Brian De Palma: The Untouchables’tan, The Scarface’e İkonik Filmlerin üstadı

Brian De Palma Kimdir?

“Filmlerim, bu konuda garip bir güzelliği olan, stilize dışavurumcu bir dünyayla ilgileniyor.”

Brian De Palma, 11 Eylül 1940’da Newark, New Jersey’de, İtalyan-Amerikan ebeveynlere sahip olarak doğdu. Meraklı bir bilim adamı olma hayalleri kuran genç De Palma başlangıçta Columbia Üniversitesi’ne fizik okumak için kayıt yaptırdı, ancak Citizen Kane ve Vertigo’yu izledikten sonra De Palma, fikrini değiştirdi. Bu kararı insanlık için ne kadar iyiydi tartışılır buna karşın biz kararından gayet memnunuz ama bu zekasıyla kendisini bilim adamı olarak da görmek isterdik doğrusu.

Sarah Lawrence College’da tiyatro çalışmalarına başlamaya karar veren De Palma’nın, Michelangelo Antonioni, Jean-Luc Godard, Andy Warhol ve Alfred Hitchcock gibi yönetmenlerin çalışmaları da dahil olmak üzere birçok yönetmenin çalışmalarını araştırdı ve onlardan etkilendi. Kendi yapımcılığını etkileyecek filmlere ilk kez aşık olduğunda daha kolejdeydi.


Icarus (1960) gibi kısa filmle film yapımcılığı kariyerine ilk adımını atan De palma, daha sonra 1963 yılında Robert De Niro adlı az bilinen bir aktörle (Evet o zamanlar az biliniyordu) ilk uzun metrajlı filmi olan (The Wedding Party) yaptı bu bir komedi filmiydi. Film, 1968 yılına kadar dağıtım bulamadı ve finansal destek olmadan rafa kaldırıldı.

Bu nedenle ikinci uzun metraj filmi olan, The Greetings’in (1968), piyasaya sürdü. The Greetings, Berlin Uluslararası Film Festivali’nde De Palma’ya ilk festival ödülü olan Gümüş Ayı’yı kazandırdı De Palma çok sevindi ve diğer yapımları için kolları sıvadı. De Palma’nın, özellikle de Sissy Spacek’in başrol oynadığı ve korku&gerilim yazarı Stephen King’in romanının (1976) bir uyarlaması olan tür, yönetmen için komik başlangıçlarından açıkça ayrılıyodu. Film, korku filmini bilinçli bir şekilde harmanladı ve domuzun kanıyla kaplı Spacek, ikonik hale geldi, tabi bunu başaran De Palma’dan başkası değildi.

En büyük başarısı tartışmasız bir şekilde Al Pacino ve Michelle Pfeiffer’in rol aldığı ve Oliver Stone tarafından yazılan 1983’lerin en önemli yapımı Scarfac’ti. Film anında bir klasik oldu. Yaralı Yüz’de, Fidel Castro, Küba’da istenmeyen rejim muhaliflerine Amerika’ya göç etme hakkı tanır. Küba’ya göç edecek olan binlerce insanın içerisinde azılı suçlular ve akıl hastaları da vardır. Bu azılı suçluların en bilinenlerinden Tony Montana da yakın arkadaşı Manny Ribera ile Miami’ye göç eder.

Montana kendisini ülkenin uyuşturucu babalarından biri olan Frank Lopez’in kanatlarının altında bulur. Montana’nın ise geldiği yerlerden daha yükseklere ulaşmak yönünde oldukça iddialı ve cesur hedefleri vardır.
1932 tarihli kült filmin Brian De Palma tarafından yeniden çevrilmiş hali olan Scarface’in senaryosunu Oscar’lı yönetmen ve senarist Oliver Stone yazdı. Tony Montana’yı ise Al Pacino canlandırıyor.

 1987’de piyasaya sürülen Dokunulmazlar De Palma için bir başka önemli başarıydı. Chicago’daki Al Capone’un sömürülerine dayanan ve Kevin Costner, Sean Connery, Andy Garcia ve Robert De Niro’nun da bulunduğu ve birçok Hollywood yıldızı ile övünen film, gerçekçi dönem ortamı yansıtması ve üstün oyunculukları ile eleştirmenler tarafından övgüyle karşılandı.Dokunulmazlar’ın başarısından sonra, Vietnam Savaş Dönemi Vietnam Savaşına Girmiş Olanları konu alan filmi Savaş Kayıpları (1989) hayata geçirdi.

Bu filmde ise usta yönetmen Vietnam’da görev yapan beş Amerikalı askerden oluşan bir grubun köylerin birinden bir kız alması konu alıyor;  Bu ahlaki hikâye De Palma’nın filmlerinde ortak bir tema olan bir grubun dinamikleri içindeki bir bireyin dağılmasına odaklanıyor.

Mission: Impossible (1996) ve Mission to Mars (2000) gibi birçok büyük bütçeli Hollywood filmini yönettikten sonra De Palma, Redacted (2007) adlı, merkezli bir grup asker içindeki bir bireyin üzerindeki baskıları konu alan bir filmi yönetti. Söz konusu film Birkaç Amerikan askerinin elindeki bir Iraklı kıza yapılan tecavüz ve cinayeti ele alıyordu. Venedik Film Festivali’nde En İyi Yönetmen için Gümüş Aslan ve Gelecek Film Festivali Dijital Ödülü’nü kazanarak büyük bir hit olan Redacted, askerlerin eve döndüğü aileleriyle olan iletişiminin gerçekliğini taklit eden bir belgesel tarzı çekilmişti: Bunun için web kameraları, video blogları ve Youtube kullanılmıştı.

Filmografi

 • 2019      Domino
 • 2012      Öldüren Tutku
 • 2007      Örtülü Gerçek
 • 2006      Cehennem Çiçeği
 • 2002      Öldüren Kadın
 • 2000      Görev Mars
 • 1998      Yılan Gözler
 • 1996      Görevimiz Tehlike
 • 1993      Carlito’nun Yolu
 • 1989      Casualties of War
 • 1987      Dokunulmazlar
 • 1984      Sahte Vücutlar
 • 1983      Yaralı Yüz
 • 1981      Blow Out
 • 1980      Öldürmeye Hazır
 • 1976      Günah Tohumu
 • 1973      Sisters
 • 1970      Merhaba Anne

Etiketler

Brian de palma filmleri, Brian de palma filmografi, Brian de palma scarface, Brian de palma yönetmen, Brian de palma hayatı

Esaretin Bedeli Film İncelemesi

https://wikikultur.com/2020/07/07/esaretin-bedeli-detayli-film-incelemesi/


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.