerini, başlıklarını hak ediyor. Fury, Dunkirk gibi yapımlar aklımıza geliyor. Bugün konuşmak istediğim konu da bu filmlerin temelinde yatan konu, mesaj.

Her ne kadar sıkı takipçisi olsam ve çıkan her yapımı izlerken keyif alsam da bu filmler hakkında şu eleştiriyi yapmam gerek. Filmden filme cephe, ordu, bölge ve kahramanlar gibi detayların değiştiği ama asla Amerikayı kahraman gösterme huylarının değişmediği bir gerçek. Her filmin altında şu detay yatıyor: Naziler pislik, gaddar, cani… Bu şey doğru olsa da şöyle bir gerçek de var sevgili okurlar savaşın kazananı olmaz. Nazilerin kirli bir geçmişi var evet fakat biraz araştırma ile öğrenebileceğiniz çok dehşet verici detaylar var.

Mesela Fury filmine askeri teknik anlamında danışmanlık yapan Kevin Vance gerçekliğe bağlı kalmaya çabaladıklarını ve bunun sonucunda daha önce yapılan 2. Dünya Savaşı filmlerinin aksine öfkeli ve ilkel bir filmin ortaya çıktığını belirtiyor ve ekliyor: “Birçok İkinci Dünya Savaşı filminde ‘iyi savaş’ ilişkilendirmesi vardır. Ama bu savaşta 60 milyon kişi öldü.”

60 milyon kişinin öldüğü bir savaştan bahsederken iyi diye bir tanım kullanamayız, kullanmamalıyız. Before The Fall, Stalingrad, North Face, Letters from Iwo Jima gibi filmler de klasik yapımların tam zıttı konumunda. Kaybeden taraf : Japonya ve Almanya’nın gözünden anlatıyor savaşı. Diğer filmlere göre daha az biliniyor ama farklı bir bakış açısı için izlenebilir.

İzlenmeye değer İkinci Dünya Savaşı konulu filmler :

1-Dunkirk

İkinci Dünya Savaşı Filmleri

Belçika, İngiltere ve Fransa müttefik askerlerinin tahliyesi sırasında bölge Almanlar tarafından kuşatıldı. Şiddetli savaş arasında askerlerin tahliyesini anlatan film Christopher Nolan filmi olmasıyla bu listede yerini alıyor. Nolan’ın en iyi yaptığı işlerden biri atmosferi size yansıtmasıdır ve bu film gerçekten bu işi başarıyor.

2-Fury

İkinci Dünya Savaşı Filmleri
İkinci Dünya Savaşı Filmleri

  Çavuş Wardaddy ve ekibinin Sherman tipi bir tank ile Nazi Almanyasının, savaşın kalbine kahramanca girmesini anlatan film gerek aksiyon sahneleriyle, gerek BRAD PITT’in karakteri adeta yaşamasıyla, bu kategoride izlenmesi gereken filmler arasındadır.

3-Soysuzlar Çetesi

İkinci Dünya Savaşı Filmleri
İkinci Dünya Savaşı Filmleri

Yine BRAD PITT’in başrolde olduğu ve QUENTİN TARANTİNO tarafından yönetilen film de bu kategorinin demirbaşlarındandır. II.Dünya Savaşı sırasında Nazi işgali altındaki Fransa’da, bir grup Yahudi ABD askeri tarafından Nazi liderlerine suikast düzenlenmesi planını anlatan film Tarantino’nun sinema operasyonu olarak geçmekte.

4-Piyanist

İkinci Dünya Savaşı Filmleri
İkinci Dünya Savaşı Filmleri
Polonyalı bir Yahudi müzisyen, 2. Dünya Savaşı’nın Varşova gettosundaki yıkımdan sağ çıkmaya çalışıyor. Adrien Brody rolü oynamamış adeta yaşamıştır. Yoğun bir dram filmi olan Piyanist bu kategorideki en dramatik film konumunda.

5-Er Ryan’ı Kurtarmak

İkinci Dünya Savaşı Filmleri
İkinci Dünya Savaşı Filmleri
Normandiya Çıkarması’nın ardından, bir grup ABD askeri, kardeşleri eylem sırasında öldürülen bir paraşütçüyü almak için düşman hatlarının arkasına gider. Savaşı cephe içinden bize anlatan bu film gerçekçilik konusunda bir ders gibidir. Filmi izleyen birçok 2. dünya savaşı gazisi, filmi gördükleri en gerçekçi savaş tasviri olduğunu belirtmişler.

Okuduğunuz için teşekkürler…

Apbrike’ın diğer yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

ybak.com

windows server 2012 lisans satın al


Leave a Reply

Your email address will not be published.